+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 17

Тема: Мачти за антени

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Мачти за антени

    Все си мисля, че нещо много кривнахме Улево ли е Удесно ли е от правия път. Прекаленото усложняване на антени, електроника и т.н., води след себе си ново прекалено усложняване на ....да не се повтарям, както и на цената на удоволствието.
    Аз винаги казвам - "Няма начин да няма начин"...да бъде по-просто и по-евтино, пък дори и с лек компромис.
    Ето един пример ( размишления на глас ):
    Направата на дълъг телескоп, който да издигне малък ретранслатор/предавател на 20-30 метра ми се струва доста по лесно изпълнимо и преносимо, от колкото огромни сложни антени и скъпи мощни усилватели, които не са много безвредни.
    Може и да греша де.....само размишлявам.....
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    30 метра е десет етажна сграда!! Интересен телескоп ще да е и направата му направо ще е детска игра в сравнение със 0.6 метровата спирална антена или 25 сантиметровата патч.Вече нищо не разбирам, за какво говорим бе хора , ще пращаме модел на луната ли?За мен обхват от 800м до 1км е напълно достатъчен за моите идей, всеки друг сам да си прецени дистанцийте и да сподели па ще се търси конкретно решение спрямо конкретния случай....

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Е, чак 30м., може и да е неизпълнимо, но аз имам 8 метрова такава стълба - http://www.loftladder1.com/wp-conten...ing-ladder.jpg и сме се качвали 2-ма души на нея без никакви опасения. Една стълба = 2 телескопа....
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  4. #4
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    Е, чак 30м., може и да е неизпълнимо, но аз имам 8 метрова такава стълба - http://www.loftladder1.com/wp-conten...ing-ladder.jpg и сме се качвали 2-ма души на нея без никакви опасения. Една стълба = 2 телескопа....
    Стига бе Ники, ти сериозно ли го пишеш това? За да дигнеш 16метров пилон ти трябва минимум 8 метрова кръстачка на земята или бетонен фундамент плюс минимум 6 оптяжки (хубаво е това дето е на върха да не се клати от вятъра), на две места във вертикала по 3 , поне 8 човека за да я дигнат и вероятно 20 метров кран или поне 2 лебедки .... общо взето лесна работа

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Тука ПАЦО не е прав. Аз лично съм виждал с очите си из Добруджа поне 10 различни вида пилони с височина по 50-100 метра, направени от доста тънки тръби само с 3 обтяжки (или 2 нива по 3) и практически без никакъв фундамент. Използват се за мерене на скоростта на вятъра с цел проучване на даден имот за възможността в бъдеще да се сложи ветрогенератор. Даже си мисля, че имам снимки - трябва да се разровя.

    Другото което си спомням беше от казармата - аз съм радист малка мощност. Имах колеги, които бяха средна мощност и те имаха джип и камион със сгъваеми антени. Една от техните антени беше един точно такъв много висок кол, който се разпъваше от 3-ма човека под часовник буквално за по-малко от минута.

    Според мене идеята на Николай Арсов е много добра. Ако това, което ще се вдига, е просто една лека антенка (парченце жичка), никакъв проблем да му осигурим 20-30 метра сглобяем пилон с възможност двама или трима човека да го разгъват за 10 минути. Последните 8-10 метра ще бъдат просто една готово закупена карбонова сгъваема въдица.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Прав си Матеев !! Така е , аз съм се объркал, грешката е моя!!Идеята за карбоновата въдица на която в закрепена антената също е страхотна!! Извинявам се на всички които съм въвел в заблуждение!

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Някой знае ли колко струва карбонова въдица? И виждали ли сте как се гъни .За мен икономически не е оправдано нито технически с карбонова въдица,а и искам да видя такава стойка (ще е голям майтап)без да се обиждате ама помислете.
    Пламен Първанов

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    http://www.bioevibul.com/news.aspx?id=1092
    ..... освен нея са монтирани още 15 мачти с височина 60 метра .....

    http://www.nimex2004.bg/bg/6/Проекти...щина_Суворово/
    ..... височината на мачтата е 70 метра ..........



    Вижте линковете и снимката по-горе. Не казвам, че направата ще е лесна. Просто твърдя, че в никакъв случай няма да е такава тежка артилерия, каквато я описва ПАЦО.

    Имам обаче въпроси - Какъв е смисъла от тази мачта? Колко ще се увеличи обхвата с нея?

    А какво ще кажете за един четирикоптер, които е вдигнат на 1 километър височина и влачи под себе си кабел, по който тече енергия от земята, за да го захранва. На практика при такава концепция четирикоптера ще седи там в небето дни, седмици или месеци - докато се повреди и падне.
    Росимир Матеев

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    http://www.bioevibul.com/news.aspx?id=1092
    ..... освен нея са монтирани още 15 мачти с височина 60 метра .....

    http://www.nimex2004.bg/bg/6/Проекти...щина_Суворово/
    ..... височината на мачтата е 70 метра ..........



    Вижте линковете и снимката по-горе. Не казвам, че направата ще е лесна. Просто твърдя, че в никакъв случай няма да е такава тежка артилерия, каквато я описва ПАЦО.

    Имам обаче въпроси - Какъв е смисъла от тази мачта? Колко ще се увеличи обхвата с нея?

    А какво ще кажете за един четирикоптер, които е вдигнат на 1 километър височина и влачи под себе си кабел, по който тече енергия от земята, за да го захранва. На практика при такава концепция четирикоптера ще седи там в небето дни, седмици или месеци - докато се повреди и падне.
    На тази снимка оптяжките са само 3 но на около 20 места, Матеев ти или не четеш какво се пише или не го осмисляш, аз през цялото време твърдя не ,че не може да се вдигне 20-30м пилон а ,че няма смисъл защото е трудоемко ,времемко и вероятно доста скъпо .Аз съм участвал във вдигането на 15м радио мачта в казармата беше на камион, сглобяваше се на земята опъваха се 4 двумметрови лапи закрепени на камиона , изправяше се с хидравлик и се опъваха бая оптяжки , разчета беше от 4 човека и се правеше за около 2-3 часа, предназначението беше радио ретласлация , радио разузнаване и смущаване комуникацията на противника.

    А така изглежда в основата 51м пилон
    Дали квадрокоптера ще дигне 100м кабел и дали тока ще стигне до него това трябва да се пробва, чакаме снимков материял!!!
    Аз предлагам да спрем с този безмислен спор, само за информация , ако повдигнете антената на 2.5м вероятно ще се увеличи диапазона 2-3 пъти може лесно да се провери опитно, мога да ти дам методологията за смятане ако те интересува. това визирах като казах за добрата идея с въдицата , стига да не е карбонова ,че може да изтегли граунда на горе
    Приятно посрещане и изпращане на новата година!!!И дано ако Дядо Коледа ви е забравил Дядо Мраз да не е!!!!!Наздраве!!!!
    Последна редакция от ПАЦО; 31.12.2011 на 12:38.

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Твоята мачта е доста охранена. Не знам откъде си намерил снимката, но на мене повече ми прилича на петролопровод.

    Виж моите мачти колко са елегантни - взети са директно от сайта на производителя:
    http://www.nexgenwind.com/wind-masts



    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен