+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 15

Тема: Апаратура за начинаещи и не много напреднали

  1. #1
    Наблюдател Аватар на iceman1234
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    30

    Апаратура за начинаещи и не много напреднали

    Ако може, да запитам няколко ламерски въпроса. За протокола, четох и търсих, но някък си не си отговорих на въпросите от прочетеното, та ще си питам.

    Имам 2 налични апаратури, стара Piko Signal 7 на 27 MHz (7 канална), и нова китайка от RTF комплект - 4 канална на 35 MHz.
    Та, има ли смисъл, да се напъвам за нещо по-така на 2.4 GHz, четох предимствата и пред мегахерцовите, но незнам дали толкова ме блазнят в момента. Или може да си покарам 2те ми учебни самолетчета и вече като понапредна, да се хвърлям на нещо по-така. В момента тези с дисплейте, памет, програмиране и т.н. ми изглеждат като нещо много сложно и недостижимо за ползване, та това ми е втората питанка:

    Струва ли си, да се мине от моите апаратури на нещо средно, от рода на Spektrum DX5 с по-базови функции или по-разумния вариянт е по-сложна и нова система, Spektrum DX6 и нагоре.

    И последно питане, на различни места, различни информации излизат, нo аджеба LiPo може ли да се ползва за хранене на апаратура или неможе. Някой ползват и нямат грижи, други казват, че може и да има проблеми ... къде е истината.

    Благодаря!

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Аз си карам на 40Мхц 7 модела самолети и изобщо нямам никакво намерение да минавам в гхц обхват. Когато излезнаха турниджитата 9х на 2,4гхц веднага си поръчах една и ми стои вече сигурно две години без да съм рискувал да я кача на модел. Имам две санви 6 и 8 канала, едната я ползвам за по простите модели, втората за по сложните които искат миксове и т.н., и си ги карам и двете с три клетки липо без никви грижи. Ако е за учебен модел не виждам смисъла да се набутваш с още и по нови апаратури само защото си чул че някои ги ползва. Ако всички тръгнем така по тая логика трябва всеки месец да сменяме апаратурите си. По принцип апаратура се сменя когато на старата вече не и достига ресурс, или обхват и трябва да се вземе нещо което го има това което не ни стига, или го няма при стария модел апаратура, и леталото, или начина на летене го иска това, за да може да се използва пълноценно.
    Иначе колкото хора толкова и мнения ще чуеш, избора обаче си остава лично твой.

  3. #3
    Наблюдател Аватар на iceman1234
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    30

    Благодаря за мнението. LiPo частта, която всъщност най-много ме интересува, ме радва много и ще се възползвам със сигурност! За апаратурите - също - ще си налягам парцалите засега, ако напредна достатъчно, ще го мисля според нуждите!
    Поздрави!

  4. #4
    Наблюдател Аватар на iceman1234
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    30

    Отново по темата, но не баш ... :)

    Навързах Сигнал 7-то с един модел, всичко наред - освен, че се налага да се направи реверс на газта, най-горе на лоста е спрян мотора, надолу - се развърта ... Предложиха ми, да разменя кабелите от потенциометъра, ама вътре е малко станно и нагъсто, та искам да се допитам до вашате знания, ще стане ли с рамени на кабелите и кои точно .. :
    Click image for larger version

Name:	2013-03-09+16.08.34.jpg
Views:	1155
Size:	213.0 KB
ID:	5638 Click image for larger version

Name:	2013-03-09+16.08.45.jpg
Views:	1131
Size:	135.6 KB
ID:	5639

    Двата бели кабела са на едно свързани, има и 2 резистора също там ..
    Идеи някой?


    П.П. Поне успях за оптимизирам мястото за батериите, да събира едно малко LiPo .. :)

    Click image for larger version

Name:	2013-03-09+17.55.25.jpg
Views:	1091
Size:	186.9 KB
ID:	5640 Click image for larger version

Name:	2013-03-09+17.55.47.jpg
Views:	1075
Size:	179.3 KB
ID:	5641 Click image for larger version

Name:	2013-03-09+17.55.15.jpg
Views:	1079
Size:	194.5 KB
ID:	5642

    И капака си се затваря перфектно и частта с електониката си е все така отделена от батериите! За който не е запознат, оригинално е само с 2 кухини - лява и дясна, за 2 чифта батериини пакети - и нямат свързка между тях. За съжаление забравих да снимам преди операцията ..

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Сменяш местата на кабелите и резистора който е горе.Така ще обърнеш посоката на потенциометъра.Жълтия в горния край , резистора в долния и към средния (така се вижда) белите остават.
    Пламен Първанов

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    мисля че реверса ще стане с размяна на двете крайни крачета на потенциометъра. естествено съпротивлението което е свързано към крайните крачета не го пипай. казвам мисля защото схемата която гледах в моделистика не е много качествена и не мага да бъда сигурен. но пък съм сигурен че нищо няма да прецакаш естествено ако не го направиш насила. с пламен сме го написали едновременно
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Dоста е говорено за предимства и недостатъци на мега и гигахерцовите апаратури. На първо време си ползвай старите, но се поогледай за някоя нова, ако хобито те увлича и финансите позволяват.
    На гигахерцовите не влияят смущения и вероятността да ти се набута някоя друга апаратура в твоя канал е пренебрежимо малка. Няма кварцове, а на Спектрум приемниците са неприлично евтини, при добро качество.

  8. #8
    Наблюдател Аватар на iceman1234
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    30

    Значи, последно, каквото отива горе-отива долу, без значение кабел - резистор, отдолу - същото важи за нагоре.
    Жълтия, малко не си личи от снимката и от ъгъла под който е запоен, но е на средното краче, него по тези обяснения следва да не го местя, остава си там .. ?
    И вече резистора между горе-долу, така или иначе няма смисъл да го пипам.



    Иначе, определено почвам малко по малко да се ослушвам за нещо по-съвременно и стойностно, но немога веднага да отреагирам, така че поне сега за сега, ще трябва да стане номера със Сигнал-а.

  9. #9
    Наблюдател Аватар на iceman1234
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    30

    Quote Originally Posted by RIBARJ View Post
    Сменяш местата на кабелите и резистора който е горе.Така ще обърнеш посоката на потенциометъра.Жълтия в горния край , резистора в долния и към средния (така се вижда) белите остават.
    Quote Originally Posted by нико View Post
    мисля че реверса ще стане с размяна на двете крайни крачета на потенциометъра. естествено съпротивлението което е свързано към крайните крачета не го пипай. казвам мисля защото схемата която гледах в моделистика не е много качествена и не мага да бъда сигурен. но пък съм сигурен че нищо няма да прецакаш естествено ако не го направиш насила. с пламен сме го написали едновременно
    Сериозно питах в предпоследното си мнение, като ги чета вашите 2те, за съвсем различен подход става дума и тотално се обърках ...
    Под двете крайни, разбирам горно и долно - средата не я пипам.
    Или горно и средно, защото там са вързани кабелите които стигат до потенциометъра ..
    Не е много видно от снимката, но на горно краче - 2 бели кабелчета и резистори, на средно - жълт кабел и отново резистор и на долното краче - само резистор.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Резистора отива долу ,двата бели кабела и те .Средния не го пипаш.
    Пламен Първанов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен