Резултати от анкетата: Представлява ли интерес за вас такава промяна в апаратурата ви ?

Гласували
67. Вие не можете да гласувате в тази анкета
  • Да, намирам я за наложителна!

    42
    62.69%
  • Нямам необходимите умения, но бих искал да я променя.

    13
    19.40%
  • Не - оригиналния софтуер си ми харесва

    4
    5.97%
  • Не ползвам такава апаратура.

    8
    11.94%
+ Ново Мнение
Страница 1 от 25
1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 249

Тема: Хардуерни и софтуерни благинки за Turnigy TGY 9X, Eurgle/FlySky/Imax

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Хардуерни и софтуерни благинки за Turnigy TGY 9X, Eurgle/FlySky/Imax

    Здравейте колеги!

    Темата достигна 100 мнения и тук в началото ще сложа линкове към някой от най-важните от тях. Обема вече е доста голям и е трудно да се ориентира човек.

    СТАБИЛНО работеща версия (според мен) на er9x: r744
    От няколо дни съм с 803. Скоро ще напиша и какво интересно има в нея :)

    Други по-важни писания:
    Ето как започна статията преди време:
    Имам желанието в тази тема да разкажа и покажа, какви промени направих в моята апаратура.
    Тъй като се събра много видеоматериал за обработка, а също така и снимки, ще качвам информацията поетапно.
    Ще отнеме време, затова моля за търпение.

    Надявам се да ви е интересно какво в крайна сметка се получи от една достатъчно евтина апаратура
    Ще ви помоля, ако имате забележки и неясноти своевременно да ги пишете за да може тази статия да стане нещо полезно и коректно. Особено ако има неточности в понятията. И аз се уча

    Ще започна с възможностите на софтуера er9x

    Функционалност
    • Памет до 16 модела
    • Multilevel flexible mixer - всеки входящ канал може да се назначи на всеки изход!
    • Може да добавяте миксери, да ги умножавате по други или пък да заменяте други миксери
    • 8 5-точкови криви и 8 9-точкови криви с графична визуализация
    • Expo и Dr за първичните 4 канала, графична визуализация на екрана за движението на стиковете. Няколко екрана дори!
    • Throttle trim, throttle expo.
    • PPM сигнал от тренер куплунга може да се използва в миксерите - идеално да си вържете "ученик" към вашата апаратура. Но за това по-долу.
    • Може да си нагласите таймери за всеки един от моделите. Може да си избирате с какво да го активирате: от превключвателите, от канала на газта или газ %
    • Може да си нагласите какъвто волтаж си искате за предупреждение за изтощена батерия. п.п. Може да калибрирате показанията на апаратурата с помощта на точен мултицет. Например при мен показваше 0,3V по-ниско напрежение. Става лесно от менюто!
    • Може да нагласяте контраста на екрана.
    • Може да си избирате различни режими на пищялката - яко! Много полезно за вечерни занимания когато не искате да ви мрънкат за пищенето
    • Може да се нагласят различни режими на настройка на тримерите.
    • Избор за сигнала PPM - 4ch, 6ch, 8ch, 10ch, 12ch, 14ch, 16ch.
    • Избираема пулсация на PPM сигнала.
    • Граници и отмествания за всеки канал.
    • Тримване на модела с помощта на стиковете! - ама много яко! Особено е полезно за нови самолетчета. Литвате модела и когато видите, че лети както ви се иска, цъквате предварително избран превклювател и стойностите се записват в тримерите, и това колкото пъти искате докато модела литне наистина добре.
    • Много лесно калибриране на стиковете.
    • Графично и цифрово визуализиране на движението и параметрите на стиковете, потенциометрите и превключвателите.
    • Диаграма с каква газ сте карали
    • Реверс на газта

    Ще изброя на първо време някой неща, които ме впечатлиха най-много:

    Софтуера по принцип си няма никакво понятие за типа модел Всичко се определя от миксовете (миксерите). Е това за някой може би е несъвършенство, но идеята е да се получи софтуер с който да си правите каквото си искате! Търсена е максималната гъвкавост!
    Възможностите за миксиране са много големи. За успокоение има готови шаблони, които може да прилагате към отделните модели. Няма ограничения в програмирането на превключватели, потенциометри, стикове.

    Приятно е да ти върви хронометъра само когато подаваш газ.
    А не да цъкнеш тренерския превключвател както е в оригиналния софтуер.
    Както споменах вече, има и глезотийка с диаграма как сте карали – колко газ сте подавали.

    Нещо което много ме зарадва в този софтуер е възможността за калибриране на PPM сигнала подаван от друга апаратура. Например 7 каналната на хобикинг HK7X v2.
    В режим учител ученик с помощта на тази калибровка успях да изравня нивата на двете апаратури и така да постигна еднакви движения на сервата и от двете апаратури.
    Има меню за калибровка и коефициент с който се коригира PPM сигнала.
    Красота!

    Вече не запоявам Y-кабели за двете серва на елероните, просто миксирам 1 и 5 канал. Е това не е нещо ново под слънцето разбира се, но е редно да се спомене.

    Възможност за управление на подсветката на екрана!
    Можете да задавате време на послесветене на екрана. Т.е. колко да свети след като сте спряли да цъкате по апаратурата. Ако сте на полето слагате минимално време и така няма да ви хаби батерията излишно. (* В последната версия от 13.05 вече има и стойност OFF, така направо подсветката си остава изключена.) При мен подсветката консумира 34mA. Но защо да ги смуче когато няма нужда от това осветление. А когато изгасне екрана, може да си назначите превключвател с който за кратко да светвате екрана. Или да цъкнете някой бутон- ще светне.
    Софтуера ползва свободен изход на процесора с който управлявам "електронен ключ" тип N-channel MOSFET, а той активира подсветката.

    Китайците надушиха интереса и се метнаха да правят подсветки ама са постоянно активирани. Захранват ги от междинен куплунг. Включиш ли апаратурата светят - независимо дали искаш или не (освен ако не си монтираш още едно ключе за нея). Не че неможе и така, ама не ми харесва.
    Как се прави управлението на подсветката ще обясня малко по-нататък. За правенето на самата подсветка има достатъчно добра тема. Разликата при мен е че ползвам 8 светодиода.

    Куплунга на програматора ми е изведен удобно на апаратурата.
    През USB-то към софтуера - специално направен за er9x.
    Лесно се чете и записва в паметта на апаратурата.
    Има и симулатор - удобно се работи, виждаш какво си направил с настройките.
    Ще приложа скрийншотове.


    Софтуера на PC-то и апаратурата е OpenSource! А това си е голямо предимство!

    За това писание стига толкова. Утре пак
    Последна редакция от smarty; 30.09.2013 на 22:35. Причина: обновен списък с линкове към по-важни писания в темата
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    ....
    Мнения
    18

    Браво за темата, очаквам с нетърпение продължението.

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Продължавам с два клипа.
    Клиповете са с вградени описания. За по-удобно четене може да им слагате пауза при нужда.
    Също така има и активни зони, които при посочване с мишката дават допълнителна информация.
    ВНИМАНИЕ! Някой браузери изискват поне едно кликване в прозореца на клипа за да се активират надписите! Но тогава пък клипа ще се отвори в нов прозорец. Не е проблем.

    Първият клип показва как изглежда екрана при включването на апаратурата.
    Освен описаните предупреждения за тротъл, стикове има и трето предупреждение ако апаратурата е в тих режим. Да не се отплеснете и да изтощите батерията под границата (особено ако е Li-po). Помислено е и за това

    Ето и първия клип:



    Предмет на втория клип са основните екрани между които може да превключваме:



    Утре пак ... днес нямам повече възможност.
    Последна редакция от smarty; 18.05.2011 на 16:22.
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #4
    Автор Аватар на peturgp
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    гр.Сливен
    Мнения
    137

    ей smarty ще ми изгориш чергата бе човек
    тъкмо си я понаучих апаратурката и ти сега с тези клипове .......
    П. Петров
    Сливен

    МРАЗЯ ДУМАТА CRASH. Все пак сме българи!

  5. #5
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Следващите два клипа са статистически. Екраните се викат с дълго натискане на UP.



    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    БРАВО ЗА ТЕМАТА!!!!!

    П.п. Може ли снимки на буксата и начинът на извеждане на кабелчетата?
    Георги Русинов

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Да, и това ще публикувам. Само да насипя първо клиповете. После ще пристъпим към буксата, програматора и подсветката. Ще обясня и настройките. Моля за търпение
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Смарти - президент!!!
    Георги Русинов

  9. #9
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Ха .. не искам ! Да не ми остане свободно време за хвърчене и никога да не стигна майсторлъка ти, а ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ха, какъв майсторлък бре, аз съм си прост дърводелец.

    Давай нататък по темата, че следя с голям интерес!


    П.п. Оказваш ли помощ в софтуерното ъпдейтване на левичари като мен?
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен