+ Ново Мнение
Страница 3 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 40

Тема: Моите FPV неволи

  1. #21
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Покрай всичките тези неволи изникна и една полезна информация. Наложи ми се да се поразтърся из интернет, за да си изясна какви са честотите на Българските мобилни оператори и дали няма да влезем в конфликт с тях, aко използваме FPV на 900 MHz.

    Оказа се, че на обхват 900MHz най-високата честота, дадена на мобилен оператор, е 960 MHz. Всички други честоти са по-ниски. В същото време 900 мегахерцовите предаватели на Hobby King излъчват в 5 възможни канала - 900MHz, 910 MHz, 980 MHz, 1010 MHz и 1040 MHz. Първия и втория явно не трябва да се използват, за да не дразним мобилните оператори. Останалите 3 обаче са напълно свободни и можем спокойно да ги използваме.
    Росимир Матеев

  2. #22
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Именно!

    Пример: два пъти срещам в апаратурите от вида 9X различни стандарти на захранващия пакет. Хубавото е, че масата винаги е в краищата. Лошото е, че две по две апаратурите са с различни разположения на + и - ...

    Най-хубавото е, че късметът ме е предпазил от изгаряне. Лошото е, че сега всеки път когато си взема нов предавател, трябва да отварям и проверявам къде е масата и съответно батерията.

    Добих и други навици - да подлепям помощните платки, закрепени към потенциометрите и да преправям пътя на кабелчетата на десния стик. ВИНАГИ опират в корпуса. Нищо фатално, ама... дразни някакси.

    Ще пусна отделна тема за това.

    Още примери: наистина МАРКОВА полимерка... с размемени кабелчета на балансерния куплунг. Две зарядни цъфнаха, докато се усетя. След този случай си извадих един азбучен тефтер, в който ПО АЗБУЧЕН РЕД записвам всички подобни особености. Няма как, пробите ми идват скъпо. :(
    Явно не трябва да се ходи през просото, когато се работи с китайска електроника. Човек никога не трябва да се доверява на нищо. Всичко може да се очаква, включая и най-нелогичните неща - както каза различни куплунзи в една и съща серия - това наистина ме шокира.....

    А това с полимерките и аз съм го виждал - клетка, запоена наобратното. Най-интересното е, че това го детектирах на един доста ранен етап и гърмежи нямаше...
    Росимир Матеев

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    Привет

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Да, може го! Но има хватка. Записвай:


    1. Пускаш я в режим "видео с детекция за движение"
    2. Мушкаш жака за видео-изход
    3. Много бързо вадиш жака, натискаш два пъти копчето и пак мушкаш жака.

    Точка 3 трябва да стане МНОГО БЪРЗО - за не повече от 2-3 секунди.

    След това можеш хем да снимаш, хем да гледаш или и двете. ;)

    Здравей , Георги , искам да те помоля да поясниш относно "копчето " ???!

    Кое от трите е ?
    Благодаря предварително
    Иначе , камерката я имам от три месеца и съм много доволен от поведението й , мислех да си поръчвам втора с цел "разкостване" и проследяване на изходите , но имах съмнение ,че заложената програма в процесора , няма да ми го позволи . Използвам си я и по време на работа , като за размерите си и батерията , която има се държи чудесно , видеото , което записва е добро , има добра автонагласа към осветеността . Последното доста ме изненада , не го очаквах от подобен размер камерка . Естествено , размера на лещата оказва своето влияние , като дава изкривен по краищата образ (закръглен ) , но се преглъща
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Няма как обективът да не изкривява, колкото и да е голям. При този ъгъл на "виждане" аберациите са неизбежни! Колкото по-малък ъгъл "вижда" обектива, толкова са по-малки аберациите и обратно. Само че широкоъгълната оптика дава предимства, които дългофокусната няма как. От широкоъгълен обектив можем лесно да си направим дългофокусен, но обратното е по-трудно - нужни са два "размера" по-големи лещи на конвертора.


    Така, как се минава в режим "видеоизход" БЕЗ камерата да записва.

    Единственият режим, в който камерата е способна да даде жива картина на телевизора (не плеър) е когато е в режим на "автодетекция". Но тогава тя снима и пълни картата, не можем да снимаме до безкрай. Затова има един трик:

    1. Пускаме камерата във видео режим (свети синият диод)
    2. Минаваме в режиm на автодетекция - две натискания на средния бутон. Диодите светят СИНЬО и ЖЪЛТО
    3. Мушваме жака на видеоизхода (не е задължително да сме включили кабела в телевизор)
    4. Много бързо изваждаме кабела, натискаме два пъти средния бутон, докато светне САМО синьо и пак мушваме жака. Ако го направим бавно, камерата ще изгасне.

    Така минаваме в режим "TV-out", БЕЗ камерата да записва и можем да я използваме като видео-източник за целите на FPV ;) Успех!
    Георги Русинов

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    От многото прочетено в http://www.rcgroups.com, останах с впечатление, че неволите на Матеев са нещо съвсем очаквано, като се има в предвид качеството на голяма част от електрониката, продавана в HobbyKing.
    Аз например съм направил в годините 3 рекламации на електроники. От доста време чета горепосочения форум и сигурно съм си спестил доста пари и нерви.
    Ето малко линкове, които може да помогнат в случая:
    А/ Сайтове, препоръчвани от форума
    http://www.readymaderc.com/store/ind...hbpqbrniuoco01
    http://www.firstpersonview.co.uk/transmitters/5.8ghz
    http://www.rangevideo.com/index.php?...=index&cPath=6
    http://www.bevrc.com/transmitter-rec...itter_c30.html
    Б/ Фрими, производители на Tx/Rx
    ImmersionRC , FatShark , други, описани в приложенията
    В/ Ценни статии
    http://www.rcgroups.com/forums/showt...ight=fpv+tx+rx ( виж doc файла в края на пост 1 - http://www.rcgroups.com/forums/showa...2&d=1295367936 )
    http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1394883

    За честотите около 900MHz мисля, че официално свободна за Европа е 868MHz.

    Дано съм бил полезен
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  6. #26
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Между другото не знам дали аз греша или е нещо друго, но ъгъла на видимост на камерките, с които експериментирах, е 30 респективно 60 градуса. Това ми се вижда много малко.

    Става въпрос за камерките, с които са окомплектовани различните предаватели в Hobby King. Според картинката в сайта това е една и съща камерка. В действителност се оказа, че са две различни и освен разликата в платката, двете камерки са оборудвани и с различни лещи. Видимо едната камерка е с малка леща с диаметър около 2 mm и тази камерка има хоризонтален ъгъл на видимост около 30 градуса. Мерих го като засякох два вертикални обекта по периферията на изображението. После от същата позиция с ъгломер проверих какъв е ъгъла между обектите. Получи се 30 градуса, което ми се вижда страшно малко. Иначе изображението е идеално, няма кривене по периферията и не те лъже за отдалечеността на предметите.

    Другата камерка е с леща с видим диаметър около 7-8 мм. Тази камерка има хоризонтален ъгъл на видимост 60 градуса. По периферията изкривява изображението и освен това обектите изглеждат че са на два пъти по-голямо разстояние. Ако се сложи тази камерка в модела, ще има по-голяма видимост, но се рискува човек да се подлъже по разстоянието и да си мисли, че нещо е далеко, а всъщност то да е близо и да се блъсне в него.

    Та въпросите ми към знаещите са следните:
    1. 30 и 60 градуса нормално ли е или аз нещо греша?
    2. Колко е ширината в градуси на човешкото възприятие?
    3. В Hobby King в параметрите на лещата има дадено само фокусно разстояние - напр. 3.6мм. Има ли това нещо общо с ъгъла на видимост на обектива?
    Росимир Матеев

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Матеев,
    На всякъде по форумите коментират, хвалят, коментират, хвалят разни камери и накрая....пак пишат....GoPro.
    Ако можеш да си намериш - http://gopro.com/cameras/hd-hero-960-camera/ - ей това е много добър компромис между скъпата GoPro ( $300 ) и евтините/хубави камери на ХК.
    ...лекинко за ъгъла.....
    960p: 1280×960 Ultra Wide and Tall HD featuring a 170º angle of view, 30 fps, and 4:3 aspect ratio. See more of the action above and below than widescreen16:9 resolutions can show.
    720p: 1280×720 Ultra Wide HD featuring a 170º angle of view, 30fps, and 16:9 widescreen aspect ratio
    ...е НЕМА такова животно.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  8. #28
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Между другото не знам дали аз греша или е нещо друго, но ъгъла на видимост на камерките, с които експериментирах, е 30 респективно 60 градуса. Това ми се вижда много малко.

    Става въпрос за камерките, с които са окомплектовани различните предаватели в Hobby King. Според картинката в сайта това е една и съща камерка. В действителност се оказа, че са две различни и освен разликата в платката, двете камерки са оборудвани и с различни лещи.
    Абсолютно вярно предположение! Понякога дори един и същи вид камера, от една и съща партида, може да бъде с различен обектив и/или сензор. Камерите "ключодържател" имат 7 разновидности САМО в Хобикинг. Общият брой разновидности на тези камери е неизвестен. Преди около година даже пуснах една темичка "Пинизи за онбоурд камерки", в която цитирах линк към страшно обемна и полезна статия.



    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Видимо едната камерка е с малка леща с диаметър около 2 mm и тази камерка има хоризонтален ъгъл на видимост около 30 градуса. Мерих го като засякох два вертикални обекта по периферията на изображението. После от същата позиция с ъгломер проверих какъв е ъгъла между обектите. Получи се 30 градуса, което ми се вижда страшно малко. Иначе изображението е идеално, няма кривене по периферията и не те лъже за отдалечеността на предметите.

    Другата камерка е с леща с видим диаметър около 7-8 мм. Тази камерка има хоризонтален ъгъл на видимост 60 градуса. По периферията изкривява изображението и освен това обектите изглеждат че са на два пъти по-голямо разстояние. Ако се сложи тази камерка в модела, ще има по-голяма видимост, но се рискува човек да се подлъже по разстоянието и да си мисли, че нещо е далеко, а всъщност то да е близо и да се блъсне в него.
    Двете камери са реален пример за това що е ФОКУСНО РАЗСТОЯНИЕ и каква е връзката му с ъгъла на виждане.
    Има една закономерност, що се касае за обективи:

    ШИРОКОЪГЪЛЕН ОБЕКТИВ = КЪСОФОКУСЕН ОБЕКТИВ (обхваща по-голям ъгъл на виждане - "отдалечават" обектитв)

    ТЕСНОЪГЪЛЕН ОБЕКТИВ = ДЪЛГОФОКУСЕН ОБЕКТИВ (обхваща по-малък ъгъл на виждане - "приближават")

    Тези две равенства са синонимни. Използват се във фотографията и киното. Колкото фокусното разстояние е ПО-МАЛКО, толкова ъгълът на виждане е по-голям и обратно.
    Но това води до различни по вид изкривявания (наричат се АБЕРАЦИИ). Късофокусните (широкоъгълни) обективи изкривяват видимо по краищата на каъдра, казано на прост език. Образът се "заобля", поради характера и формата на лещите.
    Дългофокусните (тесноъгълни) нямат това периферно изкривяване, но имат изкривяване по "третата ос" - сбиват (така да се каже) дълбочината на изображението.

    Разбира се, съществуват и т.нар. "НОРМАЛНИ" обективи, които имат фокусно разстояние, еквивалентно на човешкото око. Гледайки през такъв обектив, нямаме чувството нито за отдалечаване, нито за приближаване и изкривяванията са близки до нулата. Виждаме реален образ. За съжаление "нормалните" обективи клонят към доста малък ъгъл на виждане...

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Та въпросите ми към знаещите са следните:
    1. 30 и 60 градуса нормално ли е или аз нещо греша?
    2. Колко е ширината в градуси на човешкото възприятие?
    3. В Hobby King в параметрите на лещата има дадено само фокусно разстояние - напр. 3.6мм. Има ли това нещо общо с ъгъла на видимост на обектива?
    1. Да, нормално е! Може да има и от 5 градуса, та до 180 и повече градуса.
    2. С едно око около 170 градуса, с две очи - около 200 - 210 градуса. Реално виждаме на фокус само една мъничка зона в центъра на погледа, но благодарение на физиологията на окото (движи се много бързо и много начесто), получаваме представа за периферията. На всичкото отгоре, БАШ в центъра на ретината, има зона, която не е фоточувствителна, но мозъкът я елиминира и не я забелязваме.
    3. Фокусното разстояние е пряко свързано с ъгъла на виждане, но и с още един МНОГО ВАЖЕН показател - РАЗМЕРЪТ НА ПРОЕКТИРУЕМИЯ ОБРАЗ!!!

    Например: Взимаме фотоапарат с лента. В него има едно прозорче, където лентата се експонира. На ВСИЧКИ фотоапарати с този размер лента (нарича се формат "Лайка"), прозорчето е еднакво. Но фокусните разстояния са различни. За такъв тип прозорец, е прието да се смята, че НОРМАЛНО фокусно разстояние е 50mm. При 50mm обектив, имаме НОРМАЛЕН обектив. Всичко нагоре е дългофокусно, а надолу - широкоъгълно.
    Този стандарт (на лентовите фотоапарати с 35mm лента и формат Лайка) се е наложил като ЕКВИВАЛЕНТ на всички останали камери. Много често указаното РЕАЛНО фокусно разстояние на обективчето е дадено И КАТО ЕКВИВАЛЕНТ на Лайка-формат.
    Всичко зависи от размерът на експонационната зона, а тя зависи от физическия размер на сензора. Има различни "стандарти" сензори и те често са част от инча. 1/6; 1/5; 1/4; 1/4; 1/3,5 и т.н. За всички тези сензори, "НОРМАЛНОТО" фокусно разстояние е с различни физически размери. За да не се объркват потребителите, много често то е зададено като еквивалент на Лайка-та.

    Така че тези 3,6 милиметра фокусно разстояние можеш да ги съотнесеш към еквивалента, но само ако знаеш физическия размер на оптичния сензор.
    Георги Русинов

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето и еквивалентите за "НОРМАЛНО" фокусно разстояние на най-често срещаните размери фото-сензори:


    За 1” CCD, нормалното фокусно разстояние f = 25 mm (M = 1);

    За 2/3” CCD е f = 16 mm;

    За 1/2”, f = 12.5 mm;

    За 1/3”, f= 8 mm;

    И за 1/4”, f = 5.6 mm.


    Когато гледаш параметрите на камерата, първо гледай да е с колкото се може по-голям сензор (от 1/3 нагоре - респективно 1/2 или 1)

    После по размерът на сензора, се ориентираш горе-долу какъв е обектива. Например взимаме камерата Фатшарк:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...pare_lens.html

    Четем описанието:

    Camera Type: Colour PAL
    Signal System: PAL/NTCS
    Pick Up Device: 1/3 Sony Super HAD CCD
    Pic Elements: 510(h) x 582(v)
    Resolution: 420TV Lines
    Min Illumination: .3 Lux
    Gain: Auto
    White Bal. : Auto
    Lens: 3.6mm + 2.8mm spare

    Местата с червено са размерът на сензора и фокусното разстояние на обективите. Виждаме, че камерата се предлага с два обектива, съответно 3,6 и 2,8 милиметра - сменяеми.
    Това ни дава отговор за това какви са обективите. Погледни по-нагоре примерът за еквивалентите към "НОРМАЛЕН" обектив. За 1/3 инча това трябва да е фокусно разстояние 8 милиметра. Значи 3,6 милиметра ще е нещо "средно-късофокусно", а 2,8 ще е доста късофокусно или казано на фотографски език "късофокусно=широкоъгълно"


    В стандартната фотография на лента с формат Лайка са въведени следните понятия:

    под 16mm и до 35mm = ШИРОКОЪГЪЛЕН ОБЕКТИВ

    35 - 50mm = СРЕДНО ШИРОКОЪГЪЛЕН ОБЕКТИВ

    50mm = НОРМАЛЕН ОБЕКТИВ

    50mm - 80mm = СРЕДНО ДЪЛГОФОКУСЕН ОБЕКТИВ

    Над 80mm - 100mm = ДЪЛГОФОКУСЕН ОБЕКТИВ
    Георги Русинов

  10. #30
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Нормално фокусно разстояние - диагоналът на матрицата, при формат 3/4.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен