+ Ново Мнение
Страница 41 от 43
ПърваПърва ... 31 37 38 39 40 41 42 43 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 401 до 410 от общо 423

Тема: Flight stabilization, autopilots, FPV, osd и ...всичко останало

  1. #401
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Здравейте момци,

    Ето нещо много интересно и полезно свързано с телеметрията - топла, топла, току що излязъл от поточната линия комплект за телеметрия на 3D Robotics.

    Кратко резюме - http://diydrones.com/profiles/blogs/...lemetry-system
    Подробно описание - http://code.google.com/p/ardupilot-mega/wiki/3DRadio . Малко по-долу на страницата има и описание на начина за увеличаване на обхвата до 7.6км.
    Цена на комплекта - https://store.diydrones.com/3DR_Radi...try-3dr915.htm
    Усилватели на мощност - https://www.shireeninc.com/

    Приятни полети и
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  2. #402
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Днес и вчера правих проби и настройка на тази стабилизация http://www.eagletreesystems.com/OSD/Guardian.htm която е в комплект с тази система http://www.eagletreesystems.com/OSD/OSD-Pro.htm ,на първи впечатления бързо се монтира що годе минимум настройки макар че няколко часа в лутане в менютата са задължителни,но в крайна сметка ето резултата

    истинското изпитание обаче се оказват настройките на автопилота и сработването на RTH(връщане на модела от точката на излитане),в менютата са поне 20 подточки с настройки с неясни термини и донастройки ,изобщо ще пада здраво търсене на инфо по форуми и проби на терен,но те това е хобито....

    Подробните настройки в снимки и превод ще сложа след като изцяло завърша разучаването и настройването на най-важната функция за зпазване на модела след загуба на сигнал
    Последна редакция от danikronos; 30.04.2012 на 22:53.
    Даниел Георгиев

  3. #403
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Днес след няколко часово ровене в менюта и под менюта и с помощта на dakata44 ,който е имал системата преди време ,успях да настроя автопилота и успешното връщане на модела до изходна позиция.Останаха дребни донастройки като например по-лек завой да прави при обръщане на самолета обратно към пилота и ей такива....,но като цяло се справя чудесно ,спокойно ако го отдалечиш няколко километра и го пуснеш да се връща сам можеш да изпиеш една бира до де го чакаш.Ето клип от първото му връщане до началната точка.

    И не на последно място искам да благодаря на Матеев ,че ми даде неговата стабилизация за проби и настройки , докато от ХобиКинг се натуткат да ми пратят моята,за да не губим ценно време от сезона.

    Подробни снимки от настройките по менютата на автопилота ще пусна довечера или утре ,че пак отивам до пляната че немога да му се нарадвам как си се прибира сам.
    Даниел Георгиев

  4. #404
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Поздравления, можело значи, много се радвам че сподели това видео Дани. Друго си е човек да може да види и в Бг нет пространството подобни клипчета.

  5. #405
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Поздравления и от мене. Радвам се че всичко работи добре и че най-после е разрешен проблема със загубените и строшени самолети поради загуба на управление. Такава една система би могла да спаси не само FPV, а и всякакви други самолети. Ето например вчера колегата Десислав строши един страшно красив и много готин модел точно по причина загуба на управление.
    Росимир Матеев

  6. #406
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Много важно в настройките е реда по който се правят,първо апаратурата(f.s.),после серво анализа на автопилота .
    Първо се наглася апаратурата да центрира всички управляващи повърхности след като е във failsafe.След това се отива на меню радио контрол ,това вече е на автопилота

    това са моите настройки
    избира пцм/фс. ,нищо че модула е ппм модулация.След тази процедура отиваме на серво анализера.
    Там изпълняваме това което се изписва,като когато ти поиска да дадеш газ за изкачване не даваш пълна газ а толкова колкото си летиш обикновено.

    След това отиваме в меню SAFETY CONF.

    и там нагласяме както съм показал на снимката.''Turn proportional limit (20) - това е отклонението на елероните при завой когато се връща обратно и ако се иска от самолета да прави по-плавен завой се избира (20) ако се избере примерно (40) както аз съм настроил ,завива по бързо .
    След това нагласяме стабилизацията.

    Това са настройките с които самолета лети и се прибира ето и видео с данните на екрана

    тук на видеото на два пъти го пускам да се прибирана автопилот,първия път е по-далече на 15 сек.от клипа е вече в режим автпилот и се обръща,после на 2:11мин. пускам апаратурата и го поемам на около 480 метра е от мен.После го обръщам в противоположна посока на мен и на около 543 метра 3:12 мин. от клипа пак изключвам апаратурата и го карам отново да се върне до мен.
    Последна редакция от danikronos; 02.05.2012 на 13:06.
    Даниел Георгиев

  7. #407
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Дани,
    Много добра телеметрия, браво!
    Какви са OSD-то и GPS-а?
    Как го кацна - на автоматично или ръчно?
    Поздрави
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  8. #408
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Здравей,телеметрията е на http://www.eagletreesystems.com/OSD/OSD-pro-videos.htm и е от няколко модула,а за кацането си го поемам аз.Значи той като пристигне до точката на излитане започва да кръжи над нея и чака пилота да поеме управлението.Сега забелязвам че по време на прибирането си лети малко на една страна но предполагам или е от страничен вятър или от някоя корекция.Днес измерих и обхвата на апаратурата с усилвателя на 2,4гхц с омни аантена и е около2,3км и влиза в режим фалсейф и се връща,иначе на видеото с пач антената имам перфектен сигнал.Предполагам като сложа пач и на управлението на 2,4 гхзц ще иде поне на 5км.Поне сега съм спокоен че дори и да загубя управление сисе връща сам,а ако загубя картина изключвам апаратурата и пак си се връща.
    Даниел Георгиев

  9. #409
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    52

    Наклонен самолет в режим RTH

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    Сега забелязвам че по време на прибирането си лети малко на една страна но предполагам или е от страничен вятър или от някоя корекция.
    Предполагам, че центъра на тежеста на самолета е добре и Guardian е добре нивелиран. Направи ми впечатление, че когато е в режим RTH и не е близо до пистата освен, самолета лети леко наклонен в ляво, струва ми се че прави и лек завой на ляво. Може да е от вятъра или опашката да не е в права линия със самолета. Само в режим RTH ли е така, в режим стабилизация прави ли го?
    Направи проба на земята, махни перката ако трябва, за да не се включи мотора и да те нарани, постави самолета нивелиран. Ако алероните са изместени, при нивелиран самолет, значи гуардиана не е нивелиран или не е занулен. Провери в менюто дали има за корекция на хоризонта, надявам се с нея да се нивелира не само хоризонта, но и алероните.
    Тази проба в режим RTH може да те заблуди, понеже дори и да си на самата точка на излитането запаметена от автопилота, функцията на автопилота е да кръжи наоколо , и със сигурност ще се движат алероните и/или опашката и мотора. В този случай би трябвало да се отдалечиш със самолета в ръка поне на 150 метра и с нивелиран самолет и носът сочещ право към точката на излитането, след изключване на апаратурата алероните трябва да са в неутрална позиция мотора да е включен.
    След тази проба може да полотираш самолета в другата посока, да го отдалечиш достатъчно, след това с носът към пистат и с вятър от дясно на самолета изключваш апаратурата и ако се накланя надясно, значи автопилота противодейства на вятъра, като накланя самолета срещу вятъра.

  10. #410
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    сетих се ,че съм сложил на тази страна на която се накланя ,антената на видеото която е накрилото в края и е с кабела до там около 80 грама плюс това че е в края на крилото можеби внася дисбаланс.Преди минути ходих да летя на поляната но то такъв вятър има че е истинско чудо че се задържах 10 минути във въздуха и се отказах.Най добре сутрин и товя ще е утре рано рано.Това го прави само в режим RTH ,при режим стабилизация не го прави.то и на клипа се вижда.Аз управлявам само рудера леко и без да барам елероните.
    Днес се оказа ,че стабилизацията трудно се справя при вятър.Вятъра беше такъв ,че модела почти седеше на едно място и катереше нагоре,на всичкото отгоре и на пориви и при завой порива на вятъра почти обърна модела ,стабилизацията се опита да изправи на другия край и в крайна сметка самолета изпадна в свредел добре бях нависоко и го извадих в последния момент.Та според мен най-добре е в такъв вятър да не се лети с бавни модели било то и със стабилизаиращи системи
    Последна редакция от danikronos; 03.05.2012 на 21:26.
    Даниел Георгиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен