+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 13

Тема: ЯК-18Т

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    ЯК-18Т

    Name:  IMG_20220907_211658.jpg
Views: 234
Size:  181.9 KBName:  ЯК-18Т 1,9м сборка тяло с крило.JPG
Views: 310
Size:  98.7 KBName:  IMG_20220906_002109.jpg
Views: 315
Size:  65.8 KBЗапочнатия нов проект в началото беше просто една мисъл че трябва да направя нещо, щото отдавна не бях правил никъв модел, после беше двуседмично чертане, последвано от двудневно лепене на детйли и сега взе да се появява на бял свят вече и като материално нещо. Отне ми цели два дена за лепки поради простата причина че почти всеки един детайл го променях по един, или два пъти, тоест отново чертане на промените, и отново рязане на лазера. Иначе самите слепки от сега натам ще отнемат примерно час, или два да се получи това тяло готово за обличане с балса.
    Сега накратко за модела, ЯК-18Т е учебен Руски самолет с който почти всичките Руски пилоти са тръгвали към небето! Изпитан и проверен от времето самолет, който освен че е учебен може да върти и пилотаж! Поради това мой любимец от много години. За първи съм съм го почвал през 2005г. в същия мащаб 1:6 и сега този модел го събрах на стария станок от тогава, а и още си пазя тяло и крило който спрях и замразих поради голямо тегло и вследствие си викам ще се получи перфектна визия, но няма да лети, или ако лети ще бъде снаряд! Следващия път когато го почнах примерно през 2009 беше в по голям мащаб 1:5 и пак се получи с голямо тегло примерно по средата на изработката, и пак го спрях. После пак го почвах и в мащаб 1:7 и пак така не можех да измисля как да бъде с нормално тегло тази конструкция защото си е много трудна конструкцията ако трябва да се прави и лека, тежка може да я направи всеки. Сега обача може би след натрупания опит и знания реших да го почна отново, конструкцията в солид воркс дойде около 2-3кг., и общо полетно трябва да се вместя в 4-5кг. мисля. Затова го почнах за 5 или 6 път поред. Сега дали ще стане в тези килограми и дали ще го довърша и летя, дали ще бъде копие, полукопие, или просто клас народен за шоу още не знам, и не съм решил. Просто спазвам всичките размери от чертежа много точно в този мащаб, а когато дойде време за външния вид ще преценя дали да е 1 към 1, или просто червено и бяло в моя си стил. Двигателя ще е бензин 20-30 куб, но после промених моторамата за метанолов 10 куб. Накрая ще реша отново кой от двата двигателя да сложа.
    Последна редакция от Gogo55; 13.10.2022 на 18:20.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Добре дошъл отново и поздравления за новия модел!
    Пожелавам да е успешен!

    Ако избереш алкохолен двигател, имаш ли предвид какъв ще е той?
    Георги Русинов

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Имам наличен един АСП61, имам и два АСП52, имам и две бензинки дето просто си стоят чисто нови в кутиите сигурно над 7-8 години и си чакат моделите. Едно време съм купувал като за световно дет се вика. Двигатели, серво, балса, приемници, рогчета, панти, и т.н., имам всичко да накича няколко модела в размера от 1,5 до 2,5м разпереност. Реално ако модела стане под 5кг ще ми трябва тяга от 3 до 7кг според стила на литкане. имам и шперплат и лепило даже на тез годин с който работих до сега, само надлъжниците ми свършиха, а ще трябват още няколко метра, но тези дни ще си набича.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367


  5. #5
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Малко занимавка със солидаворкса и се получи анимация на предния управляем и прибираем колесник които начертах и ще направя някои ден. Теглото според солид воркс е 170грама, от тях има 40грама за гума и джанта. Останалото е 130грама алумин.
    https://www.facebook.com/10001309687...7103790825714/

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Ето и една анимация на чертежа който начертах на основния колесник на ЯК-18Т.
    https://www.facebook.com/10001309687...65969575582698

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Имах десетина листа балса останали от едно време и с тях тялото на този ЯК-18Т започва да добива вид. Може би няма да стигнат с няколко листа и ще трябва да купувам отново но ще видим. За сега обличането върви бавно, но върви. Name:  IMG_20221007_130352.jpg
Views: 274
Size:  64.3 KB

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Тялото на този ЯК-18Т е готово за обличане с фолио, или стъкоплат+еп.смола, кое от двете ще реша през следващите няколко дена. Първия вариянт ще дигне примерно с 50грама теглото, а втория вариант ще отиде поне 150грама, но ще даде оше здравина. До тук теглото е 630грама и за сега се движа добре с теглото, даже мисля че ще се вместя под 2кг. на гол самолет без машинки, батерия и двигател.Name:  ЯК-18Т отвътре тяло.jpg
Views: 262
Size:  46.5 KBName:  ЯК-18Т готов за обличане 630грам.jpg
Views: 262
Size:  67.8 KB

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Започвам и двете полукрила на самолета. Рязнах си ги на лазера тези нервюри и сега ще ги слепя под формата на полукрило.
    Name:  IMG_20221018_223816.jpg
Views: 241
Size:  202.0 KBName:  ЯК-18Т полукрило дясно.JPG
Views: 244
Size:  138.2 KB

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Много добре дотук!
    Чакам продължението с нетърпение!

    С какво ще обличаш крилото?
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен