+ Ново Мнение
Страница 12 от 12
ПърваПърва ... 2 8 9 10 11 12
Визуализирани са от 111 до 115 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

  1. #111
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Най-накрая, след няколко години четене, проучване, изпробване и експерименти, най-сетне стигнах до практическата реализация на проекта.

    Не съм писал и не съм показвал опитите си, но преминах през много варианти, докато се спра на най-подходящите според критериите ми.
    А те са:
    1. Ергономичност и ефективност (удобство и минимум енергия за максимален резултат)
    2. Готина визия.
    3. Лесна поддръжка / транспортиране / пренасяне
    4. Максимално опростена конструкция.

    Естествено, няма как всичко това да стане "от раз", затова ще работя едновременно по три велосипеда.
    Единият е добре познатото "Балканче" - сгъвалка. Много е компактно и позволява да се направят много неща - по-добри и здрави капли, по-добри спирачки и т.н.
    Вторият велосипед отново е "сгъвалка", но много компактна - с 20 инчови гуми и здрава рамка и задно окачване.

    Снимки на тези два велосипеда ще публикувам скоро - не остава време да ги снимам. Балканчето е разглобено напълно. Предстоят няколко заварки за новите спирачки, пескоструене и нова боя.
    Планирам двете сгъвалки да бъдат оборудвани с двутактови двигатели с принудително охлаждане на задното колело, а отпред електродвигатели с мощност между 750 и 1500 вата.

    Черешката на тортата е третият велосипед. Успях да намеря оригинален Schwinn Stingray. За него купих 4-тактов двигател. Монтирането му ще е сериозно предизвикателство.








    И за трите велосипеда, освен "пулстартер", предвиждам монтирането и на електрически стартер. Всъщност стартерите представляват компактни династери (динамостартери). Куплират се към двигателите чрез стандартен фланец. Когато им се подаде ток - въртят и палят двигателя. По време на работата му, генерират електричество, което ми е нужно за зареждането на батериите за електрическото задвижване. На този етап съм се спрял на клетки 18650, които ще бъдат свързани в конфигурации 12-14S, 5-6P. За целта купих няколкостотин качествени клетки с капацитет между 2,5 и 3,5 амперчаса.
    Ако теглото и/или размерите надвишат предварителните сметки, ще мина на вариант LiFePo4 "меки" клетки от по 30 или 40 амперчаса.
    Георги Русинов

  2. #112
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    От почти 10 години търся читав екземпляр и най-накрая намерих:




    Пълен оригинал без липси в перфектно състояние и скромните 30 куб.см.


    За контраст… си поръчах ето тази принцеса:



    Ще бъде произведена в началото на 2023-та и напролет се надявам да си я получа.
    1830 куб.см., 6 цилиндъра.

    Георги Русинов

  3. #113
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Докато чакам да ми произведат мотора, японците стартираха предварителни продажби за Европа на най-високото ниво на оборудване - DCT - Tour Airbag, което е с около 12 000 лева по-скъпо. През есента на миналата година тази разновидност не се предлагаше. Избрах точно в този цвят:



    Естествено - доплатих и промених договора. До лятото трябва да пристигне.
    Моторът е със 7-степенна автоматична скоростна кутия с двоен съединител. Има и задна скорост, която е електрическа. Оборудван е с електронен контрол на окачването, еърбеци, автоматична слюда, парно, мощна аудиосистема, Apple CarPlay, TPMS, и много други "екстри". Тежи 400 килограма сух и празен. С двама и малко багаж, теглото му е около 600 килограма!
    В куфарите има място за няколко малки модела...
    Георги Русинов

  4. #114
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    ...

    Много добър избор. Поздравления!
    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

  5. #115
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Cimatti Mini Chic - пълна реставрация

    Преди няколко месеца ми попадна този мотопед. Наборче (1975-та). Беше в лошо състояние.
    Захванах се да го възстановя и след почти месец работа се получи това:



    Пълен оригинал без липси (дори гумите - вътрешни и външни) и с изключително рядко срещаната “екстра” - километраж.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 3 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 3 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен