+ Ново Мнение
Страница 3 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 36

Тема: Наземна станция

  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Един бърз офтопик.. Mateev, разбирам какво искаш да постигнеш и няма спор, че ще стане нещо уникално. Обаче .. мисля си, че влагаш прекалено много енергия и време в подробности и екстри вместо да се концентрираш върху може би най-важното според мен - самият самолет, настройките му, тестовете и най-вече пилотирането. От доста време чакам темата за 'летящата станция'
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  2. #22
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    аз миналата година имах едно малко тв лсд закрепено на стената на караваната ми и изкара един сезон и картината взе да трепти ,е с по един удар отстрани се оправяше (като едно време с електроните дето бяха по 50кг),но при поредния преход и съпътстващите дупки беше се откъснал от стойките ,на пода, и дисплея се сцепи.Вярно ,караваната е с по твърдо окачване и по осеща дупките но все пак според мен би било добре да се измисли самите стойки да са на нещо дето обира вибрациите.
    Даниел Георгиев

  3. #23
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Задължително ще има гумени тампони за обиране на вибрациите. Пък ако се повреди - ами все ще го преживея някакси. То още отсега съм планирал да потроша поне 10 самолета и да загубя други 10, та един телевизор все някакси ще го преглътна.
    Росимир Матеев

  4. #24
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Той е със 3 годишна гаранция като се отлепи матрицата ще ти го сменят със нов няма проблем.
    Анатоли Бовянски
    София

  5. #25
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by worldchanger View Post
    Един бърз офтопик.. Mateev, разбирам какво искаш да постигнеш и няма спор, че ще стане нещо уникално. Обаче .. мисля си, че влагаш прекалено много енергия и време в подробности и екстри вместо да се концентрираш върху може би най-важното според мен - самият самолет, настройките му, тестовете и най-вече пилотирането. От доста време чакам темата за 'летящата станция'
    И това ще стане. Аз съм педант и обичам да изпипвам всичко. В това е и удоволствието, което искам да си доставя. Мурдарската работа не ме устройва. Ето днес загубихме целия ден трима човека да правим алуминиевата конструкция, която ще държи телевизора в буса. Проектирал съм я да е перфектна. Телевизора ще може да се плъзга по едни канали и да слиза ниско долу, където ще лежи на меки тампони по време на движение на буса. А там на поляната лесно ще се издига на вярната височина и ще се захапва с едни щракалки. Самото захващане на тези вертикални релси към тавана си беше цяло предизвикателство. Имаше поне 3 гениални идеи, които бяха вложени, за да може хем закрепването да е здраво, хем в същото време да не се дупчи покрива. Отделно има и един хоризонтален профил високо горе с канали от двете страни. Задните канали ще се използват за плъзгане на щипки, на които ще има черно перде, спиращо светлината от предното стъкло. Предните канали ще държат вертикалните профили на телевизора и отделно на тях ще се монтират по-малки конструкцийки за друго оборудване - DVR, приемници на видеосигнал, захранвания, тонколони, WiFi предавател и какво ли не още. Ще бъде огромна плетеница от кабели. Деня не ни стигна. Все пак разглобявахме половината бус и го събличахме отвътре, а после рязахме, пилихме, стъргахме, лепихме, грешихме, поправяхме и т.н и т.н.. Утре и в следващите дни продължаваме......................

    Най-важното нещо обаче, което го чакам да дойде тези дни, е един портативен спектрален анализатор. С него ще меря честоти, спектри, напрегнатости на полета, диаграми на излъчване, отразени сигнали, загуба на сигнала над земята и във въздуха, съгласуване и подбор на антени, измерване на децибелите на дадена антена, измерване на мощността на предаватели, измерване на смущения и взаимни влияния и т.н и т.н. Без него в момента работя със затворени очи и с вързани ръце. С него всичко ще си дойде на мястото бързо и лесно и ще си отговоря на поне 1000 въпроса, които в момента ме измъчват.
    Росимир Матеев

  6. #26
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Бавно но славно замислената концепция се придвижва напред. Носещите алуминиеви профили са монтирани в буса. Стана изключително здраво. Доставена е фабрична стойка за телевизора с вградени в нея тонколони. Трябва само да измисля някакви детайли, с които да закрепя тази стойка към профилите.

    Поръчан е нов 4-канален DVR, който може да записва с по 25 кадъра едновременно по всички канали. Утре ще пристигне. Стария вече е ненужен и ако някой проявява интерес, ще му го продам на нулева цена с подарък един диск 500 GB, който вече е монтиран вътре.

    Следващия етап от идеята е там на поляната да създам WiFi мрежа с помощта на един Wireless Router. В тази мрежа ще бъдат включени:
    1. Един (или повече) телевизори
    2. Един (или повече) DVR-и (за аналогови камери)
    3. Един (или повече) NVR-и (за IP камери)
    4. Една (или повече) IP камери
    5. Лаптопи или iPad-и
    6. В бъдеще с мощен усилвател ще направя проба да включа и устройства от самия летящ модел (напр. IP камери или някакви изпълнителни механизми)

    Тази Wi-Fi ще функционира там на поляната и всеки желаещ ще може да се свърже с нея и със собственото си устройство да ползва нейните ресурси по свой избор. Например да гледа и записва видеопотоците от различните камери или просто да влезе в интернет и да си прочете пощата. Като казах интернет - ами може да се достави по няколко различни начина. Най-лесния и бърз начин е да се ползва 3G-то на моя (или на някой друг) iPhone и после да се сподели в цялата мрежа през WiFi.

    Тази WiFi концепция отваря неподозирани възможности. Например следващия Казанлък може да се сложи на статив една Wireless IP камера пред журито и пред Розен, и сигнала автоматично да постъпва и да се записва в един NVR. Други IP камери могат да гледат поляната или в близък план някой пилот или например зоната, в която лети хеликоптера. А всеки, който си поиска, ще може да ги гледа всичките тези камери на лаптопа си или дори и на преносим телевизор. Как ще стане това с преносимите телевизори на хората? Ами много просто. Нищо не пречи сигналите да се излъчват на поляната на RF честоти (телевизионни канали) с малка мощност. Няма никакъв проблем соларния бус освен всичко друго да се превърне и в подвижна телевизионна станция с малък обхват.
    Росимир Матеев

  7. #27
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Още една идея ми хрумна и сега мисля как да я реализирам. Всички знаят, че колкото е по на високо една антена, толкова по-голям обхват се постига. Та за тази цел реших да ползвам пак буса. Покрива е покрит с панели, но задния капак не е. В отворено положение той е на височина 2 метра. На него се лепят няколко магнитни стойки за антена със SMA куплунг. На този SMA куплунг може да се завие антена или УДЪЛЖИТЕЛ за антена.

    Та идеята за този УДЪЛЖИТЕЛ ми хрумна днес. Може да се направи от дуралуминиева тръбичка (за здравина) и вътре в нея да се сложи дебел (за по-малки загуби) кабел. В двата края се слага SMA куплунг и се залива със смола (за здравина). Един стандартен удължител ще е с дължина около 2 метра (за да може да се прибира във буса). Доразвитие на идеята е удължителите да са два вида - по-дебел с по-здрави куплунзи и дебел коаксиален кабел, и втори по-тънък със SMA куплунзи и с тънък коаксиален кабел.

    Крайната схема на свързване е следната:
    - два метра височина на капака на буса.
    - здрава магнитна стойка, завършваща с някакъв здрав високочестотен куплунг.
    - 2 метра от дебел удължител, завършващ със SMA куплунг.
    - още 2 метра от тънкия удължител
    - на върха на 6 метра височина над земята се навива подходящата антена за подходящата честота.
    - задния капак на буса е почти квадратен, което означава, че в 4-те ъгъла мога да сложа 4 броя такива 4-метрови антени и да ги ползвам на различни честоти за различните нуждите на приемането или предаването на Long Range сигнали.

    Цялата тази концепция с приемане, прехвърляне, препредаване и записване на видеоизображения може да се допълни и с един много широк набор от мобилни устройства, излъчващи видео и аудио сигнали. Например може да се направи компактно устройство, затворено в малка кутийка, което да съдържа камерка, предавател, малка антенка и малка LiPo батерийка. Та такива кутийки могат за секунди да бъдат залепени с тиксо на който и да било летящ модел на самолет, хеликоптер, четирикоптер или лека кола. И ето ти готово FPV за всеки един моделист, дошъл на поляната, и за всеки един модел, който може да носи например 100-150 грама.

    А буса ще стои на земята и ще може да поеме със ресурсите записа и разпространението по WiFi мрежа или в ефир (телевизионни канали) на сигналите на няколко едновременно летящи модела, излъчващи на различни честоти. Просто дадения моделист трябва да си носи голия модел и някакво устройство с екран - телевизор, лаптоп или дори мобилен телефон, на който да гледа през обектива на собствената си камерка. Забравих да кажа и за видеоочилата - който си има видеоочила - нека да си ги носи. И за тях може да се организира излъчване на маломощен видеосигнал на 2.4 или на 5.8 GHz. Има в продажба готови 10-миливатови предаватели.

    И въобще идеята е соларния бус да стане една подвижна и универсална FPV станция, която може да помогне на всеки един моделист да изпробва FPV удоволствието, дори и да няма никакво оборудване за целта.
    Росимир Матеев

  8. #28
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И последно - спектралния анализатор пристигна. Сега се отваря огромен обем работа в изследвания на всякакви предаватели, приемници и антени. Дори си мисля да отворя специална тема, в която всеки да може да задава въпроси, свързани с честоти, мощности, напрегнатости на полета, обхвати, смущения и т.н, а аз после ще меря и ще отговарям.
    Росимир Матеев

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Тоя анализатор има ли антена или някакъв вход за по-сериозна антена?

    И може ли в точно указан ден и час да "провери" дали на определен банд не се случва нещо необичайно?
    Например някакво предаване, идващо от някоя по-далечна планинска верига..?
    Георги Русинов

  10. #30
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    На мене ми е интересно буса, стоиките и закрепванията на телевизори и друга апаратаура. Аз също ще си направя подходящите стойки и закрепвания в моя бус, слънчев панел 100 вата съм взел вече , направих му контролер за подходящ заряд на бошовски акумолатор Л4-80А/Ч. Телеметрията ми работи отдавна и гледам на малко телевизорче което просто поставям където дойде. Все още нямам записвачка и голям телевизор, но и тях ще набавя това лято. Та затова ми е интересно подредба стойки и прочие крепежи ако може малко снимков материал че да взема да накупя нужните видове профили и квото там трябва, че самото оборудване в буса си иска сигурно поне месец докато да се постави както и където трябва.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен