+ Ново Мнение
Страница 1 от 15
1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Търся мнения за мой модел моторна лодка

    Здравейте!
    От известно време обмислям идеята да си направя електрическа лодка с дистанционно управление. Четох из нашите и чужди форуми, гледах и из електронните магазини какво се продава, но все нещо не ми харесваше в моделите. Засега все още имам много неща неясни, но вече съм сигурен в следното:

    1. Не искам лодката ми да е състезателен модел. Мнението ми е на 100% лаик, но глисиращите корпуси в състезателните класове въпреки страхотните си постижения просто не ме привличат естетически. Технологията на изработка в тази област обаче има огромни достойнства, така че клоня към композитен водоизместващ корпус.

    2. Понеже (ако стане) с тази лодка ще се занимават и децата ми, тя не трябва да е точно копие на съществуваща лодка - по палубите им има огромен брой дребни детайли, а за всекидневна употреба във водата и то често в детски ръце това е непрактично. Явно ще е нещо стилизирано.

    3. Не търся голяма скорост - проектна засега ми е 50 км/ч максимум. По принцип не ми е особено важна, искам лодката да повдига носа като плава, да е послушна при промяна на посоката, но без да е нервна и общо взето да изглежда добре.

    Като резултат ми се получава нещо като стилизиран модел в мащаб 1/10 горе-долу на някоя от американските или английски състезателни моторници от 1920-те и 30-те години (или нещо като ония лъскави лодки, които ги направиха на трески във Венеция във филма "Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход"), с горе-долу такъв вид и изпълнени със съвременни материали. Видът на Swallow, която m_itko прави и публикува тук и на Baby Bootlegger, която Fokkerc си прави ме амбицираха и мене. Засега си мисля за потопен винт с ъгъл 15-20 градуса на дейвуд 320мм ф4.

    Така че си изтеглих куп снимки на разни лодки от нета, изтеглих си и Delftship и запретнах ръкави. Резултата, на този етап е на прикачените изображения. Заложеният размер е 86 см дължина, 19,5 ширина и 9,5 височина. Бялата линия на снимките е нивото на водата при газене 3,5см.

    Моля за мнения от по-разбиращите какви грешки съм допуснал при проектирането на формата на корпуса - тъй като ми е първи проект не е дори теоретично възможно да ми се е получило от раз.

    Благодаря предварително!
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Mono2part_side2.jpg‎
Views:	1476
Size:	114.3 KB
ID:	5920   Click image for larger version

Name:	Mono2_bottom_front.jpg‎
Views:	1331
Size:	22.3 KB
ID:	5921   Click image for larger version

Name:	Mono2_Linesplan.jpg‎
Views:	1497
Size:	98.6 KB
ID:	5922  
    Последна редакция от ldv6; 20.05.2013 на 01:51. Причина: допълване
    Любомир Динков

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Още малко картинки

    Още малко картинки
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Mono2part_side.jpg‎
Views:	1237
Size:	20.7 KB
ID:	5923   Click image for larger version

Name:	Mono2part_side3.jpg‎
Views:	1215
Size:	19.2 KB
ID:	5924   Click image for larger version

Name:	Mono2_part_rear.jpg‎
Views:	1189
Size:	19.2 KB
ID:	5925  
    Любомир Динков

  3. #3
    Наблюдател Аватар на dancho1
    Регистриран
    Dec 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    43

    лодка

    здр колега, ако наистина това е корпусът на лодката ти изглежда доста добре и ще има добра оптекаемост, но мисля че при 50км + - ще вдига доста носа и в детски ръце няма да е много добре.
    иначе изглежда добре.
    ще следя темата ти за развитието на лодката и незабравяй да качжаш снимки
    поздрави

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    минимално разбирам от този тип лодки
    При това газене 3.5 см няма ли центъра на формата да е твърде ниско и от там метацентричната височина няма ли да е малка?

    питам за устойчивост

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Открих си първата грешка в заданието

    До колегата dancho1 - прав си за скоростта и устойчивостта, май съм чел твърде много теми за моно, еко, хидро и катамарани - тия 50км/ч, които съм ги писал в първият си пост, като се замисля са ми прекалено много, като за този корпус. Аз нарочно се отказах от проектиране на стъпало на дъното на корпуса (мисля, че така се казваше), едно че май не ми отговаря на периода - 20-те години и друго, че я планирам да се движи в мащаб. Някъде бях чел, че по онова време средните скорости по трасетата са били около 40-50Kt. При мен средна ще излезе 8-10 км/ч, предполагам максималната по права линия ще трябва да е не повече от 25.

    До Иво горанов - честно казано 3,5см газене като величина се получи по оня силно научния метод с вдигането на наплюнчен пръст и определяне оттам каква е посоката на вятъра.

    Метацентрична височина не беше ли съотношението на центъра на формата над водолинията към центъра на тежестта?

    Нямам ни най-малка представа до къде ще потъне тази моторница, като я пусна на вода някой ден - ако се пробва да се преквалифицира в подводница, аз пък ще помоля някой модератор да ми прехвърли темата в раздел Стендови модели, след като си я извадя и подсуша...
    Нямам представа каква апаратура ще има в нея, нито колко ще тежи апаратурата. Нямам и ориентация какво водоизместване ще има при тия 3,5см, или при 2,5 например, и оттам да си направя сметка (след изработване на корпуса и претеглянето му) какво ми остава като полезен товар.
    То че си нямам представа от статична устойчивост и от самолет се вижда, но се надявам да я направя възможно най-лека, за да има накъде да слагам баласт, да балансирам с апаратурата и т.н.
    Какво трябва да направя за постигане на по-висока устойчивост?

    А някой има ли мнение по оформлението на дъното? Успоредните на кила ръбове дали са достатъчни като височина, за да придадат на лодката стабилност на траекторията в завоите? Сега е момента за внасяне на подобрения и промени в модела - като се направи матрицата ще е вече късно...
    Любомир Динков

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Ето с по-плитко газене

    При 2 см височина на водолинията трябва до изглежда така:
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Mono2_bottom_down.jpg‎
Views:	1240
Size:	76.7 KB
ID:	5927   Click image for larger version

Name:	Mono2_side_shallow.jpg‎
Views:	1195
Size:	16.1 KB
ID:	5928   Click image for larger version

Name:	Mono2_side_bottom.jpg‎
Views:	1277
Size:	96.9 KB
ID:	5929  
    Любомир Динков

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    устойчивостта по точно статичната и компонента се съизмерва с метацентричната височина
    при твоя корпус статитично газене 3.5 ми се вижда малко .За да се дигне метацентъра газенето трябва да се увеличи.
    скорости от 25-30 км е трудно да се прогнозират поради значителната разлика статично - динамично газене и другото статичен и динамичен диферент

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Благодаря за разяснението!

    Има ли вариант да се изреже основната форма на корпуса директно от 3D файла на фреза някаква? Нещо не ми се занимава да проектирам кил, ребра и обшивки, при положение че няма да е дървена конструкцията. На мен в крайна сметка ми трябва позитивната форма, от която да си направя негативен калъп от две части, по който да си налепя смолата и стъклото на крайната форма на лодката
    Любомир Динков

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Продължение

    Здравейте!
    Не съм писал в темата от известно време, понеже имах доста неща да изчистя като проектиране и изпълване по лодката.

    За съжаление единствената фреза, до която имам достъп за без пари не може да ми изреже формата нацяло. Аз пък не смятам, че трябва за калъпа на една хоби лодка да плащам като за изработка на индустриална свръхвисокоточна матрица и за това ще я карам от нулата.

    Планът ми засега е прост - смятам да използвам цялото това упражнение, за се уча. Смятам даже да си отварям и повечко работа понякога, стига да ми е полезно като тренировка.

    Та за лодката - стъпка първа ми беше да оттренирам самото правене на калъп от нещо криво. С учебна цел избрах една евтина алпака купа на жената. Набавих си за 30лв електронна кухненска везна, няколко метра стъклен мат 150, 300 и 600 гр/кв. м, кутия авто полираща вакса неабразивна за отделител, пластилин, четки и кутия Епокса АП-1. Изрязах от картон с една полирана страна ограничители (калъпът е по половината външна страна на купата), така че да се получи нещо като четвърт сфера или резен от диня. Интересното е, че въпреки нарочно подбраните подръчни материали работата се получи. Извадих си следните изводи:
    1. Епокса АП-1 я избрах, защото е гъста като мед и няма да ми се разтича. От нея обаче не трябва да се бърка по повече от 150гр. Първият път разбърках 350 грама и за малко да се запали.
    2. Стъклен мат няма да ползвам никога повече през живота си доброволно. Когато не е напоен със смола не ляга по формата, а когато се напои се развлачва, лепи се по четката, надига се и изобщо е гадно нещо.
    3. Някаква автовакса за отделител става, ако съвсем няма какво друго да се ползва. Успях да си разделя купата от калъпа - с доста напъване, но стана.
    4. За оправяне на обратните ръбове разтопен парафин от обикновена свещ е по-добър от пластилин. Е, моят пластилин беше от някакви останки от детето и може да е бил стар, все пак.

    След това упражнение си правих пробно плоскости от 350 и 500 грама стъклен плат 1/1 и 240 2/2 плетка с Епокса Ап-1 и отделител ПВА и сандвич панел от 1 слой би-аксиал 450г, 1 слой 350г 1/1, 3мм депрон и същите платове в обратен ред. Получи се добре, след пробното счупване на №1 и подобренията в технологията правих от биаксиал 450 - 1слой, плат 240 2/2 - 1 слой и депрон 3мм сандвич №2 и 3 и даже ще ги ползвам при правенето на скелета на калъпа за матрицата на лодката.

    За момента чертая ребрата и проучвам какви четкови мотори бих могъл да ползвам, правя проби, замервам и те така.
    Някой има ли мнение за това: http://specrc.com/bg/product-view/1330.html?
    Любомир Динков

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Напредък някакъв

    Ето и малко напредък от мен - готов съм с основното изчертаване на детайлите, от които ще правя позитивния калъп (така наречения в английско говорящите страни "plug")


    Click image for larger version

Name:	Buttock 0.001_with stations.jpg
Views:	1204
Size:	33.2 KB
ID:	6020

    Днес ще дам файла на приятел да ми ги изреже на плотер от фолио.

    Между другото обмислям промяна на размера на лодката до дължина 107см, ширина 25 и височина 12 или дължина 122см, ширина 28 и височина 13,5. По-големият вътрешен обем ще ми даде както малко повече стабилност (надявам се), така и повечко място за експерименти със захранването, задвижването и разположението на вътрешните компоненти. Вариант 2 обаче май ще ми е твърде голям за пренос вътре в колата заедно с цялата фамилия... Имам още 5-6 часа, докато взема окончателно решение.
    Любомир Динков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен