+ Ново Мнение
Страница 2 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 36

Тема: Лепило

  1. #11
    Забранен
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    10

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Лепилото ми го подариха, но чесно казано не знам кой ми го подари.
    Г-н Русинов ще кажете ли от къде купувате това лепило? Имам желание и аз да го пробвам.
    Благодаря ти ! Странно как някой може да ти подари нещо, ама да не знаеш кой е ? Иначе лепилото е страхотно....ще търся !

  2. #12
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Подаряването е станало по много дълга верига- някои на някой друг, а този втория го е дал на майка ми, че чак до мен.
    В златарските магазини продават някакво друго лепило -UHU което наподобявало епоксидна смола. Моят приятел Гошо Леков го използва за кордовите модели.
    Неделчо Брънчев

  3. #13
    Забранен
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    10

    Поздравления за това, че майка ти е съпричастна на хобито ти !

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Това е лепилото, което използвам аз.



    Темата за лепилата е обширна. Всеки предпочита определен вид/видове, но най-често предпочитанията са на база чужд опит. Доста моделисти не познават в детайли качествата на лепилните материали, които използват. Масово използваните за залепване смоли всъщност имат слаби лепилни свойства (адхезия) и изискват допълнителна подготовка на детайлите. Например дърво се лепи чудесно със смола, но заради киселинността на втвърдителя (понякога алкалност), след време дървото се поврежда близо до зоната на залепване. В този случай се разчита не на адхезията на смолата, а на способността й да пропива в порите и то точно заради киселинния втвърдител. Затова за дърво е най-подходящо да се използват бавни смоли, с минимум втвърдител (особено за меки дървесини). "Лекарството" (смола" много лесно може да се превърне в "отрова" (дърво) и след години "спойката" да се повреди.
    PU лепило (това на снимката) има МНОГО ДОБРА адхезия. То прилепва толкова добре, че ако случайно изцапам пръстите си (както често се случва с СА лепилата), ми трябват десетина дни, докато падне от кожата. Отново ще подчертая едно от най-добрите му качества за мен: възможността за контрол на разпенването и на твърдостта на слепване.
    Георги Русинов

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В допълнение:

    Това лепило е аналогично (да не кажа абсолютно същото) като прехваленото UHU por, с тази разлика, че е 200ml на същата цена. Т.е. 4 пъти повече. :) В различните магазини варира между 4,50 и 6 лева. Цената франко българския разфасовчик е около 3,50-4лв. Същият го взима с варели и го пълни в тубички (като тези за мед или българска епоксидна смола).
    Информацията е специално за депронкаджиите! Който може да събере 2+2 ще разбере какво искам да кажа!
    Впрочем, за крила и тела тип сандвич (балса/стиропор/балса или подобни) това лепило е в пъти по-добро от смолата. Не се нуждае от вакуумиране, защото самото то изпълва всички фуги и грапавини. Разбира се, търпи и вакуум.
    Аз го използвам много успешно при домашни ремонти. Пластмасов дюбел, намазан с това лепило преди поставянето в стената, след втвърдяването се фиксира чудесно без ронене на мазилката или основата. Давам идея на домашните майстори...
    Лепил съм дори радиатор на кола. Спука се на път, имах под ръка само това лепило. Намазах, направо без почистване. От водата и температурата след 10 минути беше готово. Това се случи преди 2 години. Човекът, чиято е колата все още не е запоил радиатора и кара с лепилото...
    Последна редакция от ajcinema; 15.04.2010 на 19:10.
    Георги Русинов

  6. #16
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Значи втвърдяването на лепилото UHU por също се контролира с валжността на въздуха, така ли?
    Моето не го пръскам с вода и слепката става много еластична и това ми харесва.
    Неделчо Брънчев

  7. #17
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    В допълнение:

    Това лепило е аналогично (да не кажа абсолютно същото) като прехваленото UHU por, с тази разлика, че е 200ml на същата цена. Т.е. 4 пъти повече. :).
    За марката се плаща! Тези двете лепила са идентични, но бизона струва 25, а турското 7 - 8 лв.


  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Не винаги марката означава качествен продукт. Дори напоследък повечето "марки" са символ на масова продукция с изцедена цена и компромисно качество. Търговската надценка и в крайна сметка размера на печалбата е крайната цел на всеки един производител или търговец. Всички знаем как се печелят пари в търговията - или с огромни надценки, или с огромни обороти. Който няма дупе за второто, прави първото додето може...
    Бизон е "марка", която съм ползвал 2 пъти по необходимост и няма да потретя в никой случай.
    Според мен е най-трудно да се открият такива продукти ( в случая лепила), които имат добро качество на разумна цена. За целта се иска много опит, много проби с различни продукти и време за сравняването им. До този момент съм стигнал до две заключения, които за мен са 100% чиста монета:
    1. За лепене на дърво най-добра е обикновената българска епоксидна смола.
    2. За стиропори е най-добро PU лепилото от снимката, която показах.
    Тези два извода ги споделям, но не ангажирам никого с тях. "на везните" съм сложил цена, качество и години експериментиране с различни продукти.
    Последна редакция от ajcinema; 20.04.2010 на 12:00.
    Георги Русинов

  9. #19
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Чесно казано, и аз не съм доволен от марката Бизон- веднъж взех "течен метал" на тази марка и след втвърдяването му, се получи нещо като пластелин л
    Неделчо Брънчев

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    "Течен метал" на мен специално ми звучи налудничаво. Може би човек, който няма никакъв опит с лепилата би се впечатлил от това наименование. Сигурно е такава целта. Всъщност иде реч за смола с метална пудра (най-често алуминиева).
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен