+ Ново Мнение
Страница 1 от 4
1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 36

Тема: Лепило

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Хасково
    Мнения
    10

    Лепило

    Здравейте всеки от нас се е замислял какво лепило да използва, според мен лепилото като свързващ елемент сигурно е най-важната част от самолета след двигателя, поне така мисля Аз. Появиха се много видове лепила - едно минутни, епоксидки и цианакрилни и много други. Но в повечето случаи тези които изискват повечко време, лепят най-добре, но не всички са леки и по-някога тежат. И моя въпрос е нека всички да споделя какво лепило ползват, кое е най-приемливото по-веригата тегло-време-здравина.
    Мисля, че за всеки ще е интересно. Защото както казах лепилото е много важен елемент за направата на един Модел.
    Андрей Стоянов

  2. #2
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Всеки вид лепило е добър когато се спазват предписанията на производителите. Друг е въпроса какви изисквания има към детайлите които ще слепваме,техния материал, дали са подложени на вибрации, минимално тегло ,цена и т.н. В корабомоделните спортове също се използват много видове лепила ,които фиксират всички възли и детайли към ламината и са подложени на огромни натоварвания. Понякога не може да се даде точен отговор , а е необходимо да се направят проби за здравината .Качествените продукти имат и висока цена/добре че в" моделостроенето" рядко се използват промишлени количества/.
    Последна редакция от steysi_gb; 11.04.2010 на 23:22.
    Станислав Христов

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    За лодките използвам елоксидна смола WELLA 2110 с бърз втвърдител, като преди това фиксирам елементите с каноколит. С нея слепките стават изключително здрави, особенно ако са подсилени с стъклен плат, карбон или кевлар.
    За депронките използвам топъл силикон, и лепило UHU. POUR (май така се казваше). Толият силикон е добър за модели които не са капризни от към фактора тегло. С него шевовете стават достатъчно здрави. Другото лепило използвам за ултра-леките ми депринки - тегло до 200гр. С него шевовете стават много здрави, леки и чисти.
    Неделчо Брънчев

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    10

    Само да ми кажеш откъде го купи това лепило UHU POR ?

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    От 3 години за различни слепвания използвам активно полиуретанови лепила. За мен те са най-доброто решение, що се касае за лепене (не за формоване). Имат накуп предимствата на повечето лепила и съвсем малко недостатъци. Предимствата са:

    1. Много добра адхезия към всякакви повърхности (метал, пластмаси, СТИРОПОРИ, винил, поликарбонати, полипропилени, поливинилхлориди, стъкло, дърво.....)
    2. Много добра термоустойчивост (по-издръжливи от повечето смоли и СА лепила)
    3. Бързо втвърдяване (в подходящи условия до около 40 минути)
    4. Контрол на твърдостта (и разпенването). Това е много важен плюс за мен. Чрез различна относителна влажност (на въздуха) може да се контролира разпенването и времето за втвърдяване. Ако лепя дърво - нанасям много тънък слой лепило и при влажност около 50-60% постигам здравина и твърдост. Ако лепя стиропори (фибрани, депрони и прочие изолации), чрез 80-90% влажност постигам структура, сходна с тази на стиропорите.
    5. Водо-, студо-, удароустойчивост.
    6. Дълъг живот (по-дълъг, отколкото на смолите!)
    8. Ниска цена

    От недостатъците за мен най-важни са:

    1. Трудното отмиване и невъзможността за разтваряне.
    2. Не може да се лакира с това лепило (често лакирам с разредена смола против напояване с масло и уроки)
    3. Иска опит чрез метода "проба-грешка" за определяне точното количество влага за различните нужди.

    За други недостатъци не се сещам. Полиуретановото лепило е перфектно за дърво, стиропор, ненатоварени метални и пластмасови ( или стъклени) сглобки. Едно интересно предложение към вертолетаджиите: магнитите на говернора се лепят прекрасно с такова лепило! За разлика от смолите, адхезията му към метали е отлична!
    Георги Русинов

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Лепилото ми го подариха, но чесно казано не знам кой ми го подари.
    Г-н Русинов ще кажете ли от къде купувате това лепило? Имам желание и аз да го пробвам.
    Неделчо Брънчев

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В по-големи разфасовки го има във всички магазини за строителни материали от сорта на Бриколаж, Баумакс, Практикер, Алати. В удобни малки разфасовки по 200ml можеш да го намериш във ВиК магазини. С него се лепят PVC тръби напоследък, заради изключителната издръжливост. Мога и да ти доставя. Тубичката излиза около 5-6 лева. За големи количества мога да го внеса от производителя.
    Хубавото е, че се маже много тънко и е икономично. Лошото е, че е силно хигроскопично и повече от година не може да се съхранява. Толкова е "жадно", че прецежда влага през тубичката!

    Специално за стиропор, депрон и всички подобни, това лепило според мен е ненадминато. Лепи чисто, шевовете са идеални и структурата му може да се докара точно каквато е на материала, който се лепи.

    Принципът е следния:
    Мажеш много тънко, почти символично двата детайла. Пръсваш вода с фин пулверизатор, съединяваш и фиксираш. Пръсването може да стане и след съединяване - въпрос на техника. След 45 минути свръзката е готова за употреба ( в топло време). Лепилото не съхне, а втвърдява (подобно на смолите) под въздействието на влагата. Колкото повече влага, толкова повече се разпенва и по-бързо втвърдява. Колкото по-малко влага, толкова по-твърда връзка прави, но и втвърдяването е по-бавно. Иска си експериментиране!
    Важно е добре да се фиксират детайлите до втвърдяването, защото от разпенването може да се разместят! Лепилото НЕ НАДУВА, както PU пяната!!!
    Последна редакция от ajcinema; 12.04.2010 на 12:17.
    Георги Русинов

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    По описанието което даваш, разбирам че наистина е доста подходящо за моите цели. Само ще те помоля да снимаш опаковката, за да знам точно какво да търся. Най-вече проявявам интерс към маликите разфасовки.
    Неделчо Брънчев

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Полиуретановите лепила, които не се разпенват, а приличат по консистенция на силиконите, са много подходящи за самолети с двг. На цвят са черни и втвърдени са като гума - от мека до твърда, зависи от вида лепило. Втвърдява се от влагата във въздуха, обикновено за 24 ч. Има и бързи, но не могат да се съхраняват след отваряне. Разфасовките са на саламче, 400 - 700 гр. Има и в тубички, но са много скъпи.
    От доста години работя с тях, лепя предните автомобилни стъкла.
    Ползвам Вюрт и Тиокол, но и на други фирми са добри. Лепи всичко, без някои пластмаси. Това е единственото лепило, което лепи маратонки без грешка. Недостатък е това, че като отвориш саламчето и го оставиш, се втвърдява. Даже и да затвориш човката, пак трябва често да махаш втвърденото.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Според мен смолите отдавна отпаднаха. (освен при композитните технологии)Смятам че PU е най-доброто въпреки че изпозлвам предимно поливинилацетатно лепило за дървените модели с ДВГ.Недостатъците на PVA са сравнително малко-чака се много но за сметка на това не се цапа толкова лесно. дори да омажеш модела където не трябва с лекота можеш да почистиш.Като сметнем че се използват за монтажни залепвания в строителството би трябвало да е предостатъчно здраво за нашите цели. Когато става дума за лакиране също не си струва да се цапаме със смоли-най добре да лакираме с ПУ лак който след втвърдяването става МНОГО твърд и здрав.
    Габриел Димитров
    Варна

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен