+ Ново Мнение
Страница 1 от 8
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 75

Тема: Моля да ми обясните

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Моля да ми обясните

    Някога бях моделист и сега от време на време се сещам с умиление за това.
    Специалист съм по схемотехника и висша електроника,цял живот се занимавам с автомати и изпълнителни механизми но като гледам данните на съвременните двигатели за модели нещо не разбирам:моля да ми кажете някой от вас изследвал ли е наистина параметрите им?

    Не мога да повярвам че един двигател с диаметър няколко сантиметра и толкова дълъг ще има мощност 1 киловат.

    Къде е уловката?

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В магнитите. И в дебелината на проводниците.
    Георги Русинов

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    Привет

    Преди година и аз бях на вашето място .Четях и се чудех , от къде ги вадят тези цифри ?! И аз се занимавам с изпълнителни механизми и автоматика ( е , не точно промишлена ) Снабдих се с това : http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...ess_Motor.html моторче и това : http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._Analyzer.html комбинирано тестерче. Мерих , сравнявах (имам Флуке труе-рмс) показва с много малки отклонения. Данните са : на 11,1 волта 4Ач батерия ЛиПо , дава пикова консумация на ток 74 А , пикова консумирана мощност 854 Вата (става въпрос за автомоделче с тегло около 2,5 кг ) Да приемем ,че средната консумация е 35 А (нямам възможност да сваля графика на тока ) ... в продължение на 11 минути ,при натоварен режим на ускорение- рязко спиране , няма осезаемо загряване на компонентите

    п.п. подразбира се ,че магазините послъгват с цифрите с цел продажби ...но все пак тези компоненти функционират , с различна вариация на времето за полване ;-)
    Последна редакция от sides; 22.02.2012 на 00:35.
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Повечето електромотори разчитат на много интензивно въздушно охлаждане. На практика то е гарантирано от пропелера на самолета или от лопатите на хеликоптера. Допълнително в задната част на по-мощните мотори има и турбинка, която при 10 или 20 хиляди оборота прекарва огромно количество въздух с висока скорост през вътрешността на мотора.

    Моторите, предназначени за лодки, както и спийд контролерите за тях, обикновенно разчитат на водно охлаждане.

    Моторите за колички са в най-тежко положение и те обикновенно разчитат на добро оребряване или на външни ризи с ребра и вентилатор.

    Освен това всички съвременни мотори имат много високо КПД (ефективност) благодарение на използването на редкоземни или неодимови магнити.

    И не на последно място - кой е казал, че тези мотори не загряват. Загряват си и то бая сериозно, ако се използват дълго време на границата на мощността си и/или ако се управляват по погрешен начин (напр. грешна настройка на параметъра Timing в спийд контролера).
    Росимир Матеев

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Благодаря

    Вероятно тук има някаква голяма заблуда - за да издържи вала такава мощност трябва да е много по дебел иначе ще се скъса.
    Навярно ток си тече.но кпдто е нощожно.
    Последна редакция от soton; 22.02.2012 на 08:12.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    и още

    Сигурно тук просто търговците лъжат на едро.Може би ще си купя един такъв двигател само за да премеря мощността на вала или по точно въртящия момент.
    Последна редакция от soton; 22.02.2012 на 08:17.

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by soton View Post
    Вероятно тук има някаква голяма заблуда - за да издържи вала такава мощност трябва да е много по дебел иначе ще се скъса.
    Навярно ток си тече.но кпдто е нощожно.
    Никой никого не заблуждава. Мощността наистина си е такава и валовете не се късат по време на полет.

    Колкото до КПД-то - Това е Коефициент на полезно действие и се дефинира като отношение на изходящата към входящата мощност или енергия. Остатъка до 100% се нарича ЗАГУБИ и те основно се преобразуват в ТОПЛИНА и само една нищожна част в ЕЛЕКТРОМАГНИТНИ ИЗЛЪЧВАНИЯ. Та ако КПД-то беше много ниско, то ЗАГУБИТЕ щяха да са високи и мотора щеше да ПРЕГРЯВА.

    Ето един електромотор, на който са публикувани и характеристиките:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...0kv_1300w.html
    Под голямата снимка има малки иконки. Чукай ги и голямата снимка ще се променя. Та три от иконките на този мотор са характеристики. От тях се вижда, че КПД-то е около 80% и пада под 80 само при много ниски обороти.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by soton View Post
    Сигурно тук просто търговците лъжат на едро.Може би ще си купя един такъв двигател само за да премеря мощността на вала или по точно въртящия момент.
    Никой никого не лъже. Моделите си летят точно така, както се очаква по изчисления. Иначе ако имаш подходящата измервателна апаратура, напправи го този експеримент. Ще е интересно да научим какво си измерил.

    Иначе нали я знаеш тази приказка:
    ТАМ КЪДЕТО СВЪРШВА ЧОВЕШКОТО ПОЗНАНИЕ, ЗАПОЧВА МАГИЯТА.

    За нас наистина е МАГИЯ, че един 4-5kW мотор за T-Rex-700 се побира в чашка за кафе, но това не му пречи на този мотор да работи и наистина да отдава 4-5kW механична мощност. Въртящия момент си го има и няколко килограма хеликоптер се святкат насам-натам, постигайки ускорения от порядъка на 2-3G, което означава подемна сила от порядъка на 9-10 килограма. Просто ние нямаме достатъчно познания за технологията и материалите, с които е изграден този мотор.
    Росимир Матеев

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Уловката е в ефективността на една такава система. Лостовете за увеличаване на ефективността и достигането й до нива близки до 100-те процента са в основата.
    Силни магнити, добро охлаждане, прецизен тайминг (аванс), "умно" управление...

    Мощностите са реални, повярвай ми! Валовете не са никак слаби за целите, за които са предназначени тези електромотори. Най-често те въртят витло или слабонатоварена предавка. С изключение на автомоделите (заради спирачката), всички останали са проектирани само за еднопосочно натоварване.

    Последната хитрост, от която идва същинското увеличаване на мощността, е въртящия момент. Двигателите с външно въртене (аутрънъри) използват доста по-голямо рамо на ротора и от там въртящия момент скача до небесата, а заедно с него и общата мощност и... ефективността.

    Ето това моторче е 7 КИЛОВАТА. Спокойно можеш да си направиш превозно средство с него.
    Георги Русинов

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    .......Ето това моторче е 7 КИЛОВАТА. Спокойно можеш да си направиш превозно средство с него.
    Гледайки снимката дори мога да кажа, че този мотор ми изглежда прекалено голям за мощността си. Вижте един мотор от T-Rex 700 и тогава се шашкайте - ето държа го в ръцете си и туку що допих кафето си. Мотора наистина се побира в чашката за кафе. Е малко стърчи над нея (основно оста), но по диаметър няма проблеми.

    Вероятно на снимката това е една малка ръчичка на някоя финна китайка и затова мотора изглежда толкова голям. Сложете го този мотор в собствената си ръка и ще ви изглежда доста по-малък.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен