+ Ново Мнение
Страница 1 от 16
1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 153

Тема: Миналото на моделизма в България

  1. #1
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    Миналото на моделизма в България

    В тази тема ми се иска да покажем модели и събития от блиското и далечно минало на моделизма. Да си спомним хората , които са ни запалили за моделизма. Вярвам, че с общи усилия ще направим една интересна тема. Аз смятам да се спря на историята на fsr и F1-V modelite, естествено с помоща на всички от форума.
    Снимките ,които ще кача са собственост (личен архив ) на моделисти от Плевен и се показват с изричното тяхно съгласие.
    Използването им от трети лица с комерсиална или друга цел без мое съгласие (техен представител съм) е законово недупостимо.

  2. #2
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    На снимка 1 е модел F1-V-15 на Г. Бенковски от 1973 г. Нямаше ограничения за шума! На снимка 2 е модел F1-V-2.5 на Л. Милинов. Мотор Rossi (беше върхът) и имахме вече заглушители-1976г. На снимка 3 фср-15 на П.Томов 1975г. Тогава въведоха 90 дб. шум. Лепяхме заглушители от дезодоранти преди старта. На снимка5 фср-15 на В.Драганов 1975г. Нитрото бе на мода и който нямаше резонанс компенсираше с нитро(до 50%). На снимка 4 фср-15 на В. Драганов от 1976 г. Този корпус дойде от световното в Англия 1975 г. и се пускаше повече от 5г, както и модата на моторите Webra 61. Приложените протоколи са от 1 турнир в Хасково 1976г. Там ще видите моделарите от онова време ,както и резултатите им.

  3. #3
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    Готина тема Веско, сега ще ме караш да сканирам квото имам (макар че най-старите снимки са ми цветни).

    И да Ви помоля, да ги правите по-малки, демек ползвайте resize в някой графичен редактор, като им зададете макс. 780 пиксела по Х, че настърчат :-k .

  4. #4
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    Привет на всички , вчера разглежда стари снимки на баща ми Валентин Костадинов, който се състезаваше в клас F1-V 2.5 и 5 к.см такаче трябва да ги снимам и да видя да ги кача във форума.

  5. #5
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    --------------------------------------------------------------------------------

    Привет, Манга! Поздрави баща си от М&М - Плевен ( В.Драганов и Л. Милинов.) ,също и от Мастиката!

  6. #6
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    Това е отбора на М&М можеби в момента на основаването. Повече за членовете и тълкованието на М&М ще ви каже mmfsr

  7. #7
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    Niki ми качва снимките- мерси! Та снимката е от март 1976г. П.Томов,Л.Милинов, К.Русев, В. Драганов. Бяхме луди глави и правехме всичко по своему. Не вземахме акъл от големите. Всичко ,което правехме бе грубо и грозно. Големите моделари ни кръстиха мурдари(хора ,които работят мръсно), та оттам и моделисти-мурдари (М&М). Прочухме се в цяла България, та и до сега сме си същite. Всичките на снимката са съсвтезатели фср и F1-V. Weren priqtel i spdwiгnik на М&М бе Х. Миралаев .Това е той на тренировка от 1982г. заедно с П. Томов.

  8. #8
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    Весо Благодаря за поздрава ще му предам :razz:

  9. #9
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    Иска ми се от собствена гледна точка да опиша началото на fsr i f1v в БГ. Ако нещо бърка - поправете ме. Първите стартове на FSR в NAVIGA са 1971г. на 7-то EC. На 8-то 1973г. в ЧССR се говори ( не е сигурно), че Мастиката е пускал първия фср, които е направен специално за ЕC. Какво е било през 1974г.- не знам, но вероятно е имало някакви пускания на фср (може би по 2-3 модела). 1975г. - 9-то EC в Англия. Мастиката пуска фср- 16 -то място. На републиканското бяхме вече 12 човека-бях 6-ти. 1976г.- имаше 3 състезания- и бях и 3-те първи. 1977г. -на межд. състезание в Чехия- Мастицки втори на фср и ф1v-15. На 10-тоEC в Киев -Л.Милинов-3 -ти на f1v-5; В.Драганов-3-ти на fsr-15. 1978г. - на межд. състезание Толбухин В.Драганов 2-ри на фср-6.5; в Хале(ГДР)- 2-ри на фср-15 мъже. 1979г. - на 1-то WC в ГФР Л.Милинов 2-ри на f1v-2.5. Това го знам, защото бях свидетел- после казармата майка ( трудовак)!

  10. #10
    Модератор Аватар на Brave
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    224

    Click image for larger version

Name:	d00103160se.jpg
Views:	1188
Size:	37.9 KB
ID:	4183

    1977Г. Киев- 10 Европейско първенство( последно). В . Драганов и Л. Милинов ( механик) на старт на ФСР-15 (младежи) - бронзов медал ( 51 обиколки - на секинди от втория) , и мисля че е най доброто класиране на БГ .ФСР до сега. Дано има и по добри!

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен