Здравейте всички,
Наистина от много време не бях влизал във форума и чак сега откривам, че сте се сетили за мене и ме обсъждате. Да ви кажа честно, стана ми приятно, че не сте ме забравили.


Не съм се отказал на 100% от хобито, но вече не му отделям чак толкова много време. По-скоро отделям му, но то вече не е така тясно свързано с моделизма. В момента повече наблягам на другото си хоби - електрониката и промишлената автоматизация. У дома задръстих поредната стая с промишлени контролери на Сиеменс - Logo и Simatic S7-200 и S7-1200. Слагам ги на различни места из имота или завода и автоматизирам различни неща, като слънчеви електроцентрали, котли за отопление, термопомпи, лампи, контакти, поливни системи и каквото друго ви хрумне. Там също е много интересно, особенно когато докараш нещата дотам, щото от GSM-a си да гледаш какво се случва в къщата/завода и достанционно да палиш и гасиш лампи, мотори, машини и т.н.


Другото, с което се занимавам интензивно, е пчеларството. Това всъщност е новия ми бизнес. Там основно се занимавам с автоматизацията на кошерите и с дистанционен мониторинг на техните параметри. Поредната сложна хардуерно-софтуерна система с хиляди предизвикателства, в която можеш да си загубиш целия живот и никога да не я докараш до съвършенство.


В областта на моделизма ми остана само най-съкровенната идея, заради която всъщност се запалих и станах моделист. Това е видеозаснемането от въздуха, както и FPV управлението. Там не съм се отказал, а продължавам с пълна сила, само че водеща фигура вече е моя син. Предполагам че скоро ще опише докъде сме стигнали и ще пусне клипчета от въздуха, които ВЕЧЕ СА ИДЕАЛНИ за разлика от това, което аз постигнах преди 2-3 години. Имаме 3 летящи платформи - малка, средна и голяма, като всяка една от тях е натруфена с електроника - последен писък на модата. Малката е стария ми четирикоптер от Mikrocopter.de. Средната и голямата са нови шестокоптери, като особенно големия е с оборудване за почти 15 000 лева.


Чак сега осъзнавам, защо преди 2 години не успях да направя качествени снимки и клипове. Проблема се оказаха пропелерите и стабилизиращата система, изпълнена със сервомашинки. Когато пропелерите се сменят с добре балансирани карбонови пропелери, вибрациите на практика изчезват. А стабилизиращата система вместо със сервомашинки, трябва да бъде с ГИМБЪЛ мотори. Естествено трябва да има и перфектно балансиране на камерата, както и самата камера трябва да е със стабилизиран ПЛУВАЩ обектив. И нещата заспиват - хоризонта не трепва дори и с милиметър, въпреки че вятъра подмята шестокоптера насам-натам.


Това че сина ми разпродава това онова съвсем нищо не значи. Просто две пълни стаи и един таван са задръстени с модели и с части за тях, които никога няма да ги използваме за нищо. Това обаче, което си го оставяме, също е в огромни количества, но поне от него може да има някаква полза.