+ Ново Мнение
Страница 1 от 5
1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 41

Тема: Кой е най-добрия начин за продажба на собствени разработки?

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Кой е най-добрия начин за продажба на собствени разработки?

    Здравейте момци,
    Новата версия на автопилота ( клонинга на UDB3 ) е тествана и почти готова да излезе на пазара. Най-голямата гаранция за работоспособността му е, че окончателните тестове бяха проведени лично от създателя на оригинала - William Premerlani.
    Въпроса, който сега стои пред мен е кой е най-подходящия/удобен начин за продажба - чрез собствен Интернет магазин, през eBay или по друг начин? Идеята ми е да може желязото да стигне до максимален брой потребители.
    Очаквам вашите предложения и идеи.
    Поздрави
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    1. Направи подробно описание на продукта
    2. Изясни си коя е твоята целева група клиенти
    3. Рекламирай със способи, подходящи за твоята целева група
    4. Изясни си кои продукти са твоите конкуренти
    5. Изясни си какво е твоето конкурентно преимущество
    6. Рекламирай точно това конкурентно преимущество
    7. Чак тогава направи стратегия за навлизане на пазара
    8. Предварително си определи колко години от живота си ще загубиш преди да се откажеш и да си признаеш провала

    Това е накратко. Ако искаш по-подробно - ами купи си учебник по маркетинг и спази всяка една негова точка. И ако всичко това наистина го направиш - вероятността за успех ще бъде някъде около 50%. Ако не го направиш - по-добре не си губи времето (и парите).
    Росимир Матеев

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Маркетингът е чудно нещо...

    Ако просто искаш да стигне до "колкото се може повече потребители", отсега ти казвам, че няма да стигне. Но ако си определиш таргет-групата на тези потребители и тогава започнеш да ги атакуваш, веднага ще разбереш и начина за продаване на твоя продукт.

    Давам ти конкретен и страшно пресен пример:
    Създадохме 12 вида билков чай. Продукт, познат на пазара, но нашият е в хубава опаковка, видовете са подбрани по определени изисквания и всичко изглежда идеално! Върви, та се пука. Обаче ние сме алчни и искаме да върви много повече. Как да го продадем? За няколко часа измислих стратегия-чудо. В магазините по това време място НЯМА, камо ли за мизерен продукт като чая... И без това вече е в магазините, ама ние "искаме" да вкараме два-три пъти повече... как да стане? Просто - намерих начин за позициониране на чая буквално навсякъде. Нещо като стратегията на Факелман - междурегални пространства, луфтове... там, където друго не може. Измислих и как да се закрепи. Всичко чудесно, материалите за новата стратегия буквално без пари и изведнъж - ХА!
    Баш в зимата тъпия чай не ще да върви както аз искам! Изобщо никой, никога не се е замислял кой и най-вече КОГА купува чай. Оказа се, че час-пик (17:00 - 20:00) е пик за всичко друго, но не и за чай... Защото младите, активни и най-вече ГЛАДНИ хора, след цял ден бачкане, искат да помислят първо за вечерята, а чая ДГД... Смених едно-единствено нещо - местоположението. Вместо в началото на магазина, където се борят да са всички, аз го сложих в КРАЯ на клиентопотока... там, където очите са се наситили с мръвки, хляб, алкохол и преди да отидат на касата да ги атакуват с дъвки, цигари и вафли.
    При евтините безалкохолни, които се купуват от хора с по-ниски доходи. При кучешката храна, при детските играчки.

    Резултатите: чаят започна да върви като луд, но ПРЕЗ ДЕНЯ, когато в магазините има пенсионери, майки с деца и хора без работа.
    Защото ГО ВИЖДАТ и го харесват.

    Извинявай за отклонението, исках да кажа, че таргет-групата е най-важното нещо. Помисли кой ще се интересува от продукта ти, колко ще са потребителите и къде да ги дириш.


    P.s. Докато пишех, Матеев ме е изпреварил. Много ясно го е написал в няколко точки!
    Георги Русинов

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Матеев,
    Благодаря за урока по маркетинг, но все пак се занимавам с производство от 1996, а на европейските пазари съм от 5-6 години.
    Въпроса ми е конкретен за мястото, където да предложа изделието - дали да си направя нов сайт-магазин или да използвам някой известен Интернет магазин?
    Отделно имам благоволението от Бил Премерлани да рекламирам клонинга и в групата, където се дискутира оригинала.
    Поздрави
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето аз съм потенциялен твой клиент. Как ще ме накараш да купя една бройка?

    Ето например аз бих искал да прочета някакъв разкошен сайт с подробно обяснение какво точно прави твоя продукт. Продукта се асоциира със сайта. Мърляв сайт - мърляв продукт. Разкошен сайт - добър продукт. Нека да има стотици снимки, стотици страници с документация, десетки PDF-и и десетки клипчета с тестове. Хубаво би било да видя, че има форум към сайта и че на него са писали отзиви поне хиляда човека и продукта ти се обсъжда години наред. Така и само така един потенциален клиент ще се довери да ти даде парите си за твоя продукт и ще има увереност за в бъдеще, че ще продължиш да се развиваш и да поддържаш продукта. Това, че продукта ти е най-добър в света, нищо не значи. Тя и жена ми пържи най-добрите картофи в света, но пари от пържени картофи прави Макдоналдс.

    Втора точка - изясняване на целевата група:
    Трябва да си познаваш целевата група, за да може да подходиш по правилния начин към нея. Например твоята целева група са мъже над 30 години със стабилни доходи, запалени по моделизма и видеозаснемане от въздуха или FPV. Такива хора лесно ще ги убедиш да си купят и по един автопилот за всеки един модел. Много внимавай - твоята целева група са хора, които могат да си купят продукта ти, а не хора, които мечтаят да го купят. Затова изхвърлям децата, учениците, студентите и бедните от списъка ти.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За начало помисли в две направления:

    1. Кой ще купува това чудо и за какъв дявол ще го ползва.

    2. По какъв начин би предизвикал покупка от потребители, които не ги интересува продукта ти.


    Точка 1: Опитай се да направиш продукта си максимално привлекателен за хората, които са наясно какво е и как да го използват. Както ти каза Матеев, опитай се да им ПОКАЖЕШ, че твоят продукт е по-добър от конкрентните, по-лесен за използване и на по-добра цена. Накарай потребителите си да повярват, че като го купят и той веднага ще заработи без излишни главоболия!

    Точка 2: Опитай се да предизвикаш покупка от такива като мен, които не разбират какво всъщност продаваш. Ако ме убедиш, че джаджата ще ми е интересна и полезна в хобито, защо да не я купя?!
    Георги Русинов

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Докато пишех втория постинг видях, че си ми отговорил на първия. Съжалявам че започнах с уроците по маркетинг, но въпроса ти е зададен толкова наивно, че веднага си личи че не си много наясно как се продава такъв продукт. Нещата с продажбите са толкова сложни и всеобхватни, че това, което питаш, въобще не стои на дневен ред. Спирам да пиша това, което мислех да ти дам като препоръки. Извинявам се, ако с нещо съм те засегнал.

    Ще ти кажа нещо весело - Аз пък притежавам най-добрата и най-бързата база данни в света, написана от един-двама гении в моята фирма СТС Софт АД. До момента в нея съм вложил половин милион евро. Базата я пиша от 10 години и се опитвам да продам някой друг лиценз от 2 години. До момента не съм продал нито един лиценз и не съм получил като приход нито една стотинка.
    http://stsdb.com/home.html
    Погледни форума колко бавно започва да набира скорост и как истински хора някъде по света започват лека-полека да отправят хвалби към продукта. Но ще минат години, докато форума започне да ври и кипи.

    Не се отчайвам и последователно следвам една доста сложна маркетингова стратегия с идеята някога след 3 до 5 години да натрупам популярност на световно ниво и тогава да продам базата на някого за много милиони. Към днешна дата лиценза за базата е FREE и съм безкрайно доволен ако някой някъде по света благоволи да я Download-не и да започне да си прави експерименти с нея.

    Та при мене, както и при тебе, точка едно от дневния ред е ПОПУЛЯРНОСТТА !!!
    Направи продукта популярен на световно ниво и тогава парите сами ще дойдат. Докато продукта ти не стане полупярен, не си и помисляй за пари. Бъди доволен, ако се намерят хора да благоволят да си жертват времето и моделите, слагайки подарената от тебе платка. Тъжно, ама това е истината.

    Ако бях на твоя място щях да започна със сайта на продукта и с форума към него. Щях да раздавам безплатни автопилоти на всеки, които поиска да го тества срещу обещанието да направи клипче и да опише във форума впечатленията си. Докато не раздадеш няколкостотин безплатни платки по целия свят, няма как да накараш няколкостотин човека да започнат да пишат във форума ти и той да започне да ври и кипи и да създава впечатление, че продукта ти е много популярен.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Тук идеята ( съгласувана с Бил и колеги от съответния форум ) беше единствено да се предложи на пазара алтернатива на UAV автопилот в ниския ценови клас, като по възможност се запазят максимално възможностите на оригинала.
    Е, аз успях да го направя без да орязвам каквото и да било от оригиналната версия, като дори вложих жироскопите от последната им версия. Цената, която изчислих дори при скромна месечна база, е толкова конкурентна, че сегмента ще се разшири и в посока по-слабо платежоспособните моделисти.
    Още един коз в случая е, че фирмата, която предлага оригиналите спря от производство 3-та версия, за да пусне 4-та, но интереса във форума към добрата 3-та версия е все още достатъчно голям, тоест получи се дупка на пазара.
    Аз не се надявам да продам хиляди бройки, но все пак се надявам да продам достатъчно, за да финансирам най-новата си версия, която все още е само на файлове и да я пусна на пазара, когато и дойде времето.

    П.П. Матеев, извинявам се, ако аз съм те засегнал с някой ред. Моля те предложи как да променя заглавието, за да не звучи наивно?

    П.П.2

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    ....Точка 1: Опитай се да направиш продукта си максимално привлекателен за хората, които са наясно какво е и как да го използват....
    Точка 2: Опитай се да предизвикаш покупка от такива като мен, които не разбират какво всъщност продаваш. Ако ме убедиш, че джаджата ще ми е интересна и полезна в хобито, защо да не я купя?!
    Георги, бъди абсолютно сигурен, че всичко това ще го има в рекламата.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Трябваше с това да започнеш. При така създадената ситуация най-добрия начин за продажба е да получиш съдействието от собственика на другия форум и там на неговите страници да започне обсъждането и популяризирането на твоя продукт. И естествено продукта ти да се продава по вече съществуващите канали на другия сайт.

    И естествено ще трябва да делиш печалбата със съществуващите собственици на сайта, фоума и електронните магазини.

    В случая ти не създаваш конкурентен продукт, а взаимодопълващ се с оригинала. Ако и собственика на оригинала мисли така, значи нямаш никакви проблеми.
    Росимир Матеев

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Да, абсолютно. Има пълно взаимодействие и подкрепа от "създателя". Дори идеята за запълването на зейналата дупка на пазара от липсата на UDB3 беше негова. Аз още в началото на темата за автопилотите споменах, че не преоткривам топлата вода, а стъпвам на вече утвърдено изделие.
    По отношение на това да раздам малко безплатни мостри за тестове....едва ли ще успея да финансирам голямо количество, но да кажем на "символична" цена със сигурност ще разпратя на бета тестери определено количество.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен