+ Ново Мнение
Страница 1 от 4
1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 40

Тема: Моите FPV неволи

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Моите FPV неволи

    Първоначалната идея беше тази тема да се казва "Моите FPV експерименти" и в нея да публикувам какви инсталации съм направил по моделите и на земята, както и клипове от всеки един полет. За съжаление обаче всичко започна с един безкрайно дълъг списък от фалове, така че засега работното заглавие ще е "Моите FPV неволи".

    С две думи - преди около месец силно се запалих по FPV-то. Бях възхитен от това, което е направил danicronos, и изгледах всички негови клипове. Изгледах и десетки западни клипове. И най-накрая си казах - "Абе човек, от 3 години си моделист и мечтаеш за FPV, а досега не си направил нищо съществено". От тогава досега всяка вечер и всяка събота и неделя се занимавам с FPV и резултата е една ГОЛЯМА НУЛА.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Идеята ми беше повече от велика:

    1. От земята излъчвам с най-обикновенна апаратура на 2.4 GHz
    2. На земята има наземна излъчвателна станция на 2.4 GHz, която се върти в посока на модела и с остро-насочена антена постига обхват oт няколко километра - може би 10 или 20. Колко точно - ами ще видим.
    3. От апаратурата ми на земята излъчвам сигнал и той се приема от един сателитен приемник в наземната излъчвателна станция.
    4. PPM сигнала от този приемник се подава на спектрумски модул и след това на 2W усилвател и се излъчва от една насочена въртяща се aнтена.
    5. Аз се намирам поне на 10 метра встрани и между мене и предавателната станция няма никакви кабели.
    6. Предавателната станция получава информация за позицията на модела от Приемната станция.
    7. Самата приемна станция също е монтирана на статив и също е с въртяща се антена, която следи модела.
    8. На самия модел има една или повече камери, цифров превключвател на сигнала, OSD и предавател на 5.8 GHz
    9. Сигнала се излъчва към земята, като в десния звуков канал 10 пъти в секундата се подава навигационна информация от GPS-a и другите датчици.
    10. На земята сигнала се посреща от поне два различни приемника с различни антени и устройство за диверсификация (подбор на по-добър сигнал).
    11. Навигационната информация се използва за въртене на антените на приемната станция.
    12. Изчистения сигнал отново се качва на носеща честота (може би 2.4 или отново 5.6 MHz) и се излъчва с малка мощност в ефира.
    13. Идеята е да се икономиса сплитера. Излъчения в ефира сигнал може да се приеме от няколко човека с видеоочила, от лаптоп, който записва клип, от наземен телевизор за наблюдение от публиката и т.н и т.н.

    Като цяло този, който управлява модела, няма никаква жична връзка с двете наземни станции - предавателна и приемна. Всичко става по радиоканал. Самите станции са на разстояние поне 10 метра една от друга, за да не си влияят. Човека също е на поне 10 метра, така че няма проблеми безопасно да се оперира с огромни мощности в предавателната станция.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    След като си изградих концепцията, седнах и направих едно широкомащабно проучване из интернет с цел доставка на необходимото оборудване. Проучих стотици сайтове и за всеки един компонент разгледах десетки алтернативи. Най-накрая започнах с натискането на бутона BUY и се получи една мътна и кървава - няма да ви казвам цифри, за да не ви заболи главата.

    В момента съм на етап чакане на десетина колета от целия свят, в които се намират надеждите за моето бъдещо FPV. Да се надяваме, че до нова година или малко след нея всичко ще е пристигнало.

    Междувременно реших да постръскам наличните компоненти, купувани през годините, за да видя дали не мога да сглобя някава по-проста концепция за FPV на 200-300 метра. И тука започнаха големите неволи, за които искам да се оплача, и евентуално да ви предпазя от допускане на същите грешки.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И така ...............

    За обратния канал съм избрал честота 5.6-5.8 GHz благодарение на следните съображения:
    1. Няма нисши хармоници, така че няма опасност в модела да се смущава приемника на 2.4 GHz. Е това е в областта на теорията. На практика - ами ще видим.
    2. С по-малки мощности се постигат по-големи разстояния. По-малката мощност влияе благоприятно на цялостната схемотехника там в модела - по-малки взаимни смущения, по малка консумация и т.н.
    3. По-високата честота предполага и по-малка зашуменост. В сравнение с наличните обхвати (900 MHz, 1.2 и 1.3 GHz, 2.4 GHz и 5.6-5.8ГХз), 5.6 GHz е с най-малка зашуменост.

    Започнах експериментите с двата възможни предавателя, закупени от HobbyKing - 200mW и 600mW и веднага започнаха гафовете - ами схемите просто не работеха. Нещо по линията камера-предавател-приемник-видеоочила не беше наред и трябваше да се открие кое е то. Започнах по-внимателна диагностика, за да открия кое точно не е наред, и резултатите надхвърлиха всичките ми очаквания - НИЩО НЕ БЕШЕ НАРЕД !!!

    То бива нещо да е повредено, но да е повредено всичко на 100% - ами това ми се случва за първи път през живота.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Първо с предавателите:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...Tx_Rx_Set.html
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...er_600mw_.html

    Ами правени са от различни фирми. Това, че имат еднакви куплунзи, да не ви подвежда. Разположението на перата на десния куплинг е КОРЕННО РАЗЛИЧНО при двата предавателя. Това е куплунга за включване на камерата. Ами че двете десни пера за захранване на камерата са обърнати (плюса и минуса са разменени при единия предавател). Кабелче, направено за единия предавател, ще изгори камерата на другия (което предполагам се е случило и при мене). Нещо повече - 600 mW-овия предавател има вграден 5V стабилизатор и това напрежение се подава на камерата. Точно толкова изисква и самата камера:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...pare_lens.html

    Не се шашкайте - това е камерата, за която са предвидени тези предаватели. Съдя по куплунга, с който са оборудвани кабелчетата в комплекта. Тази камера изисква 5V захранване и 600 mW-товия предавател го осигурява. 200 mW-товия предавател не само че не го осигурява (подава директно 12V), ами освен това при него са разменени плюса и минуса.

    И тъй като Българина е свикнал първо да експериментира, а после да чете инструкцията, изгарянето на камерата и поне на единия от двата предавателя е в кърпа вързано !!!

    И ако си мислите, че с това неволите са приключили, жестоко се лъжете.....
    Двата предавателя излъчват на коренно различни честоти !!!!!!!!!!
    Каналите са коренно различни. Приемника на единия предавател не лови сигнала на другия и обратното.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Продължавам нататък:
    Кодировката на каналите на приемника и предавателя е организирана с джъмпъри. Да, ама се извършва по различен начин. При едното се използват само 3 джъмпъра, а при другото - 4. Инструкцията за потребителя е фалшива и не става ясно кое на джъмпъра е горе и кое - долу. Кое е ON и кое - OFF. Каналите на едното са 7, а на другото - 8. Стила на кодиране е различен. Щракам по едното и гадая дали съм на канал 1 или на 8. Щракам на другото - не се получава. Пробвам реверса - не се получава. И така няколко часа................... И най-накрая нервите ми не издържаха и захвърлих всичко. Така и не успях да направя връзка и да видя изображението на камерата във видеоочилата.

    Междувременно от много връткане ключето на видеочилата се повреди. Започна да дава лош контакт и да прескачат каналите. Изглежда имаше и някакъв бъг във вътрешния софтуер на видеоочилата, защото от време на време софтуера забиваше и замръзваше, като отказваше да възприема нови натискания на ключетата или връткания на врътката.

    Става въпрос за тези очила:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._Goggles_.html
    Това са най-добрите очила на HobbyKing и струват луди пари. Ако те са скапани - не знам какво да кажа за по-евтините им събратя.

    Между другото по някое време от експериментите успях да видя някакво далечно подобие на изображение, треперещо, несинхронизирано и гърчещо се с хиляди смущения. Е поне реагираше на светло-тъмно. Това е най-доброто, което получих.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И такааааааааааа..................
    - Разлика в перата на куплунзите
    - Разлика в захранващите напрежения
    - Различни камери с коренно различни куплунзи и захранващи напрежения
    - различни предаватели с коренно различни честоти на излъчване
    - различни приемници, несъвместими един с друг
    - скапани видеоочила
    - най-важните кабелчета и куплунзи липсват в комплекта, че се наложи да чакам доставка от български електронни магазини
    - лоша документация
    - целия този хаос води до лесно изгаряне и повреждане на част от оборудването (или на всичкото)

    Въобще тези дни ми се разказа играта с дълга серия от провали. Сега стоя и подсмърчам пред една голяма кутия с платки и всякаква друга електроника, 90% от която вероятно е изгоряла, и се чудя какво да правя.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Забравих да кажа, че в целия този хаос счупих механично едната от дръжките на едни втори видеоочила - западни, модерни, скъпи и........ вече счупени.

    Най-накрая за успокоение извадих една 900MHz-ова система и тя взе, че тръгна. Тръгна дотолкова, доколкото да ми покаже, че прехвалените очила на Hobby King имат много лошо качество на изображението, което трепри и се полюшва и има някакви леки смущения и гърчене по периферията и най-лошото - заболява те главата като погледаш малко повече време в тях.
    Росимир Матеев

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Извинявай, че се намесвам...


    Мисля, че подходът е неправилен. Не може да се очаква всичко да работи както трябва. Не може да се очаква и всичко да е чиста монета. Преди 20 години успях да осъщества първото известно ми FPV... на ленти U-matic. Това са едни огромни видеомагнетофони. Всичко беше в CB банд (къси вълни).

    Сега разбрах едно нещо - когато ти предлагат "комплект", значи този комплект НЕ РАБОТИ. Трябва да се тръгне кабел по кабел, устройство по устройство... да се провери и тества всичко поотделно и чак след това да се асемблира по старомодния начин.
    Има тук едно момче - Дани. Прави завидни неща... моделите му летят над километър надалеч. Има много какво да се научи от него.

    Моят скромен опит досега дава противоречиви резултати. Стигнах до там, че използвам огромни мощности и нещата стават. Но всичко е донякъде... няма време да се реализира един-единствен проект, защото целта на проектите постоянно се променя. Най-първо трябва да има една цел, която да се преследва.


    Едва ли не човек трябва да е специалист в поне 5 области, за да станат нещата. Видеото само по себе си - ами на пазара се предлагат стотици "HD" камери, коя от коя по-неадекватни. Хубавите са тежки, леките са скапани... Човек трябва да изпробва и да накупи поне 30, за да стигне до истината.
    Видео предавателите също са така. ОСД-тата също, миксерите-също.

    В момента подхождам по коренно различен начин. Влагам идиотски мощна и дуракоустойчива техника (от бивши кабелни телевизии , линкове, релейки), но поне знам че става. Снабдих се и с телевизионен видео-миксер. Мощността на видео-предавателите е над 5 вата... Нещата започват да се получават с хиляди тестове, на уви - бавно. Това, кето ми трябва, за да продължа е скъпо, а това, което имам е недостатъчно...
    Георги Русинов

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Въобще във FPV директорията на HobbyKing има насипани с лопатата компоненти от поне 5-6 различни системи на различни производители, между които няма абсолютно никаква съвместимост. Документално това не е описано (или е лошо описано) така че даден проблем човек го открива чак когато седне на масата да сглобява компонентите.

    Например камерите - няколко вида с различни захранващи напрежения, различна разрешаваща способност, различен ъгъл на видимост на лещата и различно разположение на изводите при еднакви куплунзи.

    Очилата - различни видове с различна разрешаваща способност с различни канали (при един и също обхват).

    Приемниците - съвместими само с конкретен вид предавател, обаче трябва да хвърляш боб кой с кой може би ще тръгне.

    Куплунзите и опроводяванията - ВНИМАНИЕ !!!!! - хаоса е пълен. Никаква логика в перата. Лоша документация. Безразборното ръгане на куплунзи един в друг води до гърмежи и изгаряне на електрониката.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен