+ Ново Мнение
Страница 3 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 37

Тема: Чертежи на МОНО от балса

  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Това не е маркуч, а кабел. Той служи за прекъсвач. През него се включва цялото захранване на лодката. По този начин, ако нещо започне вътре да гори или нещо от този сорт, можеш да прекъснеш захранването без да отваряш капака.

    Да механиката аз съм я правил (Аз съм маниак)
    разбирам нещо като централен шалтер

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by m_itko View Post
    По препоръка на Неделчо би било хубаво да се изработи моното по оригиналният чертеж.Ако ти решиш да използваш някой от двата чертежа аз поемам обещание да ти го подготвя за лазерно рязане,вторият за mono_2 не съм се занимавал с него и за това ще го направя само ако проявиш интерс към него.При така дадени чертежи дължината на корпуса при mono_1 е 900мм.Ако искаш къският вариант също не е проблем.Нека Неделчо да каже какъв проблем може да се появи при по-къс модел.От към чертеж гарантирам за точноста на смаляването по всички параметри.Ребрата може да ги изрежеш и на ръка с лъкче или със зеге.Аз лично не бих ти го препоръчал.На лазер стават много точни и прецизни и после е лесно при сглобяването.В стандартният вариант ще са ти необходими 6 мм шперплат за ребрата,2 и 4 мм за надстройката, 3 мм за обличане на корпуса и летви 6х6 мм.За по-малкият вариан чертежът съм го направил за 4 мм шперплат за ребрата,2 и 3 мм за надстройката и 4х4 мм летви.Мисля,че няма да се разминеш и без обличане на корпуса със стъклоплат.Поне аз така съм направил на моите яхти.С използване на ламинатни технологии резултатът е друг,но аз съм много слабо запознат с тях и по тази причина не ги използвам.И без тях лодките ми вървят,но това си е само за мое удоволствие и почивка сред природата,ако смяташ да се състезаваш без да се нацапаш със смоли и отделители няма да станеАма там помощ от мен недей чака.Аз се бях спрял на ето този катамаран

    Целият е само от шперплат и ще е с електро задвижване,за това съм го намалил спрямо оригинала,който е с ДВГ.С твойта тема ме провокира да го започна.Така,че ще видим кой до къде ще го докара.Относно лазерното рязане аз си го правя в Габрово.Но в Пловдив има доста фирми с такъв вид услуга така,че няма да имаш проблем.Ако не намериш ще ти дам една с която работим във фирмата.Тя е специализирана в изработването на щанци,но ще ти изрежат и шперплата.
    http://www.4d-dies.com/
    Да мисля да се съобразя с препоръката на Неделчо,и да мина на вариант оригинален размер,т.к там всичко е по лесно за изработка и после за монтаж на механиката.МОНО_1 ми харесва и ако го имаш в готов,по-добре него ,не се занимавай да го мащабираш,нека да е в оригинален размер .Не мисля да го режа на ръка т.к ,не съм толкова обигран.Баща ми имаше един голям приятел а бяхме и комший,казваше се Неделчо Шишков от Пазарджик,може би си чувал за него, правеше старини модели и доста медали от международни състезания ,включително и световна титла,и двамата са покойници лека им пръст,та исках да кажа че ако беше жив чичо Делчо,нямаше да има проблем с изрязването,но това е история да не те занимавам.Ще ти бъда благодарен ако има такава възможност да получа чертежа за лазерно рязане и да ме насочиш къде в Пловдив мога да нарежа детайлите.Пък после за сглобяването ако проявиш все още търпение да ме насочиш и към тази манипулация.За дървените модели не се прави "флуид канал,предполагам,както при моделите от фибростъкло.
    А по отношение на смолата не ми пука ,аз съм техничар човек,занимавам се с продажба на авточасти за камиони,така че не ми пука колко мръсни ще са ръцете ми.
    А този модел го правя за удоволствие ,не мисля да се състезавам,или с комерсиални цели.Имам каравана и редовно лятото си обикалям по язовирите,не съм рибар,просто си харесвам природата и така реших ,че с направата на едно корабче ще допълня удоволствието ми сред природата и язовира

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Това не е маркуч, а кабел. Той служи за прекъсвач. През него се включва цялото захранване на лодката. По този начин, ако нещо започне вътре да гори или нещо от този сорт, можеш да прекъснеш захранването без да отваряш капака.

    Да механиката аз съм я правил (Аз съм маниак)
    А материала които си използвал,за перото,тръбата и всичко това което се движи отзад, не мога да го позная по снимките,какво е ако не е тайна?
    Сега един въпрос за дейвудната тръба -ако вала е е гъвкав предполагам че тръбата в гъвкавата част на вала е вид броня като за жило на километраж и няма втулки или е тръба огъната под желания ъгъл,а твърдата част от вала започва където е фиксирана тръбата към корпуса.Отсека на тръбата която се намира във водата вала на лагери ли е или на втулки

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    mono_lasr_cut.pdf

    Това е файла за рязане.Три страници са за 6,4 и 2 мм шперплат.Стойките за мотора съм ги сложил към 2мм шперплат но по принцип са дадени за изпълнение от 2мм епоксиден материал,какво точно ще рече това не знам,питай Неделчо.Ще са ти необходими 10бр. летви 6х6 мм.Лепило по твой избор.Аз използвам MOMENT WOOD EXPRESS на Хенкел.Може и да не е най-доброто но до сега не съм имал проблеми с него.
    Димитър Иванов Тодоров

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    [QUOTE=m_itko;7242]Приложение 2683

    Това е файла за рязане.Три страници са за 6,4 и 2 мм шперплат.Стойките за мотора съм ги сложил към 2мм шперплат но по принцип са дадени за изпълнение от 2мм епоксиден материал,какво точно ще рече това не знам,питай Неделчо.Ще са ти необходими 10бр. летви 6х6 мм.Лепило по твой избор.Аз използвам MOMENT WOOD EXPRESS на Хенкел.Може и да не е най-доброто но до сега не съм имал проблеми с него.[/Q

    Много ти Благодаря
    Но с тези файлове да отида ,трябва ли преработка на друга програма,необходимо ли е да се мащабират.Разгледах файловете с какво се облича после лодката като се направи скелета.
    Къде в Пловдив можеш да ми препоръчаш и по принцип колко излиза това изрязване .Това предполагам е стандартен материал ,нещо по специално има ли от къде може да се закупи.Много въпроси зададох но аз все пак тръгвам от нулата,за това ще те помоля за малко повече подробности.

  6. #26
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Перото и външната част на дейвудната тръба съм ги правил от карбон.

    Ако модела ще се прави от дърво, то най добре е да се лепи с качествена епоксидна смола.
    Моторамата най добре да е от нещо по-солидно, а не от дърво. В най-лошия случей може да се ползва 2мм стъкло текстолит, но за този размер кораб, ми се вижда върде кекаво. Според мен най-добре ще е да се направи от 3-4мм стъклотекстолит или алуминий. Дървото е прекалено меко за тази цел.

    Използвай малко въображение. Не можа да знаеш всичко преди да започнеш да правиш нещо. В процеса на изработката ще се появят смислените въпроси, а и не очаквай още първият кораб да е перфектен.
    Неделчо Брънчев

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    Чертежите са в мащаб 1:1.Файлът е генериаран от CorelDRAW така,че няма проблем в обратното му импортиране.Ако не ги устройва pdf и корелски файл,ще ти го направя както ти поискат.Ето ти няколко фирми в Пловдив:
    http://ceyan.hit.bg/
    http://www.laserplus-bg.com/
    http://www.virtual-bg.net/
    Цената за рязане варира в доста големи граници в различните фирми,въпрос на договорка.Предполагам,че ще ти излезе около 30 лв.Облицовката на корпуса е от 1,5 мм шперплат.Не знам дали по моделарските магазини в Пловдив ще можеш да намериш.Ако няма Има ето тук
    http://specrc.com/
    Шперплата е на лист 90/90см с дебелина 1,5мм и 2мм.За конструкцията 4 и 6 мм може да използваш и обикновен шперплат.След като направиш корпуса мое мнение е,че ще се наложи да има поне един пласт смола и плат.Поискай съвет от Неделчо по този въпрос.
    Димитър Иванов Тодоров

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    [QUOTE=de_kata;7245]Перото и външната част на дейвудната тръба съм ги правил от карбон.

    Ако модела ще се прави от дърво, то най добре е да се лепи с качествена епоксидна смола.
    Моторамата най добре да е от нещо по-солидно, а не от дърво. В най-лошия случей може да се ползва 2мм стъкло текстолит, но за този размер кораб, ми се вижда върде кекаво. Според мен най-добре ще е да се направи от 3-4мм стъклотекстолит или алуминий. Дървото е прекалено меко за тази цел.

    Използвай малко въображение. Не можа да знаеш всичко преди да започнеш да правиш нещо. В процеса на изработката ще се появят смислените въпроси, а и не очаквай още първият кораб да е перфектен.[/

    Разбира се ,че не очаквам ,но въпросите ги задавам за мое вътрешно спокойствие,просто искам да зная и поне малко да прогнозирам фаловете,макар и да не ги изключвам

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by m_itko View Post
    Чертежите са в мащаб 1:1.Файлът е генериаран от CorelDRAW така,че няма проблем в обратното му импортиране.Ако не ги устройва pdf и корелски файл,ще ти го направя както ти поискат.Ето ти няколко фирми в Пловдив:
    http://ceyan.hit.bg/
    http://www.laserplus-bg.com/
    http://www.virtual-bg.net/
    Цената за рязане варира в доста големи граници в различните фирми,въпрос на договорка.Предполагам,че ще ти излезе около 30 лв.Облицовката на корпуса е от 1,5 мм шперплат.Не знам дали по моделарските магазини в Пловдив ще можеш да намериш.Ако няма Има ето тук
    http://specrc.com/
    Шперплата е на лист 90/90см с дебелина 1,5мм и 2мм.За конструкцията 4 и 6 мм може да използваш и обикновен шперплат.След като направиш корпуса мое мнение е,че ще се наложи да има поне един пласт смола и плат.Поискай съвет от Неделчо по този въпрос.
    Благодаря ти за сърдечното съдействие,още утре започвам да набавям материали и да действам
    Ти коя фирма от трите ми препоръчваш,ако си работил с некоя от тях
    Ще потърся и в Пазарджик зная че има плазмено рязане но само за метали
    Обшивката се крои по скелета предполагам и се лепи или с винтове се захваща?А по отношение на слоя с стъклопласт задължително ще то го има и Неделчо ще ме консултира птрполагам ,като стигна до там

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    След като си готов с конструкцията,тогава ще си разкроиш материалът за обшивката.Всичко се лепи.Питай и в трите фирми за да можеш да си избереш добра цена.Направи конструкцията на лодката,качи снимки за да виждаме до къде си стигнал и как го правиш.
    Димитър Иванов Тодоров

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Чертежи
    от Velizar във форум: Литература
    Replies: 3
    Последно мнение: 29.05.2010, 17:34

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен