+ Ново Мнение
Страница 7 от 12
ПърваПърва ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 61 до 70 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

  1. #61
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Е значи проблема е решен- малките скутери 4 такта ще вървят на газ.

  2. #62
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Хех ... да постна и моето мнение : Да се занимаваш с подобна инсталация на нещо от порядъка 500 см3 + го разбирам (не съвсем ) , но е ясно, че като навиеш масура, подобен мотор харчи х2 на една средна колица ...... но да тормозите една "тротоазетка " с 50 см3 ...е не го разбирам ... целта е : да спечелим 1 лв или 1,50 лв на сто км с цената на сумати часове приспособяване, неопределимо висок риск за водача ! редовен абонат на станцията ... увеличение на общата маса на фона на 3-4 те конски силици с които разполага подобно моторче (от които не е ясно, колко ще оцелят след трансформацията ) .. и т.н. Не, че нещо, но темата е за : Ел. велосипед


    П.п. последното ми двуколесно беше KX250F ... хахах -- с газ ?!! няма да има такъв майтап


    Доп.: през 1992 г. имах възможността да се порадвам на ямаха 50 см3 , 9 кончета ... до към 6000-7000 оборота - средния разход беше около 1,8 - 2,0 л на 100 км ... в случай, че изпадаш в екстаз до 12 000 -- съответно - 3,5 - 4 литра ... скорост максимална 110 км/ч ..... после се занимавах с едни италиански отрочета, които си вървяха с 130км/ч ....но разхода бе --- наистина- не искате да знаете ;–) та тъй ... всякакви ги има ... само споделям ...Поздрави !
    Последна редакция от sides; 13.06.2013 на 09:53. Причина: допълнение :–)
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  3. #63
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Е значи проблема е решен- малките скутери 4 такта ще вървят на газ.

    Проблемът не може да се реши по този начин (с изправена бутилка и да се разчита на изпарението). Причините са няколко:

    1. Съвременните карбуратори на 4-тактовите мотопеди са доста сложно конструирани и нямат нищо общо с едновремешните от симсони, яви и т.н. По тая причина подаването на гориво трябва да е оптимално, защото и най-малкото несъответствие или неточност на сместта води до гаснене, задавяне или до неравномерна работа. При скутерите специално, паленето "на бутане" е невъзможно.

    2. Малките скутери и повечето мотопеди доста "друсат". Поради масово използвания размер на гумите 12 инача, карането по паваж или неравен път си е приключение. Газта е течна и тя постоянно ще се плиска в бутилката, особено ако е "туристическа". Това ще предизвика задавяне.

    Точно по тази причина работи безпроблемно генераторът на Николай - той не се движи, а и за неговата работа не е необходим кой знае какъв режим. Генераторите обикновено работят на едни и същи обороти, според консумацията на енергия. При тях няма постоянно боравене с газта, а ако го има, се случва твърде рядко - например при използване на бормашина или друг консуматор, който се включва и изключва периодично. И пак, въпреки това, режимите не са същите, защото дори с периодично включване, консумацията на уреда винаги е еднаква и не варира между няколко нива (освен ако не е бормашина, която напъваме с тяло или нещо от сорта, но въпреки това генераторът е така конструиран, че ще си отваря дросела толкова, колкото му е нужно)

    3. Остава отворен въпроса за изпарителя - на пазара просто няма такива с толкова малък дебит на газовата фаза.

    Могат да се изброят още много подобни причини. Казвам всичко това, защото вече съм минал многократно по този път и нещата абсолютно винаги са били компромисни. Подобна система е ненадеждна.
    Георги Русинов

  4. #64
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by sides View Post
    Хех ... да постна и моето мнение : Да се занимаваш с подобна инсталация на нещо от порядъка 500 см3 + го разбирам (не съвсем ) , но е ясно, че като навиеш масура, подобен мотор харчи х2 на една средна колица ...... но да тормозите една "тротоазетка " с 50 см3 ...е не го разбирам ... целта е : да спечелим 1 лв или 1,50 лв на сто км с цената на сумати часове приспособяване, неопределимо висок риск за водача ! редовен абонат на станцията ... увеличение на общата маса на фона на 3-4 те конски силици с които разполага подобно моторче (от които не е ясно, колко ще оцелят след трансформацията ) .. и т.н. Не, че нещо, но темата е за : Ел. велосипед


    П.п. последното ми двуколесно беше KX250F ... хахах -- с газ ?!! няма да има такъв майтап


    Доп.: през 1992 г. имах възможността да се порадвам на ямаха 50 см3 , 9 кончета ... до към 6000-7000 оборота - средния разход беше около 1,8 - 2,0 л на 100 км ... в случай, че изпадаш в екстаз до 12 000 -- съответно - 3,5 - 4 литра ... скорост максимална 110 км/ч ..... после се занимавах с едни италиански отрочета, които си вървяха с 130км/ч ....но разхода бе --- наистина- не искате да знаете ;–) та тъй ... всякакви ги има ... само споделям ...Поздрави !
    Идеята е да се движим икономично и парите, които влагаме в транспорт да се използват за нещо по-полезно. В основата си тази идея е свързана с проблемът, наречен ТРАНСПОРТ, който касае всеки жител на планетата. Лично аз желая да се придвижвам от точка А до точка Б с възможно по-малко средства, а спестените такива да харча за по-приятни или полезни неща. Мога да ходя на работа с колата, но не го правя, защото ходенето до същата (работа) с макси-скутер ми излиза 3-5 пъти по-евтино. Годишно спестявам между 700 и 1200 лева от разликата в консумацията на двете превозни средства. Грехота е да се возя сам в 4-местна кола само за да отида на работа или да напазарувам за семейството си.

    Сметката ми е проста:
    Колата ми харчи бензин за около 18 лева на 100км в града.
    Същата кола, използвайки LPG ми струва около 8-10 лева за всеки 100км.
    Скутер 150сс 4-тактов, при внимателна експлоатация ми струва около 4,6 до 5 лв за 100км.

    Месечно изминавам 2 - 3 000км, ходейки до работата си и вършейки домашни задължения (пазаруване, ходене до село и прочие).
    Ако минавам тия километри с колата на бензин, ще харча 360 - 540 лева за гориво.
    На газ това ми струва 180 - 270лева
    Със скутера ми излиза около 93 - 140.

    Тоест, аз икономисвам всеки месец малко под или малко над 100 лева (между 90 и 120) и колкото повече пътувам, толкова повече икономисвам...
    За 6 месеца, колкото е топлия сезон, в джобчето ми дрънкат 700 лева от разликата между кола на газ и скутер и още 700 лева, ако на колата нямах газ...

    Тези пари предпочитам да похарча за ядене и пиене, за модели, за нови дрешки, за всичко останало, но не и за да слушам виртуалното дрънчене на върволицата стотинки, излизащи през ауспуха ми.

    От тук нататък сметката може да бъде коренно различна, ако вложа в уравнението спортен дух, високи обороти, мощности, "ластици" по светофарите и дръпки с приятелчета... Не ги влагам, защото искам да пътувам ИКОНОМИЧНО, а не да се състезавам.

    По-сериозният въпрос е дали уравнението не може да бъде още по-печелившо, без да се налага да правя сериозни компромиси. Мисля, че това е идеята и на самата тема - сигурен, удобен и приятен транспорт, който е икономичен и в същото време екологичен.

    Тези дни мисля да покажа едно колкото алтернативно, толкова и агресивно превозно средство. Персонално, със спортен нрав и идиотска визия. Надявам се да успея да го реализирам...
    Георги Русинов

  5. #65
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Ще си позволя да не съм съгласен.По първа точка- има след бутилката и изпарител и дори да попадне течна фаза там ще се изпари. Работата на един изпарител без подгряване преди да замръзне е поне 5 минути на празен ход. По втора точка- смесителя е извън карба и неговата конструкция не е от значение. ПО въпроса за регулатора ха газта- самия вакум регулира дебита на газта след изпарителя и от там нататък е въпрос на сечението на мощностния регулатор. Големината на изпарителя мисля не е функция на минималния дебит, а мисля че най-добре е да е вакумен. Трябва все пак да се пробва.

  6. #66
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Влизаме в специфична област, която повече няма да коментирам. Само ще отбележа, че с колкото по-малък от максималния дебит работи един изпарител, токова е по-линейна характеристиката му.
    ..........................
    Когато бензиновият генератор захранва заваръчен апарат, или ъглошлайф, натоварването се променя доста по-динамично, сравнено с моторетка.
    Последна редакция от Николай; 14.06.2013 на 00:10.

  7. #67
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Познавам "Екземпяр" който отдавна кара 50 кубиково скутерче на газ.
    проблема със отоплението на изпарителя го е решил като същия е хванат със планка за кривката на ауспуха.
    Чичо ми казваше: нафтата е за топлене,газта за готвене, а бензина за возене
    Ама настанаха други времена.
    Анатоли Бовянски
    София

  8. #68
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Големината на изпарителя мисля не е функция на минималния дебит, а мисля че най-добре е да е вакумен. Трябва все пак да се пробва.

    Quote Originally Posted by Николай View Post
    Влизаме в специфична област, която повече няма да коментирам. Само ще отбележа, че с колкото по-малък от максималния дебит работи един изпарител, токова е по-линейна характеристиката му.
    ..........................
    Когато бензиновият генератор захранва заваръчен апарат, или ъглошлайф, натоварването се променя доста по-динамично, сравнено с моторетка.
    По въпроса за дебита - не знам дали някой от вас двамата е правил лично експерименти със скутери. За сметка на това, аз съм минал неколкократно по този път и ЕЖЕДНЕВНО карам скутер. Много добре знам каква е динамиката на подаване на газ, при това за кубатури от 36, та чак до 650... В момента в гаража си имам точно 4 такива екземпляра - 71сс ТМ двутактово, 125сс - Dayang 4-такта, 150сс - Epicuro пак 4 такта и 650сс - Burgman 2 цилиндъра, 4 такта, като всички са минали през опити за газификация. Успешна само на 150 и 650, защото 150 има повече апетит и не е толкова капризно, а 650 е инекцион - там нещата са лесни като детска игра. При ТМ-а газификацията бе неуспешна заради резонансната тръба. Ако я сваля и заменя със стандартен заглушител - няма проблем, но а нямам и мощност. Ако я поставя - имам режим само преди да влезе в резонанс. При Даян-га - разход 1,3 бензин, просто няма нагласяне в ниските и средни обороти с нормален автомобилен изпарител. За да стане, трябва изключително прецизен такъв, само че не мога да намеря.

    Под репликата "успешна" имам предвид мотора да работи така, както работи на бензин, без да се налага какъвто и да е компромис. Дефако и 4-те мотора работят на газ, но два от тях са компромисни - глъхнене, чат-пат задавяне и подобни чалъми, които на пътя привнасят дискомфорт.

    Да, принципно и двамата сте прави - колкото по-в долната граница на дебита, толкова по-добре... само че автомобилните изпарители са предвидени да подават огромни количества газ, в сравнение с консумацията на скутер 50 кубика. Опитвам се да кажа и на двамата, че от това страда РЕЖИМА, а ниските обороти са почти невъзможни за нагласяне.
    Вероятно (всъщност 100% сигурно) има начин да се нагласи, чрез различни приспособления и джиджавки, но аз лично предпочитам нещата да са "слагаш и работи", вместо безкрайно преправяне и компромиси.
    Вероятно съществуват достатъчно прецизни автомобилни изпарители, които могат да се монтират на мотопед, но аз досрга не съм намирал такъв. Може и в мен да е проблема - не споря!
    Георги Русинов

  9. #69
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Схемата слагаш и караш е най-лесна ,но няма тръпка.По въпроса с газификация на двутактов мотор всички експерименти рано или късно стигат до блокаж на мотора заради липсата на контрол на мазането-без значение какви схеми на мазане ползваш. Има изминали десетки хиляди километри, но накрая резултата е - блокаж на вала без да е изработил ресурса си . Аз лично не бих поел риска, камоли на клиент- винаги съм отказвал.

  10. #70
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Точно за това иде реч. Показаната от Ники система ми хареса много - тя е слагаш и караш, но не може да се намери.

    Впрочем, има как да се реши проблема с износването на вала. Слагат се няколко щуцера, през които да капе масло директно в областта на вала. Така са направени повечето двутактови скутери с разделно мазане - един щуцер капе в карбуратора, един под цилиндъра и два в зоната на вала.
    За сметка на малко повече масло, работата става и то без износване и опасност от заклинване. При моделните 4-тактови мотори принципът е подобен - долу отива много малко масло.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен