+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 16

Тема: Предаватели, мощности, антени, диаграми на насоченост, минимизация на смущенията

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Предаватели, мощности, антени, диаграми на насоченост, минимизация на смущенията

    Когато човек иска да направи FPV или видеозаснемане от въздуха, той се сблъсква с необходимостта едновременно да ползва две или повече честоти за правите и обратните радиоканали. Там в модела се налага да се сложат един или повече мощни предаватели, които започват да влияят на приемната част и възниква голяма опасност от загуба на управление и краш на модела.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Матеев , спри да отваряш нови теми ,че много се разляха нещата, всичко това е взаимосвързано и не е необходимо да го накъсваш ,така може да се загуби смисъла!!!

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Нарочно наотворих много теми, за да става ясно за какво ще се говори във всяка една от тях. Така според мене е по-добре. Виж какво стана с твоята тема - 34 страници манджа с грозде. Във темата ти има всичко, но човек не може да намери нищо.

    Много по-добре е всеки един аспект от FPV-то да си има отделна тема. За всеки един от аспектите съм подготвил материали, които да публикувам, но просто не е останало време да го направя. Сега обаче от днес до Нова Година съм в отпуска и от тъмно до тъмно ще се занимавам с FPV и респективно ще пиша във форума. Разчитам също така ти и danicronos също да понапишете това-онова и да споделите опит.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Вече мога да се похваля с покоряването на 2км преход на самолета без никакви смущения в картина или управление.Попаднах на този сайт http://www.rangevideo.com/index.php?...roducts_id=245 в който има и препоръчват за модул ФРИСКАЙ този усилвател.Казах си айде за пследен път се пробвам на тази честота с усилватели и подобни.Но този път сложих стабилизатори на напрежение 6 волта за усилвателя ,и стабилизатор 12 волта за апаратурата,и 4 клетъчна батерия 4000 милиампера за захранване на туй чудо ,понеже от опит с предния усилвател се установи че сигнала силно се редуцира когато напрежението падне под указаното от производителя.Апаратурата стана доста тежка ,но това бледнее пред резултатите които даде.На 100 метра височина-2км дистанция без проблем,утре ще има и клип с телеметрия и повече снимки.С този усилвател от сайта който е по горе е изпробван полет на около 10 км,

    ,но до колко ще издържи при мен ще проверя като ми пристигне стабилизацията която дава възможност при загуба на сигнал самолета да не цопне а да се прибере обратно.И по всички закони на Мърфи обаче още ми се бави платката.
    Даниел Георгиев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Поздравления.
    Хубаво е когато на човек започнат да му се сбъдват мечтите.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    ЕЙ Фукльо
    Не 2 а 20км да направиш
    И да дойдеш в Казанлък да се видим на живо.
    Анатоли Бовянски
    София

  7. #7
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Днес направих някои проби с разполагането на видео предавателя на различни места по самолета с цел по слабо заглушаване на сигнала за управлението.Първо сложих антената на видео предавателя на опашката възможно най-далече от приемника ,но там не се оказа най удачнното място ,още на 1,5 км взе да писука модула ,че губи сигнала,после преместих антената на крилото и там поне засега от няколко полета не ми е изпискал модула



    този тип антена ми дава много по-добри резултати от оригиналната му антена.
    долу на земята съм с пач антена,която ми дава коридор поне така досега по мои наблюдения около 500метра

    предвидил съм да следи самолета ,но в тази насока засега бавно напредвам понеже импровизирам със стойката и задвижването.... а тука пак снимка, малко по-ясна на едно- килограмовата хапартура
    видеото сега се конвертира после в тубата и тук.Направи ми впечатлени каква разлика има в полета когато самолета е без монтирани на крилата странични стабилизатори ,после в клипа ще се види как се клати и лети доста по нестабилно
    ...Eто и клипа
    Последна редакция от danikronos; 23.03.2012 на 19:56.
    Даниел Георгиев

  8. #8
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    с различните модули и усилватели насъбрах няколко антенки на 2,4гхц. които ги дават с различни децибели и ми стана интересно как аджеба са направени и започна дисекцията.Ето какво показа аутопсията


    2,4ghz-5db



    2,4ghz-14db



    и от интернет намерих тази 10db


    В интерес на истината тази най дългата нещо ме съмнява в ефективността си ,с тези размери които както и да ги гледам размерите на проводника не се връзва с дължината на вълната,не съм я пробвал ,но пък знам ли може и да действа.Виж другите две по вдъхват доверие.

    P.S. Така си и знаех,току що пробвах на безжичната мрежа за интернета двете антени 14 и 5 децибеловата,и резултата е че дългата ''гьостерица'' отива на боклука.Уж 14 дб. а лови 7 wi-fi мрежи ,а малката 5 дб дето е ,лови 16 мрежи.
    Последна редакция от danikronos; 31.03.2012 на 21:49.
    Даниел Георгиев

  9. #9
    Наблюдател Аватар на exot
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    13

    Отностно минимизацията на смущенията от видеото, всеки съветва колкото се може разтоянието от едната антена и другата да е по-голямо! Ако може Видео предавателя да е на носа а приемника на апаратурата да е в опашката на самолета(или обратното).

    Обаче аз забелязвам един доста интересен ефект! Случвало ли ви се е да прелетите точно над наземната станция и да изчезне картината ? Оказва се, че антените като са една под друга не приемат добре. Следователно ако се сложат антените една над друга (видеото и приемника) би трябвало да си пречат най малко. Даже може да се направи екранировка между двете антени така, че да не се попречи на работата на антените:

    !
    ! - Видео ТХ
    !!!
    ------------ - екран
    !
    ! - Приемник на апаратурата
    !!!

    Понеже диаграмата на антените(дипол) е като поничка то не би трябвало тази конфигурация да попречи на излъчването и приемането но да намали драстично смущението.

    Следва да се пробва на практика....

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    На такова близко разстояние няма диаграми на насоченост. Те се формират чак след 2-3 пълни периода на вълната, така че забиването на приемника е абсолютно сигурно. Освен това има и още един проблем - приемника не е един, а цели 3 броя - основен и два сателитни, като всеки един от трите приемника е заел една от осите в 3D пространството.

    Въпреки това ти пробвай. Винаги си е по-добре когато теоретичните разсъждения се потвърдят или отхвърлят от практиката. Както е казал народа, когато фактите говорят, и боговете мълчат.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен