+ Ново Мнение
Страница 1 от 3
1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 28

Тема: Авиомодел

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Авиомодел

    От доста време го правя и всичко е готово наполовина(полукрилото е само едно и не е дооблечено, обшивката на опашката също) защото ми свърши балсата
    Надявам се скоро да го завърша и да полети.

    Нещо не мога да се оправя с тази система за снимките не знам как да ги прибавя към албум и от албума в мнението в случая направо ги "взе " от file upload manager. Не успях да преместя снимките в папка.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Picture 020.jpg‎
Views:	1128
Size:	127.0 KB
ID:	1054   Click image for larger version

Name:	Picture 008.jpg‎
Views:	1086
Size:	150.0 KB
ID:	1055   Click image for larger version

Name:	Picture 005.jpg‎
Views:	1109
Size:	165.2 KB
ID:	1056   Click image for larger version

Name:	Picture 016.jpg‎
Views:	1080
Size:	126.1 KB
ID:	1057   Click image for larger version

Name:	Picture 007.jpg‎
Views:	1140
Size:	143.8 KB
ID:	1058  

    Click image for larger version

Name:	Picture 015.jpg‎
Views:	1080
Size:	139.4 KB
ID:	1059   Click image for larger version

Name:	Picture 011.jpg‎
Views:	1109
Size:	157.3 KB
ID:	1060   Click image for larger version

Name:	Picture 018.jpg‎
Views:	1086
Size:	131.8 KB
ID:	1061   Click image for larger version

Name:	Picture 001.jpg‎
Views:	1116
Size:	112.2 KB
ID:	1062   Click image for larger version

Name:	Picture 021.jpg‎
Views:	1079
Size:	164.5 KB
ID:	1063  

    Click image for larger version

Name:	Picture 010.jpg‎
Views:	1109
Size:	139.8 KB
ID:	1064   Click image for larger version

Name:	Picture 019.jpg‎
Views:	1107
Size:	133.4 KB
ID:	1065   Click image for larger version

Name:	Picture 003.jpg‎
Views:	1104
Size:	96.5 KB
ID:	1066   Click image for larger version

Name:	Picture 012.jpg‎
Views:	1079
Size:	143.9 KB
ID:	1067   Click image for larger version

Name:	Picture 009.jpg‎
Views:	1104
Size:	130.5 KB
ID:	1068  

    Click image for larger version

Name:	Picture 022.jpg‎
Views:	1136
Size:	119.8 KB
ID:	1069  
    Последна редакция от gabriel.dimitrov; 11.04.2010 на 19:05.
    Габриел Димитров
    Варна

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Реших да напиша преди да задавате въпроси :)

    Разбрах как става -всичко е drag&drop
    Относно модела: чертеж НЯМАМ.
    По скоро мога да дам схемата (чертежа въпреки че едва ли може да се нарече чертеж) на самолета откъдето дойде идеята.(не знам дали форума позволява качване на други файлове освен картинки)
    От Моделист конструктор, видях едно акробатично самолетче около 1.3 метра, и ми хареса. Реших да увелича пропорциите до 1.6 метра. Другото което съм позлвал от чертежа е и профила на крилото- Clark Y но по спортната версия- не плоско изпъкнал ами леко заоблен отдолу. Носовия отсек не е мащабно направен по схемата, защото все пак трябваше да побера резервоара и беше коригиран по мое усмотрение. Всички останали детайли са 17.5 процента по големи от "прототипа'.
    Като цяло самолета по нищо не прилича на онзи от чертежа защото онзи е много грозен -представлява просто една кутийка. Аз реших да заобля носа отгоре, да скося дъното на носовия отсек, да добавя заоблянето на опашната част. ДО тук модела е много лек. Страниците са направени изцяло от 3 мм балса като само в предната част е добавен 3 мм шперплат който всъщност да държи. В средния отсек (между 1вото и 2рото ребро където се намира крилото) от горе има чамови летвички между 2те ребра, а страницата е дублирана с 2 мм балса. Малко по надолу където ляга самото крило ще има сложа 3 мм шперплат и/или само балса така чще площта върху която ляга крилото да е по голяма. Първоначалната идея за щифт се провали защото първо пробих и центрирах дупката в реброто и после гледах къде на крилото трябва да дойде щифта и нещата просто не се получиха. Затова ще изпозлвам 4 болта (М4 или М5 ако намеря пластмасови ще е идеално. На прототипа е с ластици(което не е лошо и спасява крилото но е малко старомодно Опашката е само клечкова конструкция 6 мм балса НО може да се направи от страници заедно със предната част на тялото което според мен е по удачния вариант.
    Обшивка на носа 1.5 мм балса, на опащката отгоре 1.5 мм балса както и на крилото.
    Мотора ще е или ASP 52 или МДС 6.5. ИСКА МИ СЕ МНОГО да изпозлвам МДСа защото модела става супер лек и ще си лети спокойно с него. Ще кажете че е по добре с АСП-така е но него го пазя за следващ проект а в момента нямам възможност да купя мотор за този модел.Направих доработка на карбуратора на МДСа за която написах в другия форум. Малко остана и мотора ще заработи перфектно.Повечето си купуват нови карбуратори но те струват от порядъка на 30-40 долара което е почти колкото 2 мдса (моя го взех нов за 40 лева от България) Колесника е изработка на Иван Райчев (alfa33) за което много му благодаря. направен е от алуминий (не дурал) но ще свърши идеална работа.
    Затруднен съм с избора на цветове за модела както и от малкото налични цветове в местния хоби магазин. Резервен вариант е използването на рекламно фолио. Някой нзае ли дали трябва да се маже конструкцията с гуемено лепило преди да обличам с него?
    По късно ще дам още информация за модела с подробности. Имам снимки от процеса на изработка но са страшно много и в момента нямам възможност да ги кача.
    Забравих да спомена че това бялото е кит. Тепърва предстои да разбера дали моделарското фолио лепи добре върху него.
    Колесника щеше да е готов досега но гумите не са дошли още...
    Центровката идва много напред и това също е признак че трябва да ползвам по лекия мотор
    Последна редакция от gabriel.dimitrov; 11.04.2010 на 20:49.
    Габриел Димитров
    Варна

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Кажи какви пласмасови болчета ти трябват и ще ти пратя.
    Неделчо Брънчев

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Ще потърся все някъде трябва да има! Междудругото искам да споделя впечателнията си от машинките Hitec HS311
    невероятно центриране-висока скорост-отлична прецизност-огромен въртящ момент. И супер цена- намират се за по 8-9 долара на бройка в ebay. МОите ги взех "2ра ръка" неизпозлвани за 15 лева на бройката и ми се искаше да се бях сдобил с още дузина такива за по нататък. В сравнение с 6 доларовото серво на хобисити(hextronik) което изпозлвах досега тези са много добри.
    Бих изпозлвал следната комбинация- на елеватора серво хайтек, на ръдера китайското серво 5010
    на него му дават 6 килограма и повече но когато закачих2.5 килограма (изпозлвах дисковете от дъмбелите) сервото само ги задържаше на едно място- не можеше да ги повдигне (но това при 4 клетки-при 5 нещата може да са по други); на газта отново същото серво или мини серво или от онези "средните" с тяга 2-2.5 килограма. Относно 5010 от хобисити забелязал съм че някои не се центрират винаги на едно и също място и имат ниска прецизност. когато мърдам лостчето на предавателя сервото се движи с чаткане през 0.5-1 мм движение на лостчето (погледнато на чертичката която отбелязва а не от върха на лостчето. При сервото хайтек и с най-малкото мръдване на лоста което мога да постигна сервото реагира точно и отчетливо. При движение на лоста сервото се движи плавно просто защото е по прецизно. Препоръчвам на всеки това серво особено за елеватор и елерони където прецизността играе най важна роля. Все пак не приятно един път когато отпуснеш лсота в средно положение модела да бяга на ляво а друг път надясно и да се отвлича вниманието с тримовете. Не знам защо това чудесно серво не се предлага в нито един БГ амагазин. Там се виждат машинки за по 150-250 лева дигитални не знам си какви които доста алко хора могат да си позволят.
    Модела най вероятно ще е с едно серво на елероните но много исках да сложа 2 броя и да пробвам елевон микс. Опитни моделисти ме посъветваха че не си струва а като се замислим трябва вместо една стандартна машинка която има предостатъчно тяга да сложа 2 средни всяка с тяга 2-2.5 кг. който да се съберат в крилото. 5010 и HS311 са с идентични размери и няма място в крилото, затова ще търся алтернативно решение.
    забравих да спомена че кабината ще е двойна-ще има място за ври пилот зад мястото за първия. Искаше ми се да купя фигурки на пилоти но последно поръчвах от хонг конг миналата година и нямах възможност. Може и да мина без пилоти като за начало
    Последна редакция от gabriel.dimitrov; 11.04.2010 на 18:50.
    Габриел Димитров
    Варна

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Дайте идея за окраска
    Засега предположенията са- тъмно синьо в комбинация с жълто но искам да има и още нещо например бяло. Бяло и червено е много изтъркано затова го отхвърлих като вариант. Давайте предложения!
    Освен това няма целия самолет да е в някакъв тъмен цвят- все пак трябва да се различава в небето добре!
    Модела няма да има кабина а 2 такива стъкла:
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	hhgg.jpg‎
Views:	1128
Size:	30.9 KB
ID:	1070  
    Последна редакция от gabriel.dimitrov; 11.04.2010 на 22:07.
    Габриел Димитров
    Варна

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Само искам да ти споменая че балсата която се продава в конрад е с точни размери 100х10см и качеството също е добро.
    Неделчо Брънчев

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    Дайте идея за окраска
    Засега предположенията са- тъмно синьо в комбинация с жълто
    Моето мнение е, че крилото трябва да е в контрастни цветове горе и долу. Тъмносиньо и светложълто е добра комбинация. В небето, според светлината от слънцето и фона - тъмни, светли облаци или безоблачно, цветовете се променят. Повечето тъмни изглеждат черни. Може да оцветиш крилото синьо отдолу, бяло горе и тялото жълто. На бялото и жълтото най - добре изпъкват надписи и апликации.
    Вертикалният стабилизатор е добре да е тъмен, за да се вижда на по - светлия фон на небето. Така се ориентираш лесно кое е горе и долу.

    Самолетчето изглежда добре, давай нататък!

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    междудругото получава се така че обшивката пред 2те "кабини" е на еднаква височина. Което ще рече че 2рия пилот трябва да по висок за да не му пречи другия да вижда. Или ще му направя "местенцето" по високо.
    КОлкото до окраската тялото най вероятно ще е тъмно синьо, крилото жълто отдолъ с чери или тъмно сини ивици (перпендукулярни по размаха) като пчела а отгоре не знам- може червено като от онази снимка? Ще го измисля. Обичам да карам нависоко. Затова окраската при мене ще е решаваща за следенето на модела. Междудругото крайното полетно тегло ще е най вероятно под 2.2 но засега колко точно ще е не мога да кажа. Затова най вероятно мотора ще е МДС 6.5.
    Габриел Димитров
    Варна

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Някой знае ли дали алкидната боя издържа на гориво, и дали върху нея може да се лакира с ПУ лак?
    Габриел Димитров
    Варна

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Издържа на гориво и не се нуждае от лакиране, защото си има гланц ( автоемайллаковете ).
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен