+ Ново Мнение
Страница 7 от 15
ПърваПърва ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 61 до 70 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

  1. #61
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Прекарах RG58 в един от носещите профили, след което пробих покрива и... заваля градушка.
    Тъкмо навреме - секунди след като монтирах щуцера. Не успях да снимам.

    Затворих се "на топло" докато отмине и направих "панаира":






    Засега трубката ще е тук... докато не й намеря по-добро място...





    И готово!
    Радиото е на място с най-доброто възможно разположение откъм охлаждане, аудио, захранване и кабелен път.



    Дисплеят "заспа":

    Георги Русинов

  2. #62
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Преди няколко дни се отбих да видя Матеев.
    Отидох специално с буса.
    Подозирам, че свършеното дотук му хареса. Надявам се да е така!

    Работата по него ще продължи още доста. Докато не стане... ПЕРФЕКТЕН.
    Умишлено запазих регистрационния номер непроменен - в знак на уважение. Законът го позволява.
    Казах на Матеев, че ако някой ден хареса обновеното возило и пожелае буса си - той отново става негов БЕЗ УСЛОВНОСТИ, пари или друго!
    Казвам го и тук - да се знае!!!

    Следващото по реда си е вграденият монитор-телевизор.
    Матеев любезно ми предостави арматурата, която е измислил и изработил специално за буса, както и управлението.
    Става дума за сериозна, масивна конструкция, която се движи плавно нагоре и надолу и носи солиден телевизор.

    Ето я и нея, току-що разтоварена. Следва почистване и... неочакван ЪПГРЕЙД!





    Убеден съм, че ъпгрейдът ше се хареса дори на Матеев, който е и създател на системата.
    Георги Русинов

  3. #63
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Дойде време и за удобствата. Бусът е оборудван с опционален туристически салон на Westfalia, който представлява комплект, включващ специално добавен под с улеи, специални плъзгащи се седалки, сгъваема маса, осветление и още няколко "екстри".
    Седалките могат да се конфигурират по желание, а също така, когато бъдат спуснати, съставят 3-местна спалня.
    В комплекта липсваше една част, която завършва спалното помещение. Опитвах да открия оригинален компонент по обяви и морги, но без успех. Затова реших да го направя.

    Изрязах едно парче дебел тополов шперплат (за да бъде леко готовото изделие), което импрегнирах със смола и тънък плат.



    Поставих му предварително изработените монтажни планки, на тях заварих щифтове за заключване, а отдолу монтирах и централния "крак", който влиза в улея на пода.
    Това са всички материали:



    Купих от Лидл два инструмента. С тяхна помощ отрязах и кантирах основата:



    За тапицерията използвах изкуствена кожа за автомобилни салони. Реших да използвам задната страна на кожата като лицева, тъй като наподобява плюш и е близка до материята на седалките.

    Малко шев и кройка:



    И готово:











    А това са заключващите щифтове, които изработих предварително от неръждаема стомана и заварих към монтажните планки:



    Позволих си леко отклонение. Оригиналната "табуретка" е по-малка. Идеята е да се прибира и "заключва" под модула за възглавници. Самият той представлява специално устройство, окачено на пантографни механизми, което се намира зад облегалката на 3-тия ред седалки и се сгъва(прибира) нагоре. Може да се използва за сядане или за втори ред багаж, но основното му предназначение е да оползотвори плътно мястото до задната врата, като върху него се поставят възглавници за спане. Предназначението му като втори стелажен ред за багаж също е много практично, тъй като оползотворява "въздуха" по вертикал.



    Отново огромно БЛАГОДАРЯ на Матеев! Модулът беше "изгубен" и той го намери. Снимката е направена веднага след пробното поставяне и на нея модулът още не е почистен.

    Тъй като ми хрумна още по-добро решение за прибирането на "табуретката" (тя фабрично не се използва по време на движение), си позволих да увелича размера й с цели 40%. Така спалнята е "открай докрай", а самата табуретка вече може да се използва и по време на движение за още 2-ма пътници. Така бусът става 8-местен. Разбира се, снабдих я и с предпазни колани.
    Последна редакция от ajcinema; 07.06.2020 на 18:08.
    Георги Русинов

  4. #64
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Не е тайна, че имам намерение да ползвам буса не само за моделарското хоби. Искам да го оборудвам така, че да ми служи и за другите ми любими занимания. Две от тях са пътуванията и къмпингуването. Това е причината да възстановя спалнята. Разбира се, за къмпингуване съм също така добре "въоръжен", както и за моделизмите, но ми се отдава прекрасна възможност да съчетая хобитата и да си реша много проблеми, свързани най-вече с мястото и обема на багажа.
    Имам общо 4 палатки, коя от коя по-хубави и удобни, но преспиване за 2-3 или дори 5-10 нощи в буса при подходящо оборудване би бил много по-удачен вариант. Няма да мъкна палатки, дюшеци и още много багаж, нужен само да осигури подслон.
    Още повече - бусът е по-изолиран, здрав и обезопасен от която и да е палатка.
    Категорично НЕ съм фен на кемпери и каравани, затова подходът ми е такъв. Залагам на универсалността.

    И така - вътре трябва да може да се спи. Вече имам спалня, време е за отоплението.
    Бусът има екстра - нафтова печка. За жалост тя за момента не работи. Ще бъде пусната в действие, но за съжаление липсва управление на отоплението по време на престой.
    Ще бъде добавен специално проектиран и изработен такъв модул, но това изисква време и надали ще успея за този сезон. Така или иначе по буса има още доста монтьорска работа. Тя не е неотложна и затова ще я оставя за след летния сезон, заедно с новата инсталация за нафтовата печка.

    Затова се съсредоточих към електрическото отопление. Така или иначе досега съм ползвал такова, но с генератор. Сега ще адаптирам електрическа печка към енергийната обезпеченост на буса.

    Изискванията са консумацията да бъде не повече от 200 вата и безопасността да е гарантирана.
    Спрях се на този отоплител:



    Преработих го като монтирах вътре предпазители, термозащита, както и XT-60 конектор. Направих и комплект нови, по-дебели кабели с различни конектори.
    Преработих и управлението.
    Сега печката има вграден акумулатор, който осигурява автономна работа до 2 часа. След включването й към елинсталацията на буса, тя зарежда вътрешната си батерия и продължава да работи от външния източник.
    Консумацията й е точно 120 вата когато батерията й е заредена и 150 вата по време на заряд.
    Една от защитите е изключване, когато външният източник понижи напрежението си до 11,5 волта, след което печката ще продължи автономна работа още 2 часа, докато вътрешният й акумулатор не стигне 10V. Оригиналната оловна батерия е заменена с литиев пакет.
    Печката има фабричен изход USB 500mA, който ъпгрейднах до QC 3.0.









    Следва...

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Може би чешма..?
    Загатнах го, но вече е време за... ТОПЛАТА ВОДА!!!

    Георги Русинов

  5. #65
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Нали знаеш, че човек излъчва около 80 W топлина. Ако сте двамата с жената - стават 160, а ако правите интензивен секс, то тогава ......

    Иначе извън майтапа си мисля, че 120W печка е много малко, ако навън е студено. Буса няма добра топлоизолация, и топлинните загуби през стените и прозорците ще са големи. На око оценявам нуждата от топлинна мощност на поне 500 W, но може и да греша.

    Защо не направиш следствен експеримент?
    Например да сложиш вътре някаква печка с мощност например 300W и да затвориш буса отвсякъде. След това го остави няколко часа и премери каква температурна разлика има между вътре и вън. По тази температурна разлика и по мощноста на печката ще можем да изчислим какви загуби има, и по тях да се ориентираме от каква топлинна мощност ще се нуждаеш през зимата.

    Иначе в двата акумулатора се съхраняват цели 4 kWh електрическа енергия, която може да ти осигури 8 часа отопление дори и при 500 W печка.
    Росимир Матеев

  6. #66
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Следственият експеримент ще се случи още идния уикенд.
    Целта не е да отоплявам през зимата, а през летни нощи в планината, когато навън е около 10-12 градуса. Вътре трябва да бъде не повече от 18-20.
    Вече се снабдих със следните печки:
    1. 120 вата резисторна (тая, дето показах)
    2. 250 вата резисторна
    3. 350 вата резисторна
    4. 400 вата миниконвектор
    5. 650 вата с нагревател.


    Започвам да работя по темата с топлата вода. Бусът ще се сдобие с... ДУШ!
    Душ, който ще бъде вграден в задната врата.

    Паралелно захващам и дооборудването на комуникациите.
    Много често ми се случва по летища и полянки мобилният интернет да е доста "слаб"
    Затова следващата "заигравка" ще бъде двойка 300-ватови УКВ ретранслатори, които ще ми осигурят интернет директно от домашния ми рутер по собствен радиоканал.


    P.s. Ееее, страшно много ме зарадва поста ти!!! Не си писал цяла вечност.
    Георги Русинов

  7. #67
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето как смятам да реализирам радиовръзката:

    Разполагам с тази класика от далечното (вече) минало:



    Данните тук:
    http://harvest.ru/products/longrange...wa-ct-8500.htm

    Старата аналогова техника идеално "хвърля" всичко, което "върви" по "усуканата двойка". Даже си има специален куплунг и не се нуждае от сплитер.

    Тествал съм я на умопомрачаващо големи дистанции като радиотелефон и модемна интернет-връзка.
    Тъй като съвременният ADSL е непретенциозен, а вкъщи го имам "на корем", няма никакъв проблем да го "метна" на няколко(стотин) километра.
    Да видим...
    Георги Русинов

  8. #68
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Пак паралелно с топлата вода и интернета, захващам интервенция по окачването. То е пружинно, но някои модели от този вид бусове имат комбинирано пневматично окачване. Повечето са с ръчно помпане, но съществуват и образци с вграден компресор.


    Снабдих се с излязъл от употреба компресорен модул на Wabco, който е бил монтиран в луксозен автомобил:



    Тези "боклуци" бяха напълно разглобени, почистени и възстановени:





    Този компресор е всъщност номер 2. Номер 1, който беше започнат седмица по-рано и беше в още по-лошо състояние, чака бръшлес двигател с "честотно" управление. Той ще работи едновременно по налягане и дебит, като ще има допълнително инсталирана логика, която ще реагира според потреблението.
    Целта е системата да работи без напорен съд и в много тесни граници.

    Тези магнити, както и ротора при номер 1 няма да ги има. Вътре ще бъде поместен 3-фазния мотор с подходящ редуктор.



    Малко "магия", малко твърдосплавни втулки, малко шкурка... малко стъргане на гадната прахова металургия, после малко титаниев нитрид, 3,5 часа във "фурната", малко тефлон и...










    Компресорът има вграден изсушител за контролния изход. Той също беше възстановен и ъпгрейднат. За основния ще бъде добавен втори напълно автоматичен кондензоотделител.
    Следва поставянето му в кутия.
    Сега вместо тромав пресостат и грубо реле, компресорчето се управлява от супер-чувствителен електронен манометър, снабден NO/NC изходи (PNP и NPN) , както и с цифров и аналогов изход. Те позволяват дистанционно управление от таблото, свързано с автоматичното измерване на нивото на каросерията.
    Водачът ще може да вдига и спуска окачването за секунди при нужда, а в автоматичен режим то ще се самонастройва според товара и пътните условия.


    https://youtu.be/wu6x2BYtNiQ
    Георги Русинов

  9. #69
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Спалнята е готова:



    Тествах я и съм много доволен от резултата.
    Печката е повече от достатъчна. При външна температура 12 градуса, вътре спах по чаршаф...
    Ще се наложи да слагам терморегулатор. Печката няма такъв, но това го бях предвидил като бъдещ ъпгрейд. Ще изключва резисторната група с подходящ хистерезис.
    Георги Русинов

  10. #70
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Мога да ти препоръчам фирмата SALUS: https://bg.salus-controls.eu/produkti

    Аз ползвам нейни терморегулатори и съм много доволен. Има всякакви версии - по-прости и по-сложни с всякакви изгъзеци. Има както жични, така и безжични версии. За тебе ще са по-удобни жичните версии, защото разстоянията при тебе са кратки, иначе аз ползвам основно безжични версии.

    Терморегулатора трябва да се слага колкото се може по-далече от печката - в другия край на буса. При мене - на отсрещната стена, при тебе - на дясната задна колонка, на височината на регулатора за заряд на акумулаторите. Така ще има някаква симетрия на устройствата.

    ПП: Поздравления за спалнята. Аз така и не можах да я пробвам поне веднъж, но ти вече си наваксал. :)
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен