+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 3 от общо 3

Тема: Neptune - Автономно захранващ се радиоуправляем модел

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2019
    Живее в
    гр. Варна
    Мнения
    2

    Neptune - Автономно захранващ се радиоуправляем модел

    Здравейте група!
    Първо, благодаря за приемането. Радвам се, че имам възможност да съм част от семейството на моделистите в България.
    Опитът ми с радиомоделизма започна с един училищен проект в Чепеларе, където стартирахме с радио модел на електрическа кола с покрив, покрит със соларни клетки, които да му връщат част от енергията. За любопитните, пишете, ще ви изпратя снимки. Минаха 8 години от тогава, а гимназията вече е светлинни години напред в електрическата мобилност.
    Аз продължих в друга посока, попадайки във Варна, където живея в момента. Проектът с който се занимавам е свързан отново с възобновяемата енергия и мобилността, но този път е вдъхновена от морето и неговото опазване.


    "Нептун" ще бъде радио-управляван модел на ветроходен катамаран с водолиния 1.5м. Ще има интересно електрическо задвижване със струйни двигатели, което проектирам от нулата, подводна камера и платна, които ще могат да преобразуват светлината в електрическа енергия. Естествено, ще има и батерия.

    След няколко опита в техниките за конструиране, вече съм готов да го направя наистина. Конструкцията ще представлява напречни профили с дебелина 3 мм (които се виждат на снимките), с кръстосани надлъжни "греди" 3 x 3 мм. Корпусът ще бъде "формован" с 0.6мм фурнир на 2 пласта, запечатан с фин плат и епоксид. Все пак ще плава в морето
    В момента довършвам чертежите на скелета, който, след дълго преглеждане по форумите, реших да изработя от шперплат топола, изрязан на лазер. Отворен съм за всякакви мнения по този въпрос, тъй като опитът ми с материала и лазера са нулеви. Видях, че ползвате шперплат от ЙАФ. А някой да знае читав лазер във Варна (може и на други места), който да не ми отреже главата от коленете Благодаря предварително.

    В процеса на работа ще разкривам и останалите детайли. За нетърпеливите, разбиращи английски, може да намерите страницата под името "the rare blue project" във фейсбук, инстаграм и гугъл. Няма да слагам линкове, да не спамя.


    Ето и малко снимки, за да не говоря на изуст.
    Прикачени изображения

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Мнения
    7

    Поздрав, прекрасен проект! Би ли обяснил повече за автономното захранване. Какви са размерите на модела?
    Валентин Асенов

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2019
    Живее в
    гр. Варна
    Мнения
    2

    Quote Originally Posted by FLYOFF View Post
    Поздрав, прекрасен проект! Би ли обяснил повече за автономното захранване. Какви са размерите на модела?
    Здравей, благодаря много. Начинанието е доста инициативно, но с подкрепата на много хора с богат опит в различни области (моделизъм, дърводелство, проектиране, лодкостроене, дизайн и т.н) мисля, че ще се получи.

    Моделът е с дължина 1.5 метра, ширина 0.8 метра. Височината на мачтата е 1.8м.
    Проектирам го да бъде ветроход, но с вграден електрически двигател и батерия. Соларни клетки вградени в платната ще зареждат батерията (до колкото могат). По първоначални изчисления за този размер е много възможно да се постигне автономия.

    Развитието досега:
    Намерих лазер (една монтанска фирма - PSA-KIS), която си има и материала. Изпратил съм им разкроя на скелета и чакам оферта в момента. Ако някой е работил с въпросната фирма съм отворен за мнения.

    Вече съм във Варна, така че ако има Варненци тук, може да пием по бира и да побъбрим. Ще се радвам да обменя опит.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен