+ Ново Мнение
Страница 1 от 5
1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 46

Тема: Камери, подходящи за FPV. Модели, параметри, функционални възможности.

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    19

    Камери, подходящи за FPV. Модели, параметри, функционални възможности.

    Ще си позволя да отворя такава тема, където на отделно място могат да се дискутират камерите, които се използват за FPV. Отварям темата най-вече, защото в момента съм на зор точно с избора на тази част (а и не само) за първата си FPV система, но и доколкото разбрах идеята на колегата Mateev е точно да се отворят отделни теми, в които да се дискутират по-конкретни раздели от FPV-то. Ако все пак решите, че няма нужда от подобна тема, има проблем със заглавието или каквото и да е - моля да бъда поправен без да ми се сърдите. :)

    Та нека всеки, който има желание, да сподели:
    Колко и какви камери ползва на модела си?
    От какво е доволен, от какво е недоволен?
    Записът с отделна камера от тази, от която взима видео сигнала за FPV-то, се извършва или предава видео сигнала едновременно от камерата, с която записва?
    Има ли голямо закъснение на сигнала, който се предава по RF връзката и всъщност колко може да се каже, че е допустимото закъснение на видео сигнала за различните апликации - коптери, самолети... ?

    Тук идва въпросът "Кои камери изобщо могат да предават видео сигнал през A/V изхода си ДОКАТО записват видео?" и именно на този въпрос се опитвах да си отговоря в последните часове, защото цял ден търсих в ebay подобна камера, но нямах късмет. В крайна сметка открих следната камера, която има прилична резолюция, възможност да предава видео през A/V изхода си докато прави запис (макар и с малко закъснение, но все още не се знае естеството на проблема) и е със 140 градусов ъгъл на виждане.
    Според вас как е?
    А в тази тема са изброени няколко камери, които МОГАТ и няколко, които НЕ МОГАТ да предават докато записват. Ако някой може да допълни този списък - моля. :)

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Отварянето на нова тема за камерите наистина е добра идея. Има много неща, които трябва да се знаят, за да не допускат другите грешките, които например аз съм допуснал.

    Първо на модела могат да се слагат два вида камери - такива, които служат за управление и такива, с които се прави качественото заснемане. Хубаво е тези камери да са разделени и да не се прави опит да се ползва една и съща камера.

    Камера за управление
    Тази камера всъщност имитира главата на пилота с неговите очи. Поставя се на такова място, щото носа на модела задължително трябва да се вижда в кадъра. Това помага на пилота в управлението. Ако има OSD, неговата информация се наслагва именно върху тази камера. Сигнала от тази камера се изпраща на земята и се наблюдава от ПИЛОТА на модела. Запис на видеоизображението се извършва на земята, за да се вижда и OSD-то. Възможно е тази камера дистанционно да се управлява на ръка или посредством HEAD TRACKING система. Възможно е и друго - на модела могат да се монтират две или повече камери, осигуряващи различен поглед на пилота, и тези камери да се превключват от земята.

    Камера за видеозаснемане
    Тази камера трябва да е по-голяма, по-тежка и по-стабилна HD камера с колкото се може по-голям обектив, хардуерно стабилизиран против вибрации. Обикновенно тази камера се поставя на жиро-стабилизирана стойка, която се управлява от земята по отделни канали и обикновенно от отделен човек - ОПЕРАТОР на видеозаснемането. Камерата се слага на такова място в модела, щото нито една част от модела да не влиза в нейния кадър. Видеозаписа се извършва в самия модел с колкото се може по-високо качество. Същия този видеосигнал се изпраща на земята, за да може оператора да гледа какво заснема. Изпращането на земята обаче силно влошава качеството на сигнала.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    От гледна точка на качеството на картината - за видеозаснемането то трябва да е възможно най-добро. Използват се фабрични HD камери, като колкото една камера е по-тежка, толкова по-добри резултати ще се получат и по-мазна ще е картината. Това е за професионални цели. За любителски е достатъчно да се сложи каква да е HD камерка, по възможност по-лека и по-компактна. Аз лично съм заложил и ще летя със следните два модела:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._5MP_CMOS.html
    http://gopro.com/products/?gclid=COv...FQaHDgodV3w4nA

    Втората камера е много по-добра от първата, обаче изисква по-голям модел с размах на крилете поне 2 метра и с тегло поне кило и половина.

    Колкото до камерата на пилота - тя трябва да е най-обикновенна VGA камера, като единственото изискване е да има колкото се може по-голяма разрешаваща способност по хоризонтала. Скапаните камери на Hobby King имат по 420 вертикални TV линии, а малко по-добрите - 520 TV линии. Но както едните, така и другите не са подходящи за FPV. Изображението е замазано и пилота трудно преценява разстоянията. Въобще пилотирането ще е живо мъчение. Аз лично препоръчвам камери с поне 600TV линии, а има такива дори и със 700 линии - например тази:
    http://www.readymaderc.com/store/ind...roducts_id=581

    Това е камерата, на която аз съм заложил. За който не знае - броя на вертикалните TV линии зависи от качеството и честотната лента на аналоговия усилвател вътре в камерката. Ако камерката е качествена и с много TV линии, това качество трябва да се съхрани и по време на предаването на изображението към земята. За да стане това, трябва да се използват по-качествени приемници - напр. този:
    http://www.readymaderc.com/store/ind...roducts_id=514

    Сътщо така и очилата трябва да са с разрешаваща способност минимум 640х480, за да може да се съхрани качеството на изображението. Няма нужда от свръхскъпи очила 800х600, защото видеосигнала не е с такова качество и само ще хвърлите пари на вятъра.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by X_NRG View Post
    ..... В крайна сметка открих следната камера, която има прилична резолюция, възможност да предава видео през A/V изхода си докато прави запис.......
    Тази камера е страхотна, но не става за слагане в модел, защото е прекалено голяма и прекалено тежка. Иначе е страхотна за слагане в истинска лека кола и аз ти благодаря за линка. Цената също е страхотна за качествата, които се описват. Абе направо след малко ще си купя една за тестване. Ето го линка:
    http://www.ebay.com/itm/HD-720P-Vehi...item1c1d4b2556

    Не си струва да се търси и купува скъпа камера, само защото има Video OUT сигнал по време на запис. Това е безсмислена функционалност, защото качествения видеосигнал не може да бъде пратен на земята. Самия предавател и приемник ще го влошат до VGA качество. При това положение ако толкова много ти е мерак да гледаш какво точно записва HD камерата, ами лепни отстрани една малка и евтина VGA камерка и прати нейния сигнал на земята.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Честита Коледа на всички!!!
    Матеев, не си много прав,почти всички камери имаат аудио-видео изход, сигнала се меши с ОСД информациятаи се праща на земята така виждаш реално какво снимаш всичко друго е ала бала, никой не те кара да записваш тази информация тя е само за насочване реално пишеш на самата камера, прави се един дистанционен спусък който се управлява от трипозиционен ключ от земята, първа позиция-камера включена , втора-фокус,трета -шот!!!А камерата от линка е пълен боклук имах я!!!

  6. #6
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    аз ползвам за запис тази камера http://tehnologichno.info/%D0%BD%D0%...%B0-kodak-zi8/ обаче гадовете(разработчиците)не са вмъкнали в модела опцията да изкарва видео сигнал през композитния изход в реално време.От там излиза само видео сигнал когато плейва самата камера дадено видео.Та въпроса ми е към ПАЦО (пък и към всеки който е на ти с електрониката)можели евентуално ако се барне нещо вътре камерата и да се извади сигнал допълнително ,целта ми е да спестя една камера на борда и да гледам през кодака?
    Даниел Георгиев

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    19

    Специално с това според мен не се занимавай. Причините са много. :)
    Тази функция си личи, че е вградена в софтуера на камерата, а там няма къде да бърникаш.
    Дори да има как хардуерно да се извърши тази операция... това са SMD компоненти, за които трябва много фин поялник с регулация на температурата, както и доста опит от твоя страна (а и стабилна ръка). В противен случай ще си преебеш апаратчето. :)
    Та съветът ми е - не се занимавай с това.

    Аз лично съвсем се отказах от варианта да предавам и записвам видео само с 1 камера, защото вече 2 дена нямам късмет в ebay, пък имам крайни срокове, а и ще е хубаво да може да се разкара голямата камера и моделчето да си остане само с малката, когато не искам да записвам, ами просто да гледам FPV. :)

    Та сега отново съм се разтърсил за FPV камера. Може и да е скапана - искам просто да си осъществя първия проект без да се изсилвам до небето за компоненти и техника - по-нататък е ясно, че ще надграждам и тези по-скапани компоненти ще се продадат или ще им намеря друго приложение. :)

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    аз ползвам за запис тази камера http://tehnologichno.info/%D0%BD%D0%...%B0-kodak-zi8/ обаче гадовете(разработчиците)не са вмъкнали в модела опцията да изкарва видео сигнал през композитния изход в реално време.От там излиза само видео сигнал когато плейва самата камера дадено видео.Та въпроса ми е към ПАЦО (пък и към всеки който е на ти с електрониката)можели евентуално ако се барне нещо вътре камерата и да се извади сигнал допълнително ,целта ми е да спестя една камера на борда и да гледам през кодака?
    Дани тази камера има аудио-видео изход на малкото жакче отстрани, не си ли пробвал , жакчето е стерео на първото активно перо мисля ,че е аудио на гривната видео....

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by X_NRG View Post
    Специално с това според мен не се занимавай. Причините са много. :)
    Тази функция си личи, че е вградена в софтуера на камерата, а там няма къде да бърникаш.
    Дори да има как хардуерно да се извърши тази операция... това са SMD компоненти, за които трябва много фин поялник с регулация на температурата, както и доста опит от твоя страна (а и стабилна ръка). В противен случай ще си преебеш апаратчето. :)
    Та съветът ми е - не се занимавай с това.

    Аз лично съвсем се отказах от варианта да предавам и записвам видео само с 1 камера, защото вече 2 дена нямам късмет в ebay, пък имам крайни срокове, а и ще е хубаво да може да се разкара голямата камера и моделчето да си остане само с малката, когато не искам да записвам, ами просто да гледам FPV. :)

    Та сега отново съм се разтърсил за FPV камера. Може и да е скапана - искам просто да си осъществя първия проект без да се изсилвам до небето за компоненти и техника - по-нататък е ясно, че ще надграждам и тези по-скапани компоненти ще се продадат или ще им намеря друго приложение. :)
    Колега ,двете камери никога не виждат едно и също нещо по един и същ начин, доколкото си спомням ти ще правиш квадрокоптер и ще лети на 200-300м тоест в зрителния обхват за какво ти е FPV камера.....

  10. #10
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    да пробвах с жака и както е включена и предава на екрана като вкарам жака и екрана се изключва става черен и плейва изкарва от кабела само видео сигнал от плейваното видео ,като спра видеото екрана е черен,после мога да пусна клип да се види какво прави....идвами на ум данеби самия жак да превключва да маха сигнала от камерата и само записа да пуска ,защото другия модел на самсунг дето са като братя http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-vid...tml#properties я има тази екстра ,и гледаш и записваш
    Даниел Георгиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 3 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 3 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен