+ Ново Мнение
Страница 3 от 7
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 62

Тема: Съхранение на Липо

  1. #21
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Накратко и моя личен опит до момента:

    1. Съхранение на напълно заредена батерия предизвиква подуване на клетките само след 2-3 месеца

    2. Съхранение на разредена батерия също предизвиква подуване на някоя клетка след 2-3 месеца. Премерването на подутата клетка показва, че нейното напрежение е паднало под 2.5V

    3. Имам случаи на подути клетки дори и при правилно съхранение на батериите (заредени с режим STORAGE). Тези случаи са около 5% за нови батерии до 1 месец след покупката. С увеличаване на времето на съхранение се увеличава процента на подутите батерии. Моите наблюдения са за период от 1 година. Миналата година някъде през ноември-декември накупих доста батерии (над 100) и след това спрях да купувам нови. От тогава досега всеки месец се подуват по 1 или 2 батерии, независимо как се съхраняват. Все пак да не забравяме, че това са HobbyKing батерии с много ниска цена.

    4. До сега не съм имал нито един случай на подуване на маркова батерия, независимо как съм я съхранявал и независимо от това, че вече е деградирала почти на 100%. Цените на марковите батерии обаче са убийствени и аз лично за мене си съм решил да купувам от HobbyKing и да поема риска, че някакъв процент от батериите ще ги изхвърлям само след 1-2 цикъла.

    5. Имал съм случаи на батерия, която е в перфектно състояние 5-6 месеца и след това се надува още след първия полет. Причина за това надуване е прегряването на батерията може би поради факта, че е с високо вътрешно съпротивление. Други батерии със същия капацитет и същото C, но от друг производител, след полета са само леко затоплени. Явно някои производители лъжат за капацитета или за C-то или слагат некачествена химия вътре в батериите си.

    Въобще стигнал съм до извода, че на батериите не трябва да им се вярва, докато не ги пробваш. Имал съм батерии с високи C-та, който въпреки това прегряват и аналогични с ниски C-та, които остават студени. Имал съм случаи на корави батерии, който едвам държат хеликоптера във въздуха и обратното - вече подути батерии, с които правя десетки полети и няма никакъв проблем с капацитета им. Въобще - пълен хаос, от който много трудно може да си извади човек някаква логика за бъдеща употреба и съхранение.

    Като цяло май най-важно ще си остане правилото купувай батерията и карай колкото се може повече без да я жалиш, защото караш или не караш, пазиш или не, съхраняваш правилно или не, батерията пак ще е за боклука след една година.
    Росимир Матеев

  2. #22
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Внимателно изчетох линка, даден от ajcinema:
    http://batteryuniversity.com/learn/a...ased_batteries
    Много ми хареса. В линка се описва точно и ясно всичко, което ни интересува.

    Дефакто спора в темата възникна от това изявление на ajcinema:
    .......40% заредени ( 3,4V/клетка ).......
    Най-точно и най-ясно го каза nickarsow:
    Искам да изкажа благодарност на Матеев, че отново жертва от времето си, за да преведе и сподели с всички информацията от линка!

    Аз вече казах, че твърдението ми подлежи на съмнение, защото съм го написал САМО на база зареждачките, които имам. В тях заводската норма е тази - 3,4V.
    Казах вече няколко пъти, че е възможно да допускам грешка, затова ще помоля г-н Горанов да не ме напада безпричинно, а добре да прочете и схване смисъла на написаното от мен.
    Друга причина да напиша тези въпросни 3,4V e, че на доста места вече намирам информация, казваща че най-доброто за дълговременно съхранение (до 10 години) е заряд до 20%. Не знам доколко това е вярно.
    Последна редакция от ajcinema; 02.12.2010 на 09:15.
    Георги Русинов

  3. #23
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    Темата е правилно съхранение на липо и изисква хора свързани по някъкъв начин с разработване или производство да си кажем мнението.

    овен това измежду нас има много ползватели на липо баттери които също да споделят опита си.



    Не желая да споря със тебе тъй кото нямам нужда от твоите аргументи.

    този който е задал въпроса не се интерисува от условията за устойчиво равновесие на литиевите йони и съответстващия на това потенциал .

    извинявам се ако съм оспамил темата не възнамерявавам да се аргументирам когато цитирам експлоатационните изисквания за липо батериите.
    Г-н Горанов, уверявам Ви, че аз също нямам никакво намерение да споря с Вас, нито да ви натрапвам аргументите си. Отговорих на въпрос, зададен от друг участник и по никакъв начин не съм влизал в спор с Вас. Вие бяхте този, комуто се стори, че е възникнал спор. Аз само цитирах и споделих информация, която на мен лично ми беше полезна и в настоящия етап я използвам без проблеми.

    Темата е правилно съхранение на липо и изисква хора свързани по някъкъв начин с разработване или производство да си кажем мнението.
    Аз не разработвам, нито произвеждам литиеви батерии. Но имам към Вас една молба: да дадете малко повече светлина за разработените и/или произведени от Вас батерии. Ако е възможно, разбира се.


    овен това измежду нас има много ползватели на липо баттери които също да споделят опита си.
    Аз съм активен ползвател на полимерни батерии и мисля, че по никакъв начин не вредя, споделяйки моя личен опит. Ако имаше проблеми, нямаше да споделям този опит. Ако си бяхте направили труда да прочетете старателно третия, публикуван от мен линк, щяхте да забележите, че ползувателите препоръчват дори 20% заредена батерия. Защо това е така? Търсим отговори на такива въпроси, поне аз оставам с подобно впечатление.


    И накрая, бих желал да Ви помоля да се въздържате от нападки или негативизъм спрямо мен, тъй като не ме познавате. Желая Ви всичко най-добро!
    Георги Русинов

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Колеги,

    Темата е ЛИПО

    Като предполагам че става въпрос за това ЛИПО което ние моделистите ползваме в играчките си.
    То си прилича със литиево йоните батерии само и единственно по тококоносителите - литиевите йони.
    В този смисъл статията не е много валидна.
    Измежду литиево йонните баттерии има така наречените ЛИКОЛ които са на 4.2 волта но това не значи че са ЛИПО.
    Естественно и ЛИКОЛ могад да се полимеризират и да се причислят към ЛИПО ама това е друга тема.
    Освен това Липото може да се получи по два начина чрез обемно или повърхностно полимеризиране. Правилата за Експлоатация са различни за двата варианта. В наште играчки се ползва обемно полимеризирано ЛИПО..

    Един друг момент.
    Между оргиналното Липо такова каквоте е било изобретено и патентовано миналия век и това което имаме по моделите си има невероятна разлика. Оргинарното липо има изцяло графитен анод. Това което ползваме е смес със квото ни падне.
    В случа е налице „сплавния парадокс” май така се казваше явлениято при което сплав от два елеманта на които кипенето е със по висока температура на всеки компонент от тази на получената сплав. Та приложимостта на това явлание е причина за междуатомната връзка от компонентите на анода тоест неговото поведение като еднородно тяло.
    Освен предимствата като по висока енергийна и мощностна плътност тези батерии сравнени със оригиналното липо имат съществени недостатъци на първо място Цена отнесена на количеството на отведена енергия за целия живот на баттерията.
    И на второ място тези батерии са много по капризни по обслужването
    Могат да не се пипат по цяла година ако са нови или несилвани в експоатация.
    Ама след тези издевателства на които ги подлагаме има клетки които искат да бъдат проверявани и дозареждани всеки месец.
    Дано с това частично съм отговорил на въпроса на Неделчо от Пловдив.



    За да се опрости всичко при съхранението на батериите просто кратко и ясно

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    ако вследствие на преразреждане от използване или по друга някоя причина напрежението е под 3.7
    единственото което трябва да се направи да се зареди с минимален възможен ток на зарядното до стойността 3.7 и от там до пълно зареждане със ток по малък от 1/6 С

    преди да бъде вклучена на функция СЪХРАНЕНИЕ е желателно да бъде пълно заредена до 4.22 волта
    заради несъвършенството на много зареждачки.

    на практика се съхраняват около 55-60%
    напрежението съответстващо е 3.8 - 3.85 волта на клетка
    по въпросите на липото има достатъчно писано
    и аз лично се намесвам само ако прециня че изнесено твърдение крие опасност за потребител

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    117

    Тука друго мнение по въпроса:

    http://www.kongpower.com/faq_en/show...xt01=&srhTxt02
    Поздрави,
    Христо Григоров, Бургас

  6. #26
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ами трябва да знаеш, че под името LiPo сигурно има поне 20 вида различни батерии с различна химия и вероятно различни начини на работа и съхранение. Това със съхранението на хладно е всеобщо прието и който го е правил, не се е жалвал. Аз цяла година ги съхранявах на топло и част от тях се подуха. Сега ги съхранявам в хладилник и догодина по това време ще ти кажа какъв е резултата.
    Росимир Матеев

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by Kalpazan View Post
    Тука друго мнение по въпроса:

    http://www.kongpower.com/faq_en/show...xt01=&srhTxt02

    Не ми е ясно с какво ДРУГОТО мнение изклучва това което е препоръчано в предните постове.

    Още по малко то може да се цитира за отговор на въпроса "Кой е най правилния начин за съхранение за дълъг период от време"

    Мисля че има разлика между "Трябва" и "може"


    "Липо батерия ТРЯБВА да се съхранява във състояние на ПОКОЙ"

    До така желаното в цитата състояние се достига, като се зареди до 4.22 - 4.25 в зависимост от състав и структора
    на електродите.
    След което се изваждат толкова дискутираните 40 процента от капацитета. И батерията остава 60% пълна или 40% изпразнена което е едно и също!
    Помества се в найлонов плик по възможност вакуумиран и се съхранява при 6-8 градуса.
    (Със жените си няма да имаме проблеми щото тяхната козметика се чуства също много комфортно при тази температура.)
    Взависимост от качеството на едно Липо и от неговото състояние се определя периодът в които трябва да се проконтролира напрежението. Ако е паднало с повече от 0.05 волта от това при което е завършил процесът на STORAGE на зареждачката се дозарежда.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    117

    Колега нямам намерение да се заяждам с никой нито пък да обяснявам кава е разликата между хладилник (препоръчано до момента) и фризер (препоръчно в линка който цитирах)
    Поздрави,
    Христо Григоров, Бургас

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Благодаря, че ми помогна да си изясня разликата в ДРУГОТО мнение.

    Между другото спорът Хладилник - Фризер(най подходящо за съхраняване) по смисъла по който го ние правим разлика, би извадил доста нелицеприятни факти за начина по който Липо батериите достигат до нас потребителите.
    За да го избегна ще се присъединя към тези които които не откриват лингвистичните проблеми в посочения линк.

  10. #30
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Тези китайчета са големи маймуни ,вчера ми пристигнаха едни батерии http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9264 вкарах кода в сайта за гаранцията и само там ми излезе че батерията е произведена 2010 година.Да верно беше 3,8 волта на клетка но самата батерия е две годишна и явно където има намаление при тях в сайта има уловка и компромис с качеството.По горната батерия в сайта http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...Lipo_Pack.html , която е само с 300мампер/ч по-голям капацитет е вече 26 долара,защо ли?Миналата година взех няколко батерии от тези http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9957 пак съмнително ниска цена и да ви кажа ,гледайки по телеметрията черпя от около 20 до 30 ампера ток и батерията се връща гореща на земята а е 40Ц,и след една година след около 100 цикъла вече стават само за захранване на предаватели приемници идруги подобни,наистина пълен ХАОС .Вече се чудя тези от Hbbyking имали нещо вярно дето са писали в този сайт.
    Даниел Георгиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен