+ Ново Мнение
Страница 6 от 15
ПърваПърва ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 51 до 60 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

  1. #51
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Разклонителят нещо ме дразнеше... уж си пасва на мястото, уж въртящ (може да се ползва и от двете части на салона), ама нещо ме дразнеше...
    Приоритетите ми бяха:
    - Да е здрав.
    - Да е в тъмен цвят и да не се цапа.
    - Да е монтиран на здраво място и при случайно спъване в кабел (излизащ навън) да устои.
    - По възможност да има защита и вградени гнезда за зареждане USB.
    Тези дни в Лидл имаше разклонители и не можах да устоя:



    Пасна идеално, захватът е изключително здрав, а кабелът се скри под подовата лайсна.




    После... чудейки се какво още може да се добави, реших ако ще е гарга, да е рошава!
    Поръчах 46 литров хладилник-фризер - истински, с компресор. Отдавна исках да си купя. Бях се прицелил в по-малкия вариант, но в последния миг реших за рошавата гарга:







    Имам си и готино килимче!



    И само 15 минути след включването, вътрешността беше с приятна трмпература...



    Разходът на електричество е над 15-20 пъти по-нисък, в сравнение с термоелектричните охладители.
    Може да замразява до -15°C.
    Георги Русинов

  2. #52
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето и точно колко е той (разходът).
    След вече няколко дни денонощна работа на хладилника, при положение, че панелите са завити с покривалото/бленда (срещу градушки и прекомерен излишък от енергия), сутрин около 9 часа през него "минават" толкова ампера:



    И въпреки, че цяла нощ са работили хладилника и охранителните консуматори, напрежението в системата е повече от идеално:



    По обед, когато хладилникът включва по-често и вътре в буса е осезаемо топло, нещата изглеждат така:



    Георги Русинов

  3. #53
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Почти съм готов. Возилото е възстановено до максимално възможното за годините си. Остават няколко дреболии - дефектнотокови защити, нови спирачки и рециклиране на кормилната рейка.
    Монтирана е и "смарт" системата, няколко допълнителни камери, видеопредавател за камерите и миксер за видеосигналите.
    До няколко дни ще пристигне и вече поръчаната VHF/UHF радиостанция. Следващата стъпка е поставянето на антена за радиостанцията, както и самата станция.

    Бусът с днешна дата:

    Георги Русинов

  4. #54
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Влизам във филма с радиото.
    Първоначално поръчаната радиостанция може и да бъде сменена. Продължавам да търся 50 -100 ватово двубандово укв радио... уви, намират се трудно.
    Започвам от антената и по-специално куплунзите, крепежа и окабеляването:



    Георги Русинов

  5. #55
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Затруднява ме позиционирането на антената. Тя трябва да бъде на възможно по-високо и в същото време обезопасено място.
    Трябва да е далеч от всички други електронни компоненти, защото смятам през нея да излъчвам сериозни мощности - до четвърт киловат.
    Тъй като това е свързано с много и скъп хардуер, реших да поставя не една, а цели две антени.
    Първата ще бъде двубандова за обхвати 2 метра и 70 сантиметра и мощност 50 вата:



    Избрах италианска антена с удобна "чупеща" функция.
    Тя позволява да сгъвам антената, когато не ми е необходима или има препятствия, вместо да я свалям:



    Сгъвката е с вградена силна пружина. Дори антената да бъде ударена, тя просто ще се сгъне за миг и после сама ще се изправи.

    Първоначалната ми идея да бъде монтирана по средата отпада. Ще я монтирам в левия край, а десният ще оставя за антената за късовълновото радио.
    Разбира се, ще мога да ги разменям.

    Впоследствие ще добавя още по-добра антена, с още повече гейн (усилване), но засега толкова.

    Ето на какво радио се спрях първоначално, но съм на път да размисля:


    https://www.mobimax.bg/%D0%9C%D0%BE%...8F-TYT-TH-9800
    Георги Русинов

  6. #56
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Докато взема окончателно решение за радиото, реших какви ще бъдат антените, както и техните места.
    Те ще са общо 3 - двубандова VHF/UHF, късовълнова и за 2,4 GHz диапазон. Последният ще се използва за ATV нужди (Amateur television ) с мощности до 400 вата.
    Преди окончателния монтаж, ще трябва да направя проби на пълна мощност, за да няма изненади с другата електроника по буса.
    Тъй като купешките планки не ми харесаха, реших да изработя своя планка за двубандовата антена от неръждаема стомана.
    Ето заготовката:



    След грубото оформяне се получи това:






    Поставих конектора пробно:



    Резбата му се оказа сгрешена. Нещо, което не би трябвало да е възможно...
    Отива в коша и ще използвам друг - този път от неръждаема стомана с посребрен вътрешен куплунг.
    Последна редакция от ajcinema; 19.05.2020 на 21:43.
    Георги Русинов

  7. #57
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Язък, че няма възможност за лайкове!
    Следя с интерес напредъка.
    А с "радио филма" направо утрепа рибата :)
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  8. #58
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Филмът за малко щеше да се превърне в сериал.
    Сапунен.

    Довърших планката и я монтирах на мястото й.
    Тъй като конекторът е с меко казано СТРАННА резба (навива се прекрасно на всякакви китайски антени, но не и на маркови), го изхвърлих и използвах буренцето от купешката планка, за да монтирам пробно антената.

    Получи се това:



    Ето и общото впечатление:








    И сега, за да НЕ се превърне хубавият филм в блудкав сериал... всичко отива в кофата! Оставям само ръчно изработената планка, а утре ще пристигнат
    - Четирибандово радио, отключено на два допълнителни диапазона (общо 6 обхвата) 10м, 6м, 2м, 70cm , + 200 - 390MHz, + 800 - 990MHz, с мощност 65 вата (45 при uhf)
    - ЧЕТИРИБАНДОВА (отново италианска) антена, която ми спестява CB антената. Така бусът няма да е "рибарска лодка със стърчащи въдици".
    - 6 комплекта италиански конектори от неръждаема стомана.
    - 10 метра усилен RG58.

    Сирио-то ще остане за резерва.
    Нямам търпение да дойде утре...
    Георги Русинов

  9. #59
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето го и радиото:



    Последна версия:



    И антената:



    Съответните усилвания:



    Утре подхващам монтажа.
    Георги Русинов

  10. #60
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето я новата "четирибандерка" с изцяло нов постамент.
    Кабелът е прекаран вътре в един от носещите алуминиеви профили.
    По-добра "маса" от тази - здраве!








    И цялостното впечатление:

    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 3 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 3 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен