+ Ново Мнение
Страница 2 от 2
ПърваПърва 1 2
Визуализирани са от 11 до 16 от общо 16

Тема: Предаватели, мощности, антени, диаграми на насоченост, минимизация на смущенията

  1. #11
    Наблюдател Аватар на exot
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    13

    UHF модул - собствено пройзводство

    Понеже за сега продаваните UHF модули на пазара не са ми по джоба, реших да си направя собствен.
    Намерих едни евтини радио станции който като обхват разтоянието им е около 7 км (земя - земя)
    По не потвърдени данни излъчват в диапазона 467 MHz. Имат 8 канала и силата на предаване на предавателя е около 500 mW.

    Разглобих ги и започнах да оглеждам платките за да се орентирам кое предава и кое излъчва.
    Click image for larger version

Name:	20130220_100505.jpg
Views:	1293
Size:	237.0 KB
ID:	5587
    На снимката се вижда приемо-предавателния модул на радиостанцията като под металната екранировка се намира предавателя. Все още не съм се занимавал да махам екранировката и незная какво има от долу.
    Click image for larger version

Name:	20130220_100637.jpg
Views:	1321
Size:	269.2 KB
ID:	5588
    Тук се вижда от долу на платката какво има. В горния десен край е приемника и по средата горе се вижда интегралата която е детектора. с отвертката съм показал на кой край излиза сигнала.
    А отдолу на куплунга съм запойл един меден проводник по който подавам сигнала директно на предавателя.

    Съответно на едната радиостанция предавам а другата приема.

    Click image for larger version

Name:	20130220_100909.jpg
Views:	1460
Size:	253.0 KB
ID:	5589Click image for larger version

Name:	20130220_100528.jpg
Views:	1367
Size:	260.8 KB
ID:	5590

    След като направих няколко теста, на осцилоскопа се вижда, че поради тясната честотна лента на радиостанцията не може да се предаде пълната команда на ППМ сигнала. Като стане прекалено широк импулса пропада поради затихването в ниските честоти и като стане прекалено тесен пак пропада заради затихването в високочестотния диапазон!

    Идеята е сега да мултиплексирам по някакъв начин ппм сигнала така че да мине през тесния канал.
    Може да сложа на края експандер който да увеличи резолюцията на сигнала в края. Но по този начин губя разделителната способност и командите ще станат по "назъбени".

    Следва да натоваря тези буклуци на един самолет (когато позволява времето) и да видя дали ще може да се кара и разтоянието да измеря...
    Момчил Георгиев гр. Пловдив
    0887263641

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    СТОП и ВНИМАНИЕ!!!!

    Вчера Lidl пуснаха в продажба комплекти PMR (уоки-токита) в същия честотен диапазон на цена 22 лева. Комплекта включва две станции, зарядно, комплекти акумулатори, слушалки. Офертата е толкова примамлива, че се разграбиха на секундата и въпреки че имам вероятно десетина подобни, се изкуших да си купя и аз. Между другото работят изключително добре, имат и система за цифрово кодиране, освен досегашния стандарт с нискочестотно... както и да е.


    Исках да кажа, че милата ни Родина ако досега беше забравила този вид комуникация, в близките няколко месеца (години) ефирът ще бъде задръстен в буквалния смисъл от всевъзможни джумоления... Ако преди месеци/години назад можех да оставя на сканиране и дни наред станцийката да не чуе нищо, снощи нямаше свободни канали, че дори и кодираните се препокриваха.

    Тоест - точно сега е доста рисковано да се карат модели с такъв вид станции.

    Иначе - работят! Успявал съм да направя точно същата система, използвайки подобни станции, но много компактни - навремето продаваха комплекти часовници със същото радио, но наблъскано в миниатюрен формат. Платка с размер 2,5/3,5 сантиметра и като се поореже - работата става. В нея имаше дори вградено автоматично зарядно. Успях да си направя няколко приемника и предавателни модули. Беше готино, защото запазвайки дисплея, можеше да се търсят свободни канали при евентуална намеса.

    Вече е безсмислено... за съжаление! За още по-голямо съжаление, всичко това ще попречи и на long-range модулите, които работят в диапазона на PMR. Досега съм срещал два основни вида - PMR и на любителския банд 433-435 MHz. И двата работят без никаква кодировка и защита.
    Георги Русинов

  3. #13
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    A тези кодирани ли са имат ли защита? http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...R_module_.html ,че вече година си точа зъбите за това и тоя сезон мисля да си взема вече един такъв модул
    Даниел Георгиев

  4. #14
    Наблюдател Аватар на exot
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    13

    Аз оставям мойте радио станции да си сканират честотата в продължение на часове и освен когато се обади съседната нито едно смущение нямам! Незнам може би мойте радио станции да са доста децко испълнение... Направи ми впечатление, че като свия зад ъгъла на блока и край с приемането! Но като имам в предвид че видео предавателя и той до ъгъла на блока стига значи това не е критерий.
    В неделя ще опитам да карам самолет чрез радиостанциите да вида поне километър да направя...
    Момчил Георгиев гр. Пловдив
    0887263641

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    37

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    A тези кодирани ли са имат ли защита? http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...R_module_.html ,че вече година си точа зъбите за това и тоя сезон мисля да си взема вече един такъв модул
    Дани, имам го този модул и до сега проблеми не съм срещал, а летя в София където е доста зашумен ефира.
    Водят я "скачаща честота" и то леко извън границите на 433MHz. Днес или утре ще я пробвам на земя колко ще откара като растояние и ще пиша.
    Ивайло Трайков, София

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    Jun 2011
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    7

    здравейте

    RMILEC може и да се фиксира за да не излиза от диапазона 433 МхЦ.
    Имаше го на едно място по форумите
    Иначе като обхват е към 20 км и нагоре

    Поздрави
    Красимир

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен