+ Ново Мнение
Страница 1 от 7
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 62

Тема: Съхранение на Липо

  1. #1
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    Съхранение на Липо

    Кой е най правилния начин за съхранение за дълъг период от време нужно ли е от време на време да се прави цикъл
    Николай Николов

  2. #2
    Заслужил Автор Аватар на Nikolay
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    248

    Аз ги държа заредени в хладилника в една пластмасова кутия.
    Николай

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    40% заредени ( 3,4V/клетка ), при температура от 0 до 25оС. Колкото по-близо до нула градуса, толкова по-добре.
    Температурата на съхранение не бива да пада под нулата.

    При нужда от използване, батериите трябва да се оставят на стайна температура да се темперират, преди да бъдат заредени.
    Георги Русинов

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    3.4V на клетка означава, че клетката е заредена само на 10%. В такова състояние не трябва да стои повече от ден-два.

    Спорен е въпроса колко трябва да е напрежението на съхранение. Различните източници цитират диапазон от 3.7 до 3.9 волта. Интелигентните зареждачки имат специален режим STORAGE, при който батериите се разреждат до подходящото напрежение, но при разлчните зареждачки това напрежение е различно. Когато се купи нова батерия, тя пристига заредена до напрежение 3.8-3.9V. Имам едно специално устройство, което е предназначено само и единствено за разреждане на батерии с цел съхранение. ТОва устройство ги разрежда до 3.85V.

    Анализирайки цялата тази информация стигаме до извода, че най-похоящото напрежение за съхранение е 3.8V +/- 0.05V.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    На 3,4 волта заводски са настроени повечето от зареждачките, които имам. Ако сметнем бакалски, че от 0% до 100% заряд отговарят съответно на 3.00V(минимум) - 4,20V(максимум), то математически 40% са 3,48V. Това е според мен, но е възможно да допускам някъде грешка.
    След работа ще направя един цикъл и ще спра заряда на 40% (по зарядно) да видя колко е напрежението, защото може и да бъркам. При всички случаи, обаче, батерията трябва да е заредена на 40%. Сега остава да видим колко V са тия 40%... Предполагам, че се мерят в покой.
    Георги Русинов

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    И аз имам малко въпроси относно съхранението и използването на ли-по батерии.
    Какво разбирате под "съхранение за дълъг период от време"? Над колко дена? Аз карам сравнително редовно- в седмицата правя поне по 1-2 цикъла на всяка батерия, необходимо ли е да полагам някакви грижи относно съхранението на батерията в тези 3-4дена в които не я ползвам?
    Също така, идва зима, температурите падат, необходимо ли е преди каране да подгрея батерията на около 20-25градуса? Днес (беше около 5-10градуса) забелязох че след карането батерията ми се беше загряла до около 30-тина градуса, а когато си карам в топло време (около 20-25градуса) батерията ми не загряваше въобще. На какво се дължи този факт?

    Задавам такива въпроси зашото батерите са големи и съответно скъпи, а аз искам те да са в добро здраве. За сега няма никакви проблеми, но ниските температури малко ме притесняват.
    Неделчо Брънчев

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    88

    Всички Литиеви батерий се съхраняват на 70% заредени, включително на телефони, лаптопи и други устройства. Така заредени могат да стоят поне година. Имам такава батерия заредена и след 1 год. си беше пак толкова заредена.
    Станислав Стоев
    088 59 60 61 7

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    На 3,4 волта заводски са настроени повечето от зареждачките, които имам. Ако сметнем бакалски, че от 0% до 100% заряд отговарят съответно на 3.00V(минимум) - 4,20V(максимум), то математически 40% са 3,48V.........
    Сметката е наистина бакалска (тоест не е вярна). Волт-амперната характеристика прилича на легнало S. От напрежение 3.6V характертистиката на разряд започва да се накланя надолу, а от 3.4V вече стръмно пада. Под 3.3V вече няма никакво значение дали ще премериш 3.3 или 2.5 - все тая, защото характеристиката е почти отвесна, което означава, че под 3.3 в батерията остават под 1%.

    Основния капацитет на една батерия се намира между напрежения 3.6 и 3.9V. Там е някъде около 60%, може би дори 70%. Над 3.9V до 4.2V са около 20%, а под 3.6V - само 10%

    Росимир Матеев

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    На 3,4 волта заводски са настроени повечето от зареждачките, които имам. Ако сметнем бакалски, че от 0% до 100% заряд отговарят съответно на 3.00V(минимум) - 4,20V(максимум), то математически 40% са 3,48V. Това е според мен, но е възможно да допускам някъде грешка.
    След работа ще направя един цикъл и ще спра заряда на 40% (по зарядно) да видя колко е напрежението, защото може и да бъркам. При всички случаи, обаче, батерията трябва да е заредена на 40%. Сега остава да видим колко V са тия 40%... Предполагам, че се мерят в покой.
    Няма нищо вярно!!!!!

    Няма начин в ЛИПО клетка да има капацитет при напрежение под 3.5 волта на клетка

    съхранение батерия с напрежение на клетка по малко от 3.7 волта е вредно!!!!!!!!!!

    ако вследствие на преразреждане от използване или по друга някоя причина напрежението е под 3.7
    единственото което трябва да се направи да се зареди с минимален възможен ток на зарядното до стойността 3.7 и от там до пълно зареждане със ток по малък от 1/6 С

    преди да бъде вклучена на функция СЪХРАНЕНИЕ е желателно да бъде пълно заредена до 4.22 волта
    заради несъвършенството на много зареждачки.

    на практика се съхраняват около 55-60%
    напрежението съответстващо е 3.8 - 3.85 волта на клетка

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Няма начин в ЛИПО клетка да има капацитет при напрежение под 3.5 волта на клетка
    Темата е за съхранение, а не за използване на батериите. Тоест, капацитетът не ни интересува. Поне така си мисля аз.


    съхранение батерия с напрежение на клетка по малко от 3.7 волта е вредно!!!!!!!!!!
    Кое по-точно е вредното? Какво се случва с една литиева батерия ако се съхранява под 3,4 волта?
    Мисля, че когато се дава някакво мнение и то звучи много, ама МНОГО категорично, е редно да се подплъти с някакви доводи. Иначе и аз мога да кажа, че водата е вредна, но дали е така?!
    20 години ми е "набивано", че nicd батерия, съхранявана на 0V се унищожава, че настъпват необратими процеси, но се оказа, че не е така. Съживих точно такава батерия до 110% от написания капацитет.


    Извинете, но черпя информация от тук:

    http://batteryuniversity.com/learn/a...ased_batteries

    тук:
    http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=178185

    И тук:
    http://www.rcgroups.com/forums/showt...hreadid=184850

    Доколкото виждам, препоръчва се заряд 20% до 50% с приоритет на по-ниската стойност. Някой може ли да обясни какво се случва в батерията или всичко е въпрос на догадки?

    И още един въпрос: процентите в какъв вид е редно да се изчисляват и на каква база. От напълно празна до напълно пълна батерия (вариант1); границите на минимален и максимален заряд (вариант2) или по някаква формула, касаеща поет ток, спрямо моментно напрежение. И как се мери напрежението - при покой или не?
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен