Всеки моделист, използваш алкохолни двигатели с вътрешно горене, независимо от вида модел - самолет, лодка, количка или хеликоптер, рано или късно се сблъсква с проблеми, касаещи зареждането с гориво и паленето на двигателя. Съществуват доста и най-разнообразни решения на тези проблеми и бих искал да споделя едно такова решение.

В миналото съм използвал какви ли не прийоми и измишльотини, за да осигуря безпроблемно палене на двигателите и най-вече достатъчно ток за целта. Уви, всяко от тези решения е било удачно само в някои аспекти и особено неудачно в други. Например, носенето на голям акумулатор е чудесно, защото има достатъчно ток за всичко, но теглото му в немалко случаи ми е било проблем.
Генераторите също са добро решение, но там обемът е значителен.
Следвайки някаква логика, изграждала се с годините, стигнах до извод, че е добре да обединя всички нужни ми аксесоари в един, който да е малък, лек и компактен. Уви - мисия невъзможна.
Няколко години за тази цел ми служеше компактен UPS с монтирана отгоре дръжка, а отстрани малък захранващ панел за свещи и изводи за стартер. Смятам това решение за особено успешно, защото е удобно, а зареждането е автоматично - просто включвам в контакта. При това разполагам и с 220V на полето.
Усъвършенствайки тази идея, преди две години закупих един немски туристически уред, предназначен да захранва дребни туристически консуматори - лампа, зарядно за телефон и прочие. Допаднаха ми компактния размер и удобната форма. Веднага, след като го видях у един приятел (използваше го, за да си зарежда запалката през него), реших, че това нещо може да послужи успешно за създаване на стартерна кутия. На другия ден си купих същото от Практикер (още ги има) на цена около 49 лева.

Ето какво представлява самото устройство:



Индикатори за зареждане, за състояние на акумулатора, защити на входа-изхода, няколко вида напрежения и два солидни куплунга за запалка.
Вътре има оловен акумулатор 12V 7Ah, който си беше заминал, както всички други техники с подобни акумулатори, закупени от големите вериги.
За да освободя място реших да поставя по-малък по капацитет акумулатор, който за нуждите ми е предостатъчен. Ето какво подготвих за присаждане:




След като разглобих уредчето и извадих стария и негоден акумулатор, се освободи доста място:




Първата работа беше да намеря най-доброто възможно положение на пауър-панела, за да бъде удобен при работа, в комплект със стартера. Тоест, изходите на пауърпанела да сочат назад към опашката на модела, а тези за стартера - напред. Дефактно стартерната кутия да бъде по средата и да предпазва влизане на някои от кабелите във витлото (ако е самолет).

След това - рязане:



И напасване:






Поставих предварително приготвените помпа, защити и изходи и вътрешността започна да придобива вид:






А също и външността:




Това, което всъщност най-много ми хареса в това устройство (в първоначалния му вид) бе наличието на глупава "кутийка" или по-скоро капаче в задната му част. Там оригинално се мъдреше силов изход за 12V, неминаващ през никаква електроника. Така или иначе, вече изведох този изход на друго място (горе) с доста по-дебели и здрави кабели от оригиналните, реших да използвам тази ниша точно за това, което две години умувах:



А именно: отсек за тръбичките на помпата. На това място те са защитени от прах и мръсотия и винаги на разположение.

Тампонирах по стария метод (с тампончета от старо CD):




И ето колко приятно се получи:
Отворено:




Затворено:



Виждат се и гумените крачета, които поставих между другото за да не се жули корпуса.


Дръжката, най-удобния елемент е сгъваема/прибираема, а лепенката от помпата преместих на предния панел за фасон.





Ето го и готовото устройство на фона на модел:



А тук може да се направи сравнение на габаритите, спрямо "старата" стартерна кутия - фрефасониран UPS:






Ами... това е. Получи се малка и лека стартерна кутия, с която лесно се зарежда гориво, подава се ток на свещта и стартера, разполага с удобна дръжка и достатъчно други изходи за различни нужди.
Зареждането на вградения акумулатор е автоматично.