+ Ново Мнение
Страница 2 от 15
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 12 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2013
    Мнения
    14

    Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	982
Size:	36.0 KB
ID:	6027Click image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	958
Size:	38.9 KB
ID:	6026Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1029
Size:	34.8 KB
ID:	6025Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1076
Size:	40.7 KB
ID:	6024Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	1053
Size:	40.7 KB
ID:	6023Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	957
Size:	39.3 KB
ID:	6022Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1277
Size:	47.5 KB
ID:	6021следя темата с интерес. без да съм специалист, много бих искал да разбера как ще се движи на правите курсове. все ми се струва че е прекалено плоска. аз бих направил дъното по V образно. пак казвам не съм специалист. Успех. относно големината- щом е за удоволствие направи я така че да ти е удобно на теб
    Последна редакция от vlado; 13.06.2013 на 14:40.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by vlado View Post
    следя темата с интерес. без да съм специалист, много бих искал да разбера как ще се движи на правите курсове. все ми се струва че е прекалено плоска. аз бих направил дъното по V образно. пак казвам не съм специалист. Успех. относно големината- щом е за удоволствие направи я така че да ти е удобно на теб
    Аз също бих го направил с по голямо V
    Не бях се замислил за ходкостта (способността да се движи направо или прави курсове)
    Ето едно чудесно потвърждение че две глави мислят по-добре от една

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Развитие

    Окончателно размера остана 107см дължина. Днес изрязахме от фолио формите на ребрата (или по-точно на сеченията) на калъпа и успях да прехвърля "кила" и 13 от 18-те ребра на моите тестови сандвич панели. Понеже не мога да намеря сега време да си правя нова плоскост ще потърся шперплат 4мм изрезки за останалите, че и не ми се купува цяла плоскост 1,25х2,00 метра заради едно парче 25х60см. 18 ребра за 107см означава, че ребрата са на гъсто и дори и да не ги сложа 5-те пак няма да ми пострада значимо здравината на калъпа, което ме успокоява доста. По-нататък ще пусна снимки от правенето на сандвич панелите, разкроя върху тях и на готовите ребра, ако ми остане време да изрязвам утре.

    Колеги, благодаря ви за мненията! Изпреварили сте ме с постването по темата за формата. Честно казано едва тази вечер като си ги гледах парчетата ми направи впечатление колко е плоско коритото наистина. На компютърния екран когато го чертах не изглеждаше чак толкова. От известно време обаче обмислям дали да е с един винт или с два. Дали два дейвуда с кронщейните си няма да спомогнат по въпроса с ходкостта, в сравнение с един, например? Тъй като ще е с напълно потопени винт/винтове кронщейните ще са в потока плътна вода през цялото време - все пак лодката глисаж няма да види и на картинка. Как мислите?
    Последна редакция от ldv6; 14.06.2013 на 01:28.
    Любомир Динков

  4. #14
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Аз не съм разбирател, но си мисля, че за два винта дъното е различно...
    Стоян Пулевски '71 набор.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Значи явно съм се изказал неподготвен. Ще трябва да го проверя това. Благодаря!
    Любомир Динков

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2013
    Мнения
    14

    здр

    за глисажа не си прав. с подходящ мотор и винт при всички положения ще глисира. проблема с управлението може да се плучи именно тогава. не се притеснявай това може да се оправи (ако възникне) с фалшив кил. не ти трябват 2 мотора (винта) Успех

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2013
    Мнения
    14

    PS

    Click image for larger version

Name:	p_31084.jpg
Views:	1198
Size:	41.9 KB
ID:	6047Click image for larger version

Name:	Concept-Strand-Craft-122-super-yacht-1-thumb-550x372.jpg
Views:	926
Size:	44.0 KB
ID:	6046Click image for larger version

Name:	Article3531Full1.jpg
Views:	901
Size:	68.0 KB
ID:	6045Click image for larger version

Name:	iahta-dinevi.jpg
Views:	1454
Size:	21.5 KB
ID:	6044Click image for larger version

Name:	photo_verybig_4206.jpg
Views:	965
Size:	55.3 KB
ID:	6043Click image for larger version

Name:	file14693.jpg
Views:	1226
Size:	21.8 KB
ID:	6042между другото, след като си проектираш сам и не става въпрос за състезание защо не пробваш нещо подобно. според мен изглежда по-добре. лично мнение с което не е задължително да се съобразяваш

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Здравейте,
    Съжелявам, но по географски причини не мога към момента да видя изображенията които Владо е прикрепил по памет си спомням дъното.
    Със сигурност два пропелера ще подобрят ходкостта но и идеята за фалш кил също си я бива.
    Другото което е сигурно поне по спомени, че ще има значителни изменения в потопената част и излизането на глисаж е много вероятно да не казвам неизбежно.
    Преди години когато си нямах представа как да затисна SAW-mono да не се разхвърча прибягнах към рул, като врата голям, стоеше много грозно, ама моделът все още си беше корабен. (при италианците си ги нямаме "закланите кокошки" нито при екотата нито при SAW. Може и сам модел да си на триъгълника при третото изхвърчане биваш упътен към авиомоделната федерация)
    Това всичкто го изписах, щото твоето дъно в прехода към глисаж не е устойчиво и освен за два винта май ще имаш нужда и от фалш кил както предложи Владо
    Искам да направя малко пояснение. В преходния режим по излизане на глисаж голямо количество въздух навлиза във винтовете и на пулсации разкъсва потока пред тях. При два винта Усукване и "Walk"
    се уравновесяват но не и Лифта им. При неустановен по въздутохосъдържание насрещен поток именно ливтът се се променя най-силно. Упорът не толкова. Но въртящияг момент, който винтът косумира е също със значителна амплитуда.
    Нещата не са толкова лесни да може някой еднозначно да каже с един или с два винта Все пак най важното в дискусията са аргументите.

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    интересно развитие

    Здравейте на всички!

    При първоначалното обмисляне на формата на корпуса съм гледал много моторници от всеки възможен период и ми харесваха много малко, главно преди всичко от периода между двете световни войни. Този тип - водоизместващ корпус с елегантни линии ми допадна най- много. От публикуваните в интернет чертежи пък ми харесаха най- много моделите на Джордж Крауч, особено Baby Bootlegger от 1923г. Една случайност е, че не я правя нея - просто ми поискаха твърде много пари на водното рязане за готовите чертежи. После ми попадна темата на Szmyk в rcgroups.com за неговия модел Swallow. Там го беше задвижил с един Graupner 600 и макар и явно недостатъчно като мощност движението на модела приличаше на това на реставрираната Baby Bootlegger от клиповете в нета. Това ме наведе на мисълта, че няма нужда да търся непременно скъп кит безчетков мотор + спийд + полимерка с много С- та на етикета. А ако при движение се надигне донякъде още по-добре - точно ще има по-малко съпротивление. Та понеже исках движението на модела да прилича на това, което гледах реших да наподобя тези две дъна. Добавих две надлъжни ребра за уж стабилност при ход напред и реших, че съм готов. Глисирането все още не ми е приоритет, още повече че и големият ми син (на 7 и 1/2 г.) ще я управлява. Ако някой желае да се упражнява или има пари за трошене по непроверен корпус нека само каже и ще публикувам всички файлове от развитието на модела дотук. И на мен ще ми е интересно колко бързо би могла да се движи тази лодка, с нужните изменения, разбира се. За Иво Горанов - при така описаните от теб условия биха ли били успешни полупотопени винтове?

    Двата винта ги обмислям главно като начин да избегна ефектите, които един винт поражда върху корпуса - накланяне, разлика в завиването наляво/надясно и т.н.

    Засега мисля за винтове с противоположно въртене около ф50мм, задвижвани с не повече от 3-3500 оборота в минута на 500мм дейвуди (заради по-малкия ъгъл с водолинията) към мултипликатор/редуктор (зависи от двигателя, който ще харесам), задвижван от един двигател, разположен максимално близо до кърмата с прав вал напред към носа.

    За vlado - надстройка, кабина или нещо друго определено са в списъка за близко бъдеще, но за момента се концентрирам най-вече върху изграждането на основния корпус и оборудването му.
    Последна редакция от ldv6; 15.06.2013 на 00:45.
    Любомир Динков

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    . За Иво Горанов - при така описаните от теб условия биха ли били успешни полупотопени винтове?

    Двата винта ги обмислям главно като начин да избегна ефектите, които един винт поражда върху корпуса - накланяне, разлика в завиването наляво/надясно и т.н.

    Засега мисля за винтове с противоположно въртене около ф50мм, задвижвани с не повече от 3-3500 оборота в минута на 500мм дейвуди (заради по-малкия ъгъл с водолинията) към мултипликатор/редуктор (зависи от двигателя, който ще харесам), задвижван от един двигател, разположен максимално близо до кърмата с прав вал напред към носа.
    При водоизместващ корпус, като твоя, полупотопени винтове са ефективни само във вентилиран канал. Правил съм корабен модел за оценка на някои хидродинамични критерии (Фруд и Аналогия на Рейнолдс) при малки напредвания на винта.
    (твърдеше се в дебелите книги неефективна работа на полупотопени винтове при значителна промяна на газенето респективно на потопеността) Твоят случай е същия ако съм обяснил правилно в предния си пост. С винтове зад кърмата не се получава.

    Имам съмнения, че предният ми пост е неправилно разбран. Като имам по добър интернет (като престанат да хвърчат около мен че са им силни заглушителите) ще кача два или повече клипове за странични ефекти на винтове и може би ще стане по лесно за разбиране.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен