+ Ново Мнение
Страница 2 от 3
ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 30

Тема: Домашно упражнение по "Long range FPV" за първи клас

  1. #11
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Я измери консумацията, прекъсни кабелчето към захранването и му турни уредчето на ампер да се ориентираме, после ще извадим постояната консумация от стабилизатори на захранването предусилватели и друга бла бла електроника топлеща околната среда и каквото остане като го умножим по напрежението ще ни даде отдадената мощност,естетвено по коефициент 0.8-0.9(ClassC).Естествено тази сметка е по неточна от предната но може да ни ориентира, реално не всичко консумирано се излъчва на практика..

  2. #12
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Раздели 9V на 2 полученото умножи по 0.9 , дигни на квадрат , раздели на 50 , числото което получиш е реалната мощност на устройството приблизително във ватове!!!
    ПАЦО,

    Тази твоя формула я пишеш вече 10-ти път по един или друг повод в един или друг форум. Формулата ти може и да е вярна дотолкова, доколкото такива са възможностите на крайното стъпало. Но ти забравяш, че в електронната схемотехника съществуват индуктивности, трансформатори, трептящи кръгове, импулсни преобразователи на напрежение и т.н.

    Например представи си че крайното стъпало е натоварено не с 50 ома, а например с 5 и след това има изходящ трансформатор или автотрансформатор. И понеже честотата е много висока, всичко визуално би изглеждало само като някакви заоблени и удебелени писти по печатната платка. И точно такива писти има в двата усилвателя на 2.4 GHz, които ти изпратих за ремонт. Спокойно може да ги има и във всеки един друг усилвател. Друг пример мога да ти дам с ръчните радиостанции, при които 3-5W мощност е едва ли не стандарт, а се захранват обикновенно с 3 акумулаторчета по 1.2V.

    Така че според мене не бива да се прави прибързана корелация между външното захранващо напрежение и излъчваната мощност. Външното напрежение може да бъде повишено вътре в устройството и/или ниския импеданс на изхода може да бъде трансформиран с цел съгласуване с коаксиалния кабел и антената.
    Росимир Матеев

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Точно този пример щях да дам с PMR радиостанциите. Там половин ват е стандарт и захранването обикновено е 3,6 или 4,8 волта, а консумацията около 500-600 милиампера при предаване. Понеже имам десетина и все още продължавам да търся и купувам ПМР радиа, та от опит знам колко "гълтат".

    Днес мисля да запоя куплунг за външна антена на приемния модул.
    Георги Русинов

  4. #14
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    ПАЦО,

    Тази твоя формула я пишеш вече 10-ти път по един или друг повод в един или друг форум. Формулата ти може и да е вярна дотолкова, доколкото такива са възможностите на крайното стъпало. Но ти забравяш, че в електронната схемотехника съществуват индуктивности, трансформатори, трептящи кръгове, импулсни преобразователи на напрежение и т.н.

    Например представи си че крайното стъпало е натоварено не с 50 ома, а например с 5 и след това има изходящ трансформатор или автотрансформатор. И понеже честотата е много висока, всичко визуално би изглеждало само като някакви заоблени и удебелени писти по печатната платка. И точно такива писти има в двата усилвателя на 2.4 GHz, които ти изпратих за ремонт. Спокойно може да ги има и във всеки един друг усилвател. Друг пример мога да ти дам с ръчните радиостанции, при които 3-5W мощност е едва ли не стандарт, а се захранват обикновенно с 3 акумулаторчета по 1.2V.

    Така че според мене не бива да се прави прибързана корелация между външното захранващо напрежение и излъчваната мощност. Външното напрежение може да бъде повишено вътре в устройството и/или ниския импеданс на изхода може да бъде трансформиран с цел съгласуване с коаксиалния кабел и антената.
    Тука навлезохме в сферата на Никола Тесла!!! Първо прочети малко, после си спомни закона за запазване на енергията от физиката,виж теорията за антените, помисли дали съпротивлението на атената може да стане по малко и как(какво е отношението на индуктивното към капацитивното съпротивление при настроена натена ), после се замисли как ще я съгласуваш с кабела и защо ли са направени кабелите с вълново съпротивление 50ома а не с 8(при 8 ома в би се получила мощност точно 2W в дадения случай) и защо ли,И какаъв процент от енергията ще се излъчи ако съпротивлението на антената падне до 8ома. спомни си как работят трансформаторите осбенно импедансните и как могат да бъдат реализирани при тези честоти!!!Eдинственият вариянт е да се ползва вътрешен трансвертер на захранването и да се повиши напрежението на крайното стапало но до сега несъм срещал такова решение, разбира се има в малко по професионални устройства за МОБИЛНО приложение.
    Няма да пиша повече, извинявайте!!!
    Успехи!!!

  5. #15
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Аз не се задълбочавам кой-знае колко в схемотехниката. Знам,че може да се направи, и това ми е достатъчно. Единственото, което подлагам на съмнение, е доколко сериозна е фирмата и дали може да се вярва на декларираните от нея параметри. Сериозните фирми държат на името си и не биха излъгали потребителя, защото това ще им се върне тъпкано. Между другото дори и сред китайските фирми има сериозни, които държат на името си, и на които съм склонен безусловно да вярвам.

    Можем да си намерим още по-прост критерий:

    АКО ФИРМАТА Е АНОНИМНА, ВСИЧКО НАПИСАНО СЕ ПОДЛАГА НА СЪМНЕНИЕ.

    Повече от ясно е, че тези, които лъжат, предпочитат да останат анонимни. Ако обаче фирмата открито си публикува името, сайта, адреса, телефоните и т.н., то тогава дори и тази фирма да не е много известна, пак може да се вярва на нейните параметри.
    Росимир Матеев

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Пацо, не се ядосвай на това, че не сме твърде на "ти" с техниката. Неслучайно в името на темата съм сложил един "първи клас", за да подчертая, че всичко в нея ще бъде на любителско ниво.
    Съвсем спокойно продължавай да пишеш, защото именно в спора се ражда истината. Това, което казваш сигурно е така, но аз имам за цел да проверя теорията на практика и да видя аджеба дали и доколко съм на прав път, но С ПРОБИ, а не на теория.

    И така, поставих съответния куплунг и сега мога да експериментирам с различни антени. Долу виждате старата антена. Пробите показаха че няма проблем с качеството на приемане. Продължавам да търся и други антени. Предавателната засега няма да бъде променяна.








    Апропо, забравих да спомена, че "предавателчетата" са с корпуси от солиден метал. Корпусите са изцяло метални отливки, а задната им част с куплунзите и джъмперите е алуиниева планка.


    Ето какво се получи с качествена камера, качествен рекордер и между тях въпросните предавателчета на разстояние няколко етажа едно от друго:



    Схемата е следната: HD камера снима на пъна резолюция, а сигналът е орязан до ниво PAL625, което е и входа на трансмитера.

    Няколко етажа по-надоу, или по-точно под земята, съм записал картината с помощта на друга цифрова камера с вход PAL, като преди нея синалът минава през миксер, който ще бъде използван при полетите за втора или дори трета камера. Този път има и звук.
    Георги Русинов

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес най-сетне имах време и възможност за проби "на терен", за което дължа огромни благодарности на Неделчно (Деката), Дани и още един моделист на име Иван Марчев. С тяхна помощ успяхме да осъществим една "нежна революция" или иначе казано 8-километрова видеовръзка. С помощта на гореспоменатите "предавателчета" симулирахме полет на модел, като Деката и Дани изпратиха сигнал от върха на едно 300-400 метрово възвишение, а аз приемах този сигнал, движейки се в лек автомобил с антенка на покрива. Условията са далеч от идеалните - ниско разположение на предавателя над земята, въпреки височината на хълма и ниско разположена антена на тавана на колата. По-натам с по-големи антени, стойки и прочие. Дай Боже и с по-големи мощности и по-кадърни камери, но всичко с времето си.

    Ето и клип на въпросното събитие, като по-долу ще обясня по таймкод кога на какво разстояние съм. От 20 минутното видео съм избрал 3 основни момента в 2 минути -

    първият "сеанс" е на разстояние 3,8 километра по права линия,

    вторият е на 6,5 километра

    и третият (самият край на клипа, когато камерата се самоизключва) е на 8 километра.

    Може да се насладите на приятното излъчване на младият мъж от клипа, който служеше едновременно за модел и за ориентация на изображението в този мъглив ден. А колата... е някъде извън границите на видимост на кадъра.




    По таймкод: Началото на клипа съвпада с дистанция от 3,5 и над километра. Колата постепенно се отдалечава, като в края на първата минута е на не по-малко от 6 километра.
    В началото на втората минута дистанцията е около 6,5 километра и постепенно се увеличава, като при минута 1,50 вече е около 8 километра. От там до края разстоянието бавно се отдалечава и в края е приблизително 8,2 - 8,5 километра по права линия.

    Измерванията са направени с Google Earth по права линия от точка до точка при реално местоположение и реални маркери.
    Последна редакция от ajcinema; 10.04.2012 на 16:42.
    Георги Русинов

  8. #18
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Трябваше да направиш обратния експеримент - камерата и предавателя да са в колата (с антена на покрива), а при Неделчо да е приемника и DVR-а.

    Иначе поздравления за впечатляващите резултати.
    Росимир Матеев

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Тази сутрин успях да осъществя близка до идеалната видео-връзка на 18-километрово трасе. Само времето не ми стигна да продължа с километрите. Ето откъде докъде:



    С незаменимата подкрепа на Росимир Матеев, който любезно ми предостави за проба видео-предавател, тази връзка стана факт и е близка до идеалната, защото въпреки височинната разлика от 385 метра, все пак предавателят е близо до земната повърхност и има макар и нищожни отражения.

    Моля, не взимайте предвид двата безименни показалеца, те са остатък от една по-ранна проба. Снимката е с тези размери, за да могат да се видят ясно разстоянията и колкото се може повече детайли.


    Клип няма как да публикувам, защото за еталон използвам барс и пегел, които впоследствие анализирам с помощта на мощен софтуер за аудио и видео редактиране. Така научавам точно какво се получава, а не на око.
    Непосредствено преди първата далекообхватна реална проба на модел, ще публикувам извадка от всички проби с барс и пегел, като ще залепя за всеки един кадър съответната дистанция и скоростта на придвижване.
    Георги Русинов

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Подробности за отправната и крайната точки (предаване и приемане).

    Целта ми беше да излъчвам от място, което симулира излъчване от модел. За съжаление земната повърхност е пречка, която няма как да отчета на 100%. По мое мнение, ако я няма, загубите ще са нищожни.

    Отправната точка е едно малко "връхче" по пътя за хижа Здравец, което има пряка видимост към Тракийското поле. Приемната точка е малък мост до моето село, където е много удобно да се седи с часове, без опасност от натрапници и любопитни очи. Неслучайно избрах това място - вблизост има поделение, частна транспортна фирма и голяма бензиностанция. Тези 3 обекта използват за своето видео-наблюдение някои от каналите, които ползвам и аз. Тоест, симулирам влошаване на връзката чрез намеса на други "случайни" предаватели.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Replies: 13
    Последно мнение: 28.02.2015, 13:00
  2. "Карибски пирати"
    от steysi_gb във форум: Други плаващи модели
    Replies: 5
    Последно мнение: 25.04.2011, 23:59
  3. Акумулатори за класове" М"
    от steysi_gb във форум: Радиоуправляеми модели
    Replies: 12
    Последно мнение: 24.03.2010, 11:07
  4. Спортен правилник за клас F3С по FАІ
    от Lidkin във форум: Хеликоптери
    Replies: 0
    Последно мнение: 07.01.2010, 23:36

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен