+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 10

Тема: Рулове

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Рулове

    Здравейте.
    По принцип всички рулове за лодките си ги правя сам, но не използвам чертеж. Общо взето ги правя "на око". Въпроса ми е, дали някой може да публикува примерни чертежи с размерите на перата (за класове ЕСО старт, стандарт, експерт, мини есо и Ф3)?
    Неделчо Брънчев

  2. #2
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    формата на руля е една тема, която според мен е спорна. Плоскостта отклонява струята от винта в нужната посока....От тук започват теориите.Струята на водата след винта не е праволинейна ,а винтова..Някои моделисти разчитат на тесен рул в основата и широк в края за да компенсират реакцията на винта.Преди 20 години в FSR- a беше "модерен " руля тип"брадва"- В далечната 1986 Мерлоти караше с такъв ,и понеже е Световен шампион,всички си направихме ,включително и аз/не, че някой с "изчанчен" рул успя да го детронира от титлата,което ще рече че формата на руля едва ли е от такова огромно значение/ .От скромния си опит съм разбрал че има много по-важни фактори:място на руля и неговия баланс,винта,център на тежестта,ъгъл на руля спрямо корпуса,конфигурацията на дънните плоскости....даже и "стреловидността" на винта има значение.Така, че ако някой ти препоръча форма на рул,това е финализиране на една оптимална конфигурация,която е съчетана с много други фактори,които в БГ никой не е изследвал.До тук с теориите...Съвременните предаватели са толкова технологични,че с едно корегиране на експонентите,може да посигнеш желания резултат дори и с правогълно профилирано парче хромникел 15/35 мм.А ако не ти достигнат 0,1 сек за да счупиш някой китайски световен рекорд на Ф3 или Ф1 ,тогава си направи една дузина и пробвай...
    Последна редакция от steysi_gb; 17.05.2010 на 20:42.
    Станислав Христов

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    До тук добре. А има ли смисъл от обемено перо, например със симетричен двойно изпъкнал профил?
    Оси с какви дебелини са подходящи? Аз за ЕСО-тата използвам или 4мм хром-никел или 3мм от електрод. Да мини есо мисля да ползвам 2мм ос като тези на валовете.
    Неделчо Брънчев

  4. #4
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Използвам ос 3 мм хромникел ,а дебелината на перото е около 0,5 мм, естествено е да е заострен отпред и отзад.... Като габровец се стремя на всичките мои и на сина ми модели този детайл да е "взаимозаменяем "....Нямам намерение да правя десетина различни резервни руля
    Станислав Христов

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Добре, а какви втулки предпочитате -тефлонови или бронзови. Според мен, използването на лагери не е практично, поради бързата им корозия. Преди ползвах предимно бронзови втулки, но сега предпочитам тефлоновите, поради по-лесната им изработка.
    А също, как и с какво разцепвате оста на руля? Има ли някакъв бърз и лесен начин, по който среза да стане точен, а не леко изкривен на една или друга страна?
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Харманли
    Мнения
    74

    Здравей, аз лично си правя руловете на око и засега параходите си ми завиват Напоследък и аз предпочитам тефлона заради възможността да си направя втулките и без струг. Осичките ги правя 3 милиметрови и ги сцепвам с Дремела.
    Георги Георгиев

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1

    Къде намирате тефлона ?

  8. #8
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Поръчвал съм тефлон от http://www.micromaxtrade.com/prod.php?lng=bg&cat=12
    Станислав Христов

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    Jul 2010
    Живее в
    Харманли
    Мнения
    6

    Имам някаква снимки на рулове не знам до колко ще помогне. Но не знам как да ги кача.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    Jul 2010
    Живее в
    Харманли
    Мнения
    6

    снимки

    Click image for larger version

Name:	eco.jpg
Views:	1144
Size:	27.8 KB
ID:	1417 Click image for larger version

Name:	mini eco.jpg
Views:	1190
Size:	14.2 KB
ID:	1418

    Това са снимки за Eco и за Mini Eco

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен