+ Ново Мнение
Страница 1 от 4
1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 36

Тема: Наземна станция

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Наземна станция

    Един от най-важните моменти в FPV моделизма е как ще се организира наземната станция. По света има много идеи и всеки един моделист претворява в тях своето виждане по въпроса. Аз искам да разказжа за моята идея, а в следващите 3 свободни дни да видя докъде ще стигна в нейната реализация.

    Като цяло под името НАЗЕМНА СТАНЦИЯ се включва цялото оборудване, което е на земята и което изпълнява следната функционалност:

    1. Приема един или повече канали с видеоинформация от модела
    2. Осигурява следене на модела, ако се използват насочени антени
    3. Осигурява обработка на сигнала за различни нужди (например устройство за подбор на по-качествен сигнал от два приемника))
    4. Осигурява запис на сигнала
    5. Осигурява визуализация на сигнала на видеоочила и/или телевизор

    Всичкото това обикновенно се сглобява в един или няколко модула (стойки или куфари), които работят съвместно за покриване на пълната желана функционалност.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Моята представа за оборудване на земята се е избистряла в продължение на повече от година. Направил съм задълбочено проучване в интернет и след това съм провел редица консултации със специалисти по един или друг аспект. Постепенно идеята започна да се избистря и към днешна дата вече имам следните решения:

    1. За основен визуализиращ източник ще се използва голям телевизор, сложен вътре в соларния бус. Ако трябва, допълнително ще затъмня стъклата. Колегата Георги Русинов направи експерименти с проектор и се доказа, че неговата яркост не е достатъчна. Така че последно - ще бъде телевизор, по възможност с LED с голяма яркост. Задния капак на буса ще бъде отворен и там ще могат спокойно да се наредят да гледат поне 7-8 моделисти, седнали на масата с бирата и семките.

    Допълнително сигнала, който се визуализира на телевизора, ще бъде излъчван с един или повече предаватели с малка мощност на различни честоти, за да може много хора на поляната да го наблюдават с видеоочила или с други телевизори. Самия пилот (един или двама) ще наблюдават същия сигнал с видеочила. Има и още едно решение, което е популярно в интернет и което явно е по-добро от видеочилата. Става въпрос за правоъгълно боклуджийско кошче (вече съм купил няколко), на дъното на което е сложен малък телевизор. Кошчето е така ориентирано, щото да спира директните слънчеви лъчи и телевизорчето да остава в сянка. Пилота може само с едно отместване на погледа да гледа или модела или телевизорчето. С видеоочила това няма как да стане без участието на ръцете, а те са заети с управлението.

    2. За основно записващо устройство ще се използва стандартен 4-канален DVR от тези, които се използват за видеонаблюдение. В него има твърд диск и може да записва информация от 4 камери в продължение на стотици часове, преди да започне да припокрива стари записи. Една от екстрите на DVR-a е, че ще може на телевизора да се наблюдва мултиплексирано изображение - например един голям процорец и три малки отстрани. Така всички камери на модела и/или на земята ще бъдат видими едновремено. Има още една хитра екстра - не трябва въобще да се занимаваме с DVR-а по време на престоя му на поляната. Просто го включваме сутринта и го спираме вечерта. И той съвсем автоматично ще започне запис, ако по някой от каналите се появи движещо се изображение (излитане и полет на модела).

    Този DVR дава и други възможности. Например на статив слагаме камери отстрани на буса и те гледат към буса или към поляната или накъдето трябва. С маломощни предаватели прехвърляме изображение към входовете на DVR-а. И той ще записва клип само ако пред някоя камера се появи движение.

    Друга екстра - и четирите канала ще се записват абсолютно синхронно, което в бъдеще ще позволи лесен монтаж на клип за YouTube със смяна или смесване на различните погледи от различните камери на модела или на земята.

    Забравих да кажа - има и два канала за запис на синхронен звук, които също могат да се използват по предназначение. Например ако това е в Казанлък - единия канал записва микрофона на Розен, а втория - бръмченето на мотора в модела.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето го DVR-а, който е пред мене:

    http://www.solomon.cl/wp-content/upl...r0404le-as.pdf

    Струва малко повече от 200 лева и може да се купи във един град от коя да е фирма, занимаваща се с монтаж на системи за видеонаблюдение. За такива пари е невъзможно да се купи друго записващо устройство, имащо подобни параметри и екстри.

    Тествал съм го. Има перфектно качество на запис в реално време. Не пропуска кадри. Изображението е перфектно. Захранва се от 12V. С две думи - няма какво повече да се желае. Всичко си има и човек остава с впечатление, че това чудо е правено именно за запис на FPV по поляните.

    Заредил съм го с 500GB диск. Самия DVR може да работи с дискове до 2TB, но няма смисъл да слагам по-голям. Дори и с този диск сигурно ще поеме в себе си цял един сезон със записи всяка събота и неделя. Самия компютър вътре е много малък и от двете страни има място да сложа две огромни LiPo батерии, които да му дадат автономност от няколко часа.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Относно телевизора - днес в Габрово Техномаркета е продавал всичко на 50% от стойността си. За съжаление научих чак вечерта. Имало е огромна блъсканица и голямо грабене на стока от тези, които са знаели. Утре намалението продължава, но не знам дали ще е останало нещо интересно. За всеки случай мисля да отида и да пробвам да грабна един голям телевизор с поне 1 метър диагонал (ако има останали). Ще се огледам и за малко телевизорче с голяма яркост, защото това, което имам, не се справя на дневна светлина.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    .

    Забравяш най-важната част от наземното оборудване - моделист с бинокъл, който да след модела през цялото време и да има готовност да поеме управлението в случай на загуба на видео сигнала. Най-добре вързан към твоята апаратура с кабел учител-ученик
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Не съм свършил с описването на концепцията. Просто снощи ми се доспа и прекратих по средата.

    Иначе това с бинокъла го възприемам сериозно и наистина ще сложа един 30х бинокъл да живее за постоянно в буса. Може пък наистина да се окаже най-важната част от оборудването.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Не ползвай бинокъл с много голямо приближаване, защото с него ако се наложи човек да отдели поглед от модела, после много трудно може да го намери отново. А и колкото по-широк е ъгъла на вижда - по-добре. Едновременно с модела в полезрението могат да влязат повече облаци, наземни маркери (планини, дървета и т.н.) които могат да се ползват за ориентация ако се наложи да се търси къде се намира.
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Е аз нямам 100 бинокъла. Имам един с плавно регулиране на усилването от 10 до 30. Преди много много време си го купих от морето с цел гледане на голи мацки. Не се смейте - тогава такива са ми били разбиранията. Сега ще го извадя от прашоляците и ще го настаня на достойно място вътре в буса при самолетите и хеликоптерите.
    Росимир Матеев

  9. #9
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    А защо нищо не споменавате за самите самолети,та те вече са толкова умни ,че при загуба на сигнала се връщат сами до точката на излитане.Особено с оборудването на EAGLE TREE .
    На клипа на 4:40 мин. загуба на сигнал и системата връща самолета обратно по курса.

    Даниел Георгиев

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Странно. До последния момент RSI беше 100 и изведнъж се срина почти до нула. След обратния завой почти през целия обратен път RSI беше от порядъка на 5-10 и се възстанови в последния момент преди кацане.

    Това е изключително странно поведение. Човек остава с впечатление че изведнъж предавателя ти силно си е намалил мощността (може би от прегряване), после се е охлаждал няколко минути и непосредствено преди кацане си вдига мощността отново.

    Другият вариант е приемната антена в модела да не е вертикална, а леко наклонена назад. По този начин тя добре приема, когато сигнала идва от към задната част на самолета и приемането рязко се влошава, когато самолета се обърне с носа към тебе.

    Възможно е да са и двете неща. Дай малко повече информация.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен