Ще споделя наблюденията от няколко предавателя, с които разполагам.
1. Graupner MX12/40MHz - процес на биндване предавател-приемник при апаратури от този клас няма. Определя се канал на предаване от предавателя и той се настройва в приемника. Съществуват сканиращи приемници, но тук не говорим за биндване, а за сканиране на каналите от честотния диапазон за най-силен сигнал.
2. Turnigy 9X 9Ch Transmitter with Corona 2.4Ghz JR Module - тук може да разгледаме два слоя на системата:
- Първия Turnigy 9X 9Ch Transmitter - където думичката в името Transmitter трябва да се разглежда само единствено в значението уред предаващ/изпращащ съобщения и сигнали. В самия уред радио предавател няма. Нещото Turnigy 9X 9Ch Transmitter взема състоянието на лостовете (потенциометрите) и ключетата прекарва ги през матрица за обработка (това са настройките за определения модел) и ги модулира в комплексен сигнал, който подава към модула. Изобщо не се интересува какъв модул има поставен и дали изобщо има поставен модул. С две думи обратна връзка няма.
- Втория слой е радио-предавателния модул. При мен той е Corona 2.4Ghz, но би могъл да бъде и друг. Модулът, закачен към апаратурата полочва захранване и стандартизиран комплексен сигнал, който модулира 2.4GHz, като добавя към него код. Именно този код използва приемника при биндването, за да е наясно кой е неговият предавател.
Тук направих следния експеримент: комплекта Turnigy 9X 9Ch Transmitter with Corona 2.4Ghz JR Module бинднат с приемник Corona 2.4Ghz 8ch. Извадих модулът на Corona 2.4Ghz и го преместих на друга Turnigy 9X 9Ch апаратура. Смяната на апаратурата не повлия на биндването избора на модел също.
3. Walkera и Walkera PRO – г-н Матеев е описал много подробно какво става при тях, само ще допълня. Двата предавателя могат да генерират нов код при всяко едно включване (което е по подразбиране), както и ръчно да им бъде зададен. Също има и любителски изпълнения на Walkera, при които ръчно не е възможно да зададете BIND код. Те се предлагат в комплект с модел, възможностите за настройки на са много ограничени, като цената им е символична. Такива предаватели има в някой от комплектите на Walkera, които HobbyKing предлага.
RX2801 Pro приемници на Walkera при начално (автоматично) биндване осъществят ли разпознаване работят перфектно. При загуба на сигнал или захранване след възстановяването им се възстановява и връзката предавател приемник и работят отново идеално. Имал съм два пъти проблем при твърдо въведен код за опознаване. При някое от поредица включвания и изключвания с цел настройки, разпознаване не се осъществява. До момента не съм установил каква е причината. Възможно е да има дефект в системата на Walkera или приемника да се е опитал да се свърже с друг предавател. Това са само два случая и не съм сигурен дали не е в мен причината, тоест да съм включил първо приемника после предавателя.