+ Ново Мнение
Страница 3 от 9
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 83

Тема: Увеличаване на обхвата на апаратурата

  1. #21
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    От мен да мине Двете антени трябва да са перпендикулярни една спрямо друга така проникването е минимално и за да могат добре да се виждат от базовата станция ги разпределете по на 45градуса спрямо главната ос на модела във вертикала да стърчат като ушички В никакъв случай двете антени не трябва да са на една ос защото веднага едната антена става противовес на другата и ще е точно толкова поляризирана ....

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Нещо такова ли?

    Click image for larger version

Name:	vantenna_900_1300.jpg
Views:	1506
Size:	56.7 KB
ID:	3977
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  3. #23
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    НЕ! Но ако двете ги разположиш взаимно перпендиколярно може и да стане... това са може би ,,би полярни антени,, не се вижда добре от снимката или второто рамо е просто граунд(ако ширмовката на кабела е запоена към него и ъгала между двете рамена е 120градуса другото рамо е самия кабел) тоест варияция на ,,Ground plane,,.
    Последна редакция от ПАЦО; 21.12.2011 на 11:15. Причина: допълнение, анализ

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Апропо: страхотни антени!!!за каква честота са? или работят за всички?Съдейки по производителя.....
    Нещо се опитваш да се заяждаш ли? дерзай. А относно земята, колата сливането и забелязването ........ изобщо не ми се спори. Това беше от мен. Успехи
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  5. #25
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by нико View Post
    Нещо се опитваш да се заяждаш ли? дерзай. А относно земята, колата сливането и забелязването ........ изобщо не ми се спори. Това беше от мен. Успехи
    Като заяждане ли прозвуча, извинявам се , това е риска на тази комуникация изразното средство е едно а тълкованията субективни... Просто поисках повече данни за антените защото изглеждат добре а относно колата може да поспорим, аз мисля ,че всичко което е под антената (в някои случаи по главнта ос на насоченост след фишката пртивоположно на активната част)е ,,граунд,, или противовес или пасивна част на дипола или отражател. Ти как мислиш?

  6. #26
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Имам няколко такива антени. Изпълнението е много добро! Ползвал съм на моите апаратури и резултатите са почти двойно по-голям "кръг" на покритието. Имам си една карта... слагам предавателя вкъщи на точно оределено място (респ. антената), взимам приемника със захранване и излизам. Обикалям квартала и начертавам границите, където диодчето започва да премигва. Резултатите са ПРАКТИЧЕСКИ и изключително интересни.
    Георги Русинов

  7. #27
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    По-големия обхват не идва от нищото. За да се удвои обхвата по хоризонтала, трябва в направлението към точката на приемане да има 4 пъти по-силен сигнал. Този сигнал няма откъде да се вземе, освен чрез стесняване на излъчването по вертикала, и то 4 пъти.

    Има си няколко базови принципа и точно за тях мислех да пиша в началото на темата, но дискусиите започнаха и всичко се обърка. Първо за затихването на радиовълните при тяхното разпространение - ами електромагнитните вълни затихват с квадрата на разстоянието. Тоест ако искаме да удвоим обхвата чрез вдигане на мощността, то тогава трябва да вдигнем мощността 4 пъти. Това става по два начина - 4 пъти по-мощен усилвател или антена с 4 пъти по-малка площ на лъча, който излъчва.

    В идеалния случай имаме идеална точкова антена, която излъчва идеален сферичен сигнал. Тази идеална антена се нарича ИЗОТРОПЕН ИЗЛЪЧВАТЕЛ и е прието, че той има излъчване 0 dB. Такава идеална антена не съществува, но тя е един много добър еталон за измерване на усилването. Всички останали видове антени си мерят усилването спрямо тази идеална антена. Всъщност антените не могат да усилват, но могат да насочват сигнала. Нека да приемем, че идеалната антена равномерно излъчва на 360 градуса по хоризонтала и 180 градуса по вертикала. Ако нашата реална антена също излъчва на 360 градуса по хоризонтала, но вертикалата е ограничена само на 90 градуса, то тогава в зоната на излъчване ще имаме два пъти по-силен сигнал, който е взет от зоната на неизлъчване. Два пъти по-силен сигнал означава че тази реална антена има усилване 2 пъти или 3 децибела. Всъщност такова усилване имат нашите стандартни антени на апаратурите - от 2 до 3 dB.

    За да може тези малките червени антенки да удвоят обхвата по хоризонтала спрямо нашата 2dBi антена, би трябвало в зоната на излъчване да има 4 пъти по силен сигнал, а това е равносилно да добавим още 6 dBi. Следователно би трябвало техния производител да ги обяви, че са с усилване 8dBi. Така ли е?
    Росимир Матеев

  8. #28
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Та хайде да си кажа това, което мислех да стои в началото на темата. С молба следващите 2-3 постинга да не ме прекъсвате.

    Та такаааа........
    Има няколко базови неща, които трябва да се знаят, за да може човек да има една сравнително точна представа за обхвата на управление. Нещо повече - ще има възможност за сравнително точно изчисляване на този обхват. Започваме с разпространението на радиовълните. Ще цитирам само сухи факти, които после можем да обсъждаме.

    РАДИОВЪЛНИ:

    Най-добро описание на това, което трябва да знае всеки моделист, е направено тука:
    http://www.predavatel.com/bg/spravochnik/waves

    А най-важните неща, от които зависи обхвата, са следните:

    1. Потокът енергия на единица площ е право-пропорционален на излъчената мощност и обратно-пропорционален на разстоянието до предавателя на квадрат.

    2. Земята представлява електрически проводник (макар и не добър) и преминавайки над повърхността ѝ, радиовълните постепенно отслабват. Това се дължи на факта, че електромагнитните вълни индуктират вихрови токове на повърхността на планетата, за което се губи и част от енергията. Тоест, енергията се поглъща от Земята, при това, толкова повече, колкото е по-къса вълната (по-висока честотата). Следователно за модели на лодки и колички ще имаме по-малък обхват от този, изчислен по т.1. За модели на самолети обаче бихме могли спокойно да се доверим на формулата по т.1.
    Росимир Матеев

  9. #29
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    ДЕЦИБЕЛИ:

    Директно копирам от Википедия: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%...B1%D0%B5%D0%BB

    Оригиналната дефиниция на децибел е:
    Name:  Decibel.png
Views: 1103
Size:  610 Байта
    Примери: Нека мощноста P2 е 2 пъти по-голяма от мощността P1, тогава
    10 log10(P2/P1) = 10 log10 2 ≈ 3 dB,т. е. изменение на мощноста с 3 dB означава увеличаването и 2 пъти. Ако обаче мощноста P2 е наполовина от мощноста P1, тогава получаваме -3 dB.

    Аналогично, ако изменението на мощността е 10 пъти: 10 log10(P2/P1) = 10 log10 10 = 10 dB,
    а за 1000 пъти: 10 log10(P2/P1) = 10 log10 1000 = 30 dB,
    а за 8000 пъти: 10 log10(P2/P1) = 10 log10 8000 = 10 log10 1000 + 10 log10 8 = 30 dB + 9 dB = 39 dB
    Росимир Матеев

  10. #30
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    При децибелите винаги има отношение на две стойности. Следователно когато се цитира нещо в децибели е много важно да се знае спрямо какво или спрямо коя стойност е това отношение. За нас са важни следните две отношения:

    dBm - Излъчена мощност от предавател. За 0 dB е приета мощност 1 mW. Приблизително такава мощност излъчват апаратурите в режим Range Test. В нормален режим на работа излъчват 60..100mW на 2.4 GHz, което е 16-20 dBm. Ако се сложи 1W усилвател на изхода, неговото излъчване ще е 30 dBm (1000 пъти повече спрямо 1 mW).

    dBi - Усилване на антена. За 0 dB е прието усилването на изотропният излъчвател. Съответната реална антена се сравнява с него. Стандартните антени на апаратурите са с усилване около 2 dBi. Има кръгови антени с усливане до 5-6 dBi. Плоските антени са с усилване до 12-14dBi. Има Яги антени до 16..18 dBi. Най-добрата остро-насочена антена, която съм виждал, е параболична и е с усилване 24 dBi.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен