+ Ново Мнение
Страница 15 от 15
ПърваПърва ... 5 11 12 13 14 15
Визуализирани са от 141 до 147 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

  1. #141
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В началото на лятото бусът влезе в сервиз за обслужване и профилактика. Смених гумите с всесезонни от най-висок клас - MICHELIN CROSSCLIMATE 2. Монтирах по-мощна климатична система.

    След това пътувахме доста и посетихме много красиви места. Банята се ползваше интензивно.








    Към средата на септември планирам да монтирам малък неръждаем топлобменник към печката, за да мога да разполагам с вряла вода. За момента водата в банята е топла и прияна за къпане, но когато съм налял току-що от някоя планинска чешма (особено на голяма височина), водата е прекалено студена, дори ледена и ако реша да я използвам веднага за къпане, проточният нагревател не успява да я загрее на повече от 40 градуса.
    Изработих и миниатюрна потопяема помпа с голям дебит, за да мога да черпя вода директно от водоем.

    Междувременно започнах изработката на малък климатик на база термоелектрически елемент (пелтие) с голяма мощност. Тези дни ще покажа идеята и процеса на изработка чрез снимки.
    Спрях се на пелтиера с мощност 350 вата и радиатори , в които циркулира течност.
    Причината е проста - в процеса на експлоатация на возилото ми направи впечатление, че при горещо време (например при къмпингуване на море) интериорът се загрява доста - като при всеки автомобил. Тъй като слънцето осигурява много повече енергия, отколкото използвам, ми хрумна, че бих могъл да я оползотворя като направя система, която винаги поддържа комфортните 22-24 градуса във вътрешността, дори когато колата не се използва. Към смарт-термоконтролера на печката добавих разширител, който може да управлява климатичната система дистанционно и двете (отопление и охлаждане) да работят в синхрон.
    Паралелно с това набавих и фотосензор, в комбинация с безжичен индикатор за напрежението на батериите, които да гарантират работата на климатика само при наличие на слънце и прекалена горещина. Това означава, че климатичната система ще се включва автоматично (автономно) само когато и трите условия са изпълнени - бусът е паркиран на слънце, батериите имат достатъчно заряд и температурата вътре е над 26 градуса.

    Започнах да работя паралелно по два варианта - единият с компресор, а другия с пелтие. Разбира се, вариантът с пелтие е по-енергоемък, но така или иначе излишната енергия е много повече, отколкото бих могъл да оползотворя. От друга страна пелтието няма никакви движещи се части, а също така не се нуждае от фреон. Освен това, климатичната система на база пелтие може да бъде преносима и да се използва за палатка при нужда.

    Така или иначе, и двата варианта са в полузавършен стадий и ще избера един от двата чак когато бъдат готови.
    Георги Русинов

  2. #142
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Дай малко подробности за тази потопяема помпа как си я изработил? Нещо направено ръчно от материали разни, или нещо полуготово с доработки? И аз трябва да правя няква помпа, или да купувам готова от магазина тези дни и затова ми е интересна всяка една идея.

  3. #143
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Помпата е като тази:



    https://avtoinstrumenti.bg/potopyaem...-voda-37mm-12v

    Тъй като фабричните уплътнения не са особено добри и когато се използва за вода рано или късно тя прониква в двигателя, я доработих. Смених О-пръстените с по-плътни витонови, напълних двигателя с водоотблъскваща грес, която е за хранителна промишленост (безопасна при поглъщане).
    Допълнително монтирах бронзов фланец за градинска бърза връзка на входа. Добавих и мрежичка от неръждаема стомана, за да не засмуква боклуци.
    Монтирах фланеца, за да мога да закачам допълнителен маркуч за засмукване и помпата да работи без да е потопена, защото понякога се налага да преливам вода от туби или от водоизточник, в който помпата няма възможност да се потопи така, че да работи ефективно. Често ми се е налагало да прехвърля вода (например 40-50 литра) от един съд в друг. С тази помпа това става буквално за секунди. Има много голям дебит.
    Тъй като е центробежна, понякога е невъзможно да засмуче водата, ако е поставена много над равнището й. За да реша проблема, просто сипвам една шепа вода в турбинката и проблемът изчезва.

    Премахнах фабричните кабели и монтирах водоустойчив конектор с цел да я използвам, когато съм далеч от автомобила. За целта я включвам чрез разтегателен спирален кабел към едно мултифункционално устройство, което ползвам като източник на електричество за най-различни цели (предимно моделистки).

    В тази тема навремето съм показал устройството. Дори виждам, че съм написал за въпросната помпа още тогава - 2020-та година.
    Горе-долу по същото време преправих батерията и тя вече е 3S3P с клетки Samsung от по 3500mAh и 100 амперов BMS.
    Георги Русинов

  4. #144
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Дойде време да довърша "банята". След повече от 2 години редовна експлоатация през летните месеци, концепцията окончателно се избистри.

    Изработих резервоар от неръждаема стомана с обем 45 литра, който ще бъде поставен в ниша под колата точно пред резервоара за гориво. Там има ниша, която можех да оползотворя. Тъй като няма място за по-голям, трябваше да следвам естествените празни пространства под колата. В лявата част - точно по средата има още една ниша, за която изработих втори резервоар с обем 25 литра. Така общия обем на водата от двата свързани резервоара ще е 70 литра - предостатъчно за престой от 7-10 дни. Досега съм използвал туби от по 30 литра, всяка от които ми стига за 2-3 дни ежедневни нужди - миене и къпане. За едно къпане обикновено стигат 8-10 литра вода. Разбира се, в планината човек няма как да кисне под душа неограничено време.

    Воден от личния опит и нуждите, свързани с него, реших да използвам точно това решение.
    Както вече писах е предишен пост, ще монтирам и топлобменник, през който ще минава водата от резервоарите. Самият топлообменник ще бъде свързан успоредно на малкия кръг на охлаждащата течност - същия, през който цируклира тя, преминавайки през печката. За да не променям дебита на кръга, ще използвам въпросното успоредно свързване чрез два тройника.
    Точно след изхода на резервоарите (преди топлообменника) ще бъде монтирана втора нагнетателна помпа с вграден пресостат на 5 бара. Тя ще осигурява достатъчно налягане и дебит за доста дългия път на водата до втората помпа, вградена в задната врата (около 5-6 метра). Максималния дебит от двете помпи се очаква да бъде около 3 литра в минута, което ми е предостатъчно.

    Накратко очаквам крайния резултат да е следния:

    Ако водата в резервоара е твърде студена (под 15 градуса), пускам печката и след 2-3 минути мога да използвам вода с температура от 55-60 градуса. В случай, че се нуждая от гореща вода (75-80 граудса), просто натискам копчето на елетрическия проточен нагревател.
    Ако водата в резервоара е с температура над 20 градуса, мога да използвам както и досега само електрическия нагревател.

    За да се ориентирам, монтирах една термосонда точно на изхода на водните резервоари.

    Снимки ще публикувам след няколко дни, когато колата бъде качена на подемника и работата започне.
    Георги Русинов

  5. #145
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Големият резервоар:




    Ето я и втората помпа:




    Това е помпа от акумулаторна градинска пръскачка. Тя е много надеждна, здрава и непретенциозна по отношение на това какво ще минава през нея. Онлайн или в специализираните магазини цената им варира между 30 и 100 лева. На "руския пазар" се продават по 9-10 лева.
    За по-удобно свързване и евентуално обслужване (подмяна, ако се наложи някога) съм й монтирал един XT конектор.
    Георги Русинов

  6. #146
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    След ден и половина монтьорлък, всичко е по местата си.

    Резервоар, топлообменник, тръби, фитинги…
    Горещата вода ще минава по тефлонов шлаух. Всички фитинги са неръждаеми и с витонови уплътнения.









    Георги Русинов

  7. #147
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето я и системата за пълнене:







    След свързване на шлауха към буса, гърловината на тубата се поставя под течащата вода на някоя чешма (обикновено дебитът на чешмите е малък). Като се понапълни, се включва помпата и водата се подава към резервоара. Резервоарът трябва да се напълни за около 15 минути с няколко включвания на помпата.

    Същият комплект може да се ползва и на места, където има маркучи с бързи връзки. Тогава помпата не е необходима.

    На буса има изведена преливна тръба, която индикира, че резервоарът се е напълнил.
    А самата туба може да се ползва и като преносима чешма - просто към цангата се включва кранче “в линия”. Така общото количество вода става 55 литра.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 3 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 3 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен