+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 16

Тема: Размисли без страсти

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Размисли без страсти

    Не исках да напиша това в темата за казанлъшката сбирка, за да не провокирам излишни текстове. Затова реших да споделя няколко внезапно нахлули мисли в тази тема. Преди всичко искам да кажа, че не съм запознат с казуса и доколкото разбрах от колеги е имало сериозна драма във форума Моделистика, но тъй като го пропускам, нямаше как да знам.
    Откриването на авиосезона както всяка година беше супер. Срещнах се с хора, които не съм виждал от години. Някои от тях са ми съграждани... През цялото време, обаче, освен оредяването на големите едновремешни групи, силно впечатление ми направи отсъствието на Матеев.
    Нямаше и томбола.
    Не, връзката не е случайна, нито подсъзнателна. Подсъзнателно може би свързах многото теми в Борса, които се появиха преди няколко месеца. Останах с впечатлението, че човека просто е изкал да разчисти работилницата си... При последната ни среща преди месеци дори ми показа новата си работилница. Та в събота, рязко осъзнах, че Матеев просто се е отказал от хобито. Или поне от обществената му част. Дали е така или греша? Вероятно не греша, тъй като липсата му се усещаше силно. Даже сергиите ми се виждаха някак оскъдни... Единствено щедри бяха полетите, особено тези на подрастващите. Всъщност шапка свалям на младежа в черно, който не познавам, но всички се сещате за кого говоря.
    Отклоних се от темата.
    Същинският ми въпрос е: кой допусна оттеглянето на Матеев от хобито? Как така се случи най-големият меценат, който познавам, да бъде отказан? Какво се е случило, та най-запаленият не дойде в Казанлък?

    Сега, като се замисля, се сещам че той не е писал в този форум от много време. Въпреки това, обаче, го поддържа. След като съществува и пишем в него, явно някой плаща за това и този някой е Матеев, разбира се... Той продължава да меценатства въреки отсъствието си!

    Извинете, но не съм срещал по-свестен моделист от него и ако се е оттеглил, това очевидно е крайна мярка, която не е по силите на нито един от нас. Не и по този начин...

    Още веднъж задавам въпроса си: Кой, по дяволите, стори това?


    P.s. За по-младите, които не знаят значението на думата "меценат". Тя е свързана по-скоро с изкуствата, но аз с чиста съвест я използвам за хобито. То е вид изкуство.
    Георги Русинов

  2. #2
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Жоре, един цитат от МОДЕЛИСТИКА:


    От 14.02.2014г. форум MODELISTIKA ® e и с български домейн -http://modelistika.bg и сега директно се отваря основната страница http://modelistika.com/ без допълнителното пренасочване.

    BG домейнът бе предоставен от "STS Solar" Габрово, представляван от Росимир Матеев, който бе предишният му собственик и който съдейства прехвърлянето да стане в най-кратки срокове.
    __________________
    Христо Йорданов
    Стоян Пулевски '71 набор.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Очевидно през последните месеци (година или повече) съм изпуснал някои случки. За да не разпитвам като клюкарка на ушенце, някой може ли да ме светне какво точно се случва? Ако въпросите ми не са уместни и вдигам шум, ще изтрия темата даже без да я слагам в архива. Просто се опитвам да разбера по "официален" канал какво става?!
    Не е моя работа, но все пак прави впечатление. Ако Матеев е изгубил интерес към моделите - ок! Това си е негово право на избор. Но ако е бил подтикнат да го стори заради вечните ежби и завист между моделистите, това не е редно. Дължим му поне едно извинение и благодарност за стореното през последните няколко години...
    Бих искал да разбера какво се е случило.
    Аз се готвя да правя и показвам модели тук, набирам инерция и так далее, а в един момент усещам, че нещо не е както трябва. Най-малкото ще ми е неудобно да пиша и показвам в този форум, който няколко души вече сме решили да "съживим" след месеците скука... Това е като да си на гости и на домакинът да му е скучно или дори досадно. Разбира се, не искам да упреквам Матеев, а точно обратното - да се ориентирам в обстановката. Все пак той ни е поканил в "дома си"!!! Може ли да сме тук без домакина? Ако сме го обидили или засегнали, по-добре да се извиним... възможно ли е шепа моделисти да сме отблъснали човека, който в един момент е бил лидер???
    Ако е така, това ще е еб...си свинщината!
    Георги Русинов

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    От доста отдавна и мен ме вълнува въпроса защо г-н Матеев се изгуби. Но понеже летя сам и няма с кой да обсъждам такива теми. пък и си мисля че това е личен избор и трябва да го уважим. Не Ви ли прави впечатление че тези форуми се превърнаха в продавалник. Само обяви в борсите и тук там някой пита нещо изтъркано в авто раздела. Колко много народ спря да пише по форумите. Колко много народ кара и прави без да пише. Останаха бачо Илия и Николай от Плевен с депронките и скоро отново се появи Кирил с поредната Екстра. Тук в този форум се появиха няколко интересни теми за Катаната на Георги Русинов и моделите на Гого 55. Всичко друго е продавам търся и караници в автото. от време на време радост за душата и сълзи за очите носят теми в които се пита какъв двигател да сложа на 100 кила гарга с размах 2 метра. Та така де ......... Много народ спря да споделя спря да показва и му остана само удоволствието от хобито. Подобни мисли ме спохождат преглеждайки всеки ден форумите.
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Оттеглянето на Матеев от моделизмите си беше очаквано, за него това беше просто поредната занимавка. От малкото ми контакти с него го разбрах отдавна, беше въпрос на време. Човек, който събира модели и не ги кара, е като рибар, дето купува такъми, ходи на гьола, пие бира с приятелите и бие лафа, ама не хвърля въдиците, държи ги в багажника. Най-много да се похвали каква нова пръчка е купил. А наблизо момчетата с най-обикновени такъми си ловят. Ама са почнали от малки...

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Николай View Post
    Оттеглянето на Матеев от моделизмите си беше очаквано, за него това беше просто поредната занимавка. От малкото ми контакти с него го разбрах отдавна, беше въпрос на време. Човек, който събира модели и не ги кара, е като рибар, дето купува такъми, ходи на гьола, пие бира с приятелите и бие лафа, ама не хвърля въдиците, държи ги в багажника. Най-много да се похвали каква нова пръчка е купил. А наблизо момчетата с най-обикновени такъми си ловят. Ама са почнали от малки...
    Ако е така, аз идеално се вписвам в същия профил! Имам стотици модели, вероятно доста повече и от Матеев и НЕ ги карам. Имам си 2-3 любими дрънгела, които карам чат-пат и това е. Ако си позволя да публикувам снимки на работилницата си (дефакто малък апартамент) сигурно ще си навлека много завист... То всъщност е невъзможно да направя дори панорама... модели имам по пода, по тавана, по стените, в библиотеката, в шкафове, в ракли, НАВСЯКЪДЕ! Аз съм маниак на събиране на модели. Имам даже два, които още не съм платил и висят така вече 4-та година. Срам ме е от търговеца и сигурно ако го срещна, ще потъна в земята.
    Е, кибик ли съм?
    Ами че в колата ми има толкова много глезотии за пикник и ПИЕНЕ НА БИРА, че ако ги изброя, постът ще отиде в другата страница. Ники, в Казанлък най-нахално опуших колегите наоколо (моля да ме извинят) с един евтинджос двутактов генератор, който през цялото време бръмчеше и пушеше САМО за да ми захранва хладилниците с бира и кола. Счупих два модела... Тези хладилници са ми САМО за гости, които идват в работилницата и за летищата. Не ги ползвам за друго. Само пример какво държа нонстоп в колата си... освен тях всичко необходимо за барбекю, включително маса, столове, еднократни барбекюта, духалка с полимерка, шишове, канчета, водогрейки, печки, палатка и каквото още ти дойде на ум. Не съм турист, просто като пускам модели искам да имам всякакви глезотийки. Ха да посмее сега някой да ме нарече кибик!!!

    Освен това, кой от нас не обича да се изфука с нова играчка? А за такъмите - кой с каквото разполага - това е! Някои са по-заможни, други не толкова. Затова е хоби, не може всички да имаме еднакви такъми. Няма да е интересно...
    Георги Русинов

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Много точна реплика
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Георги
    За мен е много жалко отсъствието на Матеев.
    По принцип съм от най-аругантните и най –скандални във форума.
    Не съм продал нищо във форума(не си продавам моделите ако няма място ще си вдигна още етажи)
    И аз много сериозно се вписвам във въпростния профил.
    Просто си обичам моделите и това ме обединява с останалите моделисти

    Освен да се чопля с перки и да правя експерименти останалото по моделите не ми доставя удоволтвие.
    Влизам в
    Темата,защото съм имал не един или два спора с Матеев и дори с тебе за нещо много досадно и глупаво като батериите. Сега когато ми станаха неразделна част от професионалните задължения не искам и да чуя за тях.
    Бях на сбирката на хели манияците. Там го видях последно без да науча,
    че смята дя се откаже. Следя с интерес кво се случва при авиомоделите
    и се зареждам с енергия за нови и нови модели. Много ми се иска да мога да пускам самолети та дори хели. Имам кубици модели в кашони копувани или подарък от някого. Дано в този живот ми остане време да ги събера преди да изгният

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Георги, не си ме разбрал. Ти имаш много модели, караш само няколко. Матеев на Бохот, когато се засякохме по-миналата година, НЕ караше. Само ги разнасяше и се отдаваше на сладки приказки. Дошъл мерак и си отишъл.
    А споровете, доколкото схванах нещата, го предизвикваха.

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Здравейте всички,
    Наистина от много време не бях влизал във форума и чак сега откривам, че сте се сетили за мене и ме обсъждате. Да ви кажа честно, стана ми приятно, че не сте ме забравили.


    Не съм се отказал на 100% от хобито, но вече не му отделям чак толкова много време. По-скоро отделям му, но то вече не е така тясно свързано с моделизма. В момента повече наблягам на другото си хоби - електрониката и промишлената автоматизация. У дома задръстих поредната стая с промишлени контролери на Сиеменс - Logo и Simatic S7-200 и S7-1200. Слагам ги на различни места из имота или завода и автоматизирам различни неща, като слънчеви електроцентрали, котли за отопление, термопомпи, лампи, контакти, поливни системи и каквото друго ви хрумне. Там също е много интересно, особенно когато докараш нещата дотам, щото от GSM-a си да гледаш какво се случва в къщата/завода и достанционно да палиш и гасиш лампи, мотори, машини и т.н.


    Другото, с което се занимавам интензивно, е пчеларството. Това всъщност е новия ми бизнес. Там основно се занимавам с автоматизацията на кошерите и с дистанционен мониторинг на техните параметри. Поредната сложна хардуерно-софтуерна система с хиляди предизвикателства, в която можеш да си загубиш целия живот и никога да не я докараш до съвършенство.


    В областта на моделизма ми остана само най-съкровенната идея, заради която всъщност се запалих и станах моделист. Това е видеозаснемането от въздуха, както и FPV управлението. Там не съм се отказал, а продължавам с пълна сила, само че водеща фигура вече е моя син. Предполагам че скоро ще опише докъде сме стигнали и ще пусне клипчета от въздуха, които ВЕЧЕ СА ИДЕАЛНИ за разлика от това, което аз постигнах преди 2-3 години. Имаме 3 летящи платформи - малка, средна и голяма, като всяка една от тях е натруфена с електроника - последен писък на модата. Малката е стария ми четирикоптер от Mikrocopter.de. Средната и голямата са нови шестокоптери, като особенно големия е с оборудване за почти 15 000 лева.


    Чак сега осъзнавам, защо преди 2 години не успях да направя качествени снимки и клипове. Проблема се оказаха пропелерите и стабилизиращата система, изпълнена със сервомашинки. Когато пропелерите се сменят с добре балансирани карбонови пропелери, вибрациите на практика изчезват. А стабилизиращата система вместо със сервомашинки, трябва да бъде с ГИМБЪЛ мотори. Естествено трябва да има и перфектно балансиране на камерата, както и самата камера трябва да е със стабилизиран ПЛУВАЩ обектив. И нещата заспиват - хоризонта не трепва дори и с милиметър, въпреки че вятъра подмята шестокоптера насам-натам.


    Това че сина ми разпродава това онова съвсем нищо не значи. Просто две пълни стаи и един таван са задръстени с модели и с части за тях, които никога няма да ги използваме за нищо. Това обаче, което си го оставяме, също е в огромни количества, но поне от него може да има някаква полза.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен