+ Ново Мнение
Страница 3 от 15
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 13 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

  1. #21
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
    Темата е много стара ама аз да си питам има ли някакво развитие по буса и още подобрения?.........
    Има още подобрения по буса и трябва да щракна някоя друга снимка и да ги опиша. Подобренията са в посока създаване на НАЗЕМЕН ЦЕНТЪР ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА FPV ПОЛЕТИ. Идеята е за много кратко време да се разпъва цялото необходимо оборудване за FPV, като самия бус ще се използва като стойка за разпъване на 6-7 метрови мачти за антени. Разните му предаватели и приемници за различни честоти ще са постоянно монтирани и за секунди трябва да могат да бъдат включвани или изключвани. Ще има и DVR, който да може едновременно да записва 4, 8 или 16 канала с видеоизображение. Самите видеоизображения ще се получават от една или повече камери, монтирани на един или повече летящи, плуващи или търкалящи се модели. Ще има и наземни радио-камери, които ще записват пилота или хората около него. За любителите на FPV ще се ретранслират приеманите изображения по наземни телевизионни канали и всеки на поляната ще може да ги гледа със собствен телевизор или видеоочила. Голям телевизор ще има и в буса. Той всъщност вече е монтиран и за постоянно ще живее в буса. Направена е специална алуминиева конструкция, по която той се движи надолу-нагоре от един линеен мотор за сателитна чиния. Идеята е по време на движение на буса телевизора да слиза ниско долу, за да не пречи на огледалото за задно виждане, и освен това да лежи на меки гумени носачи. При спиране на буса с натискането на едно копче телевизора се издига почти до тавана на буса. Това вече работи.

    Миналата година поначало отделях много малко време на хобито, защото имах много работа, но тази година се надявам да компенсирам. Ще дозавърша буса. Освен това в момента си правя и чисто нова работилница. В една стая с размери 4 х 8 метра съм опънал плот от край до край по едната стена и алуминиеви рафтове по другата стена и отделно още една редица по-широки рафтове и в центъра. Ще има място за подреждане на десетки самолети, хеликоптери и стотици кутии с моделистки боклуци, с каквито предполагам всеки един от вас се е задръстил. Вчера монтираха стелажите и плота и дефакто днес и утре започвам да се нанасям. Сега ще ида да щракна някоя друга снимка докато все още всичко е девствено.
    Росимир Матеев

  2. #22
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Поздравления за свършеното и за замисъла на идеята !
    Искрено ти завиждам за работилницата, все си мисля за такава, ама.....
    Последна редакция от GMateev; 19.01.2013 на 08:23.
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  3. #23
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Много време мина и много вода изтече.
    10 години по-късно и 7 години след последния пост... темата очаква да бъде съживена!

    Георги Русинов

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Бусът ми беше предоставен преди няколко дни.
    В тази връзка искам да БЛАГОДАРЯ на Матеев за жеста!
    Друг такъв човек просто няма...

    Както стана дума, получих играчката (коледният подарък) едва преди няколко дни. Возилото е използвано по предназначение съвсем малко, след което малко е поработило в друга сфера и най-сетне е оставено в покой.
    Няколко години.
    Времето в покой е оставило повече следи от времето в експлоатация, което е нормално:





    Първата ми работа беше да се заема с обезопасяването на соларните панели срещу кражба. Фиксирах всички крепежи с най-здравият възможен осигурител, след което им изпилих шлиците.



    По този начин е невъзможно болтовете да бъдат развити. За да могат все пак да бъдат разглобени при нужда, съм оставил скрит резервен план.

    Останалите крепежи подсигурих чрез заварки на всички зони, където някой крепеж може да бъде разглобен с ключ.

    Снимки на свършеното ще постна в понеделник, тъй като още не съм приключил с работата по външния вид. Всички шпилки ще бъдат "скрити".

    По буса предстои много работа. В понеделник колата влиза в сервиз за малки ремонти по ходовата част и смяна на консумативи. Ще се наложи да пребоядисам няколко детайла, след което стартира сериозна работа по интериора. Тя вече започна (плахо) с нов оригинален кожен футляр за книжките и документите:



    След основно освежаване на салона, ще бъде монтирано вътрешно и външно LED осветление, радиостанция и мощна озвучителна система за различни мероприятия.
    Ще интегрирам и няколко смарт-суича за дистанционно управление на туй-онуй.
    Играчката ще се ползва САМО за ходене по летища/поляни и като източник на електричество при къмпингуване.
    Очаквайте продължение още в понеделник.
    Георги Русинов

  5. #25
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Не съм сигурен дали не ми е тъпа идеята, но:
    Някаква подходяща плоскост за покриване на соларните панели срещу градушка.
    Не съм наясно дали въобще имат нужда от такава защита...
    Плоскостта (капакът) би могла да служи за сенник при разгърната обстановка.
    Стоян Пулевски '71 набор.

  6. #26
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Всъщност тази мисъл ме сполетя първа - още когато ми предложиха автомобила.
    Тогава изобщо нямах идея за него, дори не подозирах, че още съществува (в този си вид). Обмислях варианти за оборудване на друг бус и бях пред дилема какъв да бъде той - стар и евтин (но с история) или нов (от магазина), метанов и... адски скъп. Седях и чертаех, смятах - евентуално оборудване.
    Когато получих предложението за това возило, си помислих как, аджеба, тези панели устояват на градушки. Наистина нямам идея и не съм търсил информация. Тук най-добре ще може да даде акъл Матеев.
    На мен ми хрумна да изработя покривало от дебел синтетичен плат или от тънък метален лист. Основната идея беше да не бие на очи, но впоследствие стана ясно, че системата трябва да работи. Колкото повече, толкова по-добре.
    От стоене на сянка алумулаторите са си отишли. Дълбокият разряд ги е унищожил. Утре ще се заема с подмяната им. В момента, при цял ден на слънце (макар и зимно), в час-пик контролерът отива над 14 волта. Като се скрие слънцето и веднага пада на 10,5 - 10,2. Едната батерия е много подута и деформирана. Откачих я и системата остана само с един акумулатор. Той даде признаци на живот - при липса на зареждане си стои на около 11,6 -12v и с всеки ден става по-добре.
    Матеев е измислил много добре всичко - достатъчно беше да сваля един предпазител.

    Междувременно поръчах два нови акумулатора. Очаквам да бъдат внесени до края на месеца и да ги получа. Реших да бъдат по 170 Ah, отново AGM, стационарни, тъй като размерите пасват идеално. Малко са поскъпнали напоследък (около 400 лева без ДДС на брой), но това е в реда на нещата.
    Само мога да предполагам колко средства, време и мерак е вложил Матеев в проектирането и осъществяването на идеята... за което евала! Нямам думи!

    С днешна дата планът е:
    Утре колата влиза за ремонти и обслужване - около 2 дни.
    Непосредствено след това ще монтирам мощен 300 - ватов LED фронтален осветител. Заедно с него и 3 броя скрити основи за телескопични мачти, на които ще бъдат окачвани 6 диодни осветителни тела с обща мощност 390 вата. Заедно с височината на колата, мачтите ще им осигурят височина от 7,5 метра. Подбрах осветителни тела с максимална дифузия. Те би трябвало да осветяват идеално поляна с размерите на футболно игрище - диаметър 100-тина метра.

    Ето как светят 2 дифузни тела с обща мощност 180 вата:





    А тук са 3 с обща мощност 260 вата:





    След това в първия свободен и подходящ уикенд ще наблегна на интериора - почистване, проверка, смазване и притягане на туй-онуй.

    Другата "екстра" ще бъде 45 литров компресорен хладилник-фризер. В оригиналното оборудване някога вероятно е имало малко хладилно отделение, но сега на негово място са акумулаторният пакет и елтаблото. Така или иначе оригиналният хладилник е бил много малък и неефективен - с термоелектрически елемент (пелтие).
    Последна редакция от ajcinema; 12.01.2020 на 11:44.
    Георги Русинов

  7. #27
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес най-после прибрах буса от сервиз. Годинките и километрите са си казали думата, но за предназначението си, автомобилът е перфектен.
    Бяха подменени няколко "редовни заподозрени" - типични дреболии - шарнири, тампони, накрайници и амортисьори. За лято оставих други съвсем леки козметични "ремонти".
    Успях да намеря и дори поръчах 2 нови акумулатора за соларната система. Вместо по 170, реших да бъдат по 180 амперчаса. Очаквам да ги получа до края на месеца.
    В събота ще направя повече снимки в детайли. На първо време трябва да възстановя системата за fpv - да избера подходящ телевизор и да му монтирам шейна.
    Второто важно нещо, с което ще приключа "ремонтите" е да възстановя спалнята. От нея липсва важна част, която не е трудна за изработка.
    Очаквайте продължение!
    Георги Русинов

  8. #28
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Много време мина и много вода изтече.
    10 години по-късно и 7 години след последния пост... темата очаква да бъде съживена!

    И то какво съживяване! :)

    Със здраве да я ползваш! Очакваме да видим какъв ъпгрейд ще сътвориш :)
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Зима е, умирам от студ. Не мога да работя активно по хардуера и затова започвам с "тънките" ъпгрейди.
    Електроцентралата ще стане "умна"!

    За да се случи това, ще й имплантирам този безжичен WiFi харддиск:



    Той ще ми осигури безжична мрежа с радиус 40 - 50 метра, която ще ми е необходима за различни смарт-устройства. Все още търся екстендъри, но рано или късно ще открия подходящи. Целта е да увелича диаметъра до около 200 метра.

    Планирам вграждането на харда за утрешния ден. Той е с "обем" 1 TB и освен за безжична мрежа, ще служи и за запис на различна информация (fpv). Също и за безжичен стрийм на музика и филми.

    След това съм планирал малко моделарска работа. Купих няколко смарт-суича. Открих ги на смешната цена от 5 лева... за холандския пазар (стандарт) са, но това не е проблем. Ще бъдат разкостени, а вътрешностите им ще бъдат интегрирани в няколко различни устройства - осветление, печка и други:



    Тези суичове имат вградени дистанционни на 433 мегахерца. Те работят като "ретранслатори" и могат да управляват няколко радиоуправляеми ключа.
    Допълнителните ключове се "виждат" като други (нови) смарт-ключове. Недостатък е липсата на обратно потвърждение, но това не е проблем. Купих половин дузина смарт-суича и още толкова радио-суича. Радиосуичовете ще бъдат монтирани на устройства, които се следят визуално.

    Междувременно съм поръчал антени за късовълнова и УКВ радиостанции.
    Георги Русинов

  10. #30
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Току-що натоварих тези две бебчета директно от завода в Монтана:







    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен