+ Ново Мнение
Страница 4 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4
Визуализирани са от 31 до 36 от общо 36

Тема: Наземна станция

  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Mateev, преди да започнеш да правиш нещата свързани с wi-fi, пробвай ако ти се намира под ръка апаратура Turnigy, да я включиш в близост до рутер и виж какво става. А относно анализатора .. дай малко инфо като марка, модел, резолюция..
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  2. #32
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Тоя анализатор има ли антена или някакъв вход за по-сериозна антена?

    И може ли в точно указан ден и час да "провери" дали на определен банд не се случва нещо необичайно?
    Например някакво предаване, идващо от някоя по-далечна планинска верига..?
    Мога да го оставя в режим на логване и после да разгледам на лаптоп какво се е записало.

    Относно антените - има две антени. Едната е кръгова и дори производителя твърди, че е изотропна (абсолютно сферична диаграма), а другата е остронасочена. И двете антени са много скъпи и струват повече от самия анализатор. Причината да са толкова скъпи е, че са прецизно изпълнени и освен това са КАЛИБРИРАНИ за целия честотен диапазон с точност 1%. На практика уреда може да работи само със своите си антени, защото в паметта му има две големи (мегабайтови) калибрационни таблици точно за тези две антени.

    Възможно е да се сложи някаква друга антена, но тогава няма да може да се вярва на неговите показания. А със своите си антени уреда е в състояние да прави измервания с огромна точност и линейност. Грешката е по-малка от 1%, което за този клас уреди си е направо чудо. Например повечето от професионалните уреди, които се ползват в България, и които струват десетки хиляди, са с грешка 3%.

    С този уред могат прецизно да се измерват всякакви сигнали от -155dBm (-170 с една приставка), до +20dBm (+40 с друга приставка). За който не разбира - уреда може да приеме и прецизно да премери свръхслаб сигнал, излъчен например от сателит или от луната и в същото време на друга честота прецизно да измери напрегнатостта на полето на 1 сантиметър от антената на предавател с мощност 10W. В целия този диапазон от мощности има перфектна точност и линейност по амплитуда и по честота от 1 MHz до почти 10 GHz.

    С две думи - мери всичко и навсякъде кръгово или насочено. Бих могъл да премеря например напрегнатоста на полето на твоя FPV предавател, като ти си караш самолетчето в Пловдив, а аз меря например от връх Шипка. При това ще мога да ти кажа какъв ти е спектъра (какви са ти хармоничните като честота и амплитуда). Сигнала ти ще мога да го логна с дискрета няколко милисекунди и после на лаптоп да ти извадя поне 100 шарени графики с различни сечения и аспекти от твоето излъчване. След това ще мога да завъртя антената и да уловя всеки един радар в България, ако излъчва в момента. Ако я вдигна нагоре - ще намеря всички GPS сателити и ще им видя честотата и силата на сигнала. Същото мога да го направя и за всички геостационарни сателити, излъчващи от 30 000 километра. После мога да го завъртя към хората и колите долу под върха и да ти кажа кой от тях е със GSM и дали неговия оператор е MTel, GLobul или Vivatel. Веднага ще разбера кой си е включил Bluetooth-a, кой работи с 3G и дали неговия телефон е изградил W-Fi мрежа около него. Ще мога да "чуя" апаратурите на моделистите в Казанлък или дори и в Пловдив и ще мога да кажа дали на поляната излъчват апаратури JR/Spectrum или Futaba.

    На практика този уред ти отваря очите за целия електромагнитен спектър от почти нула до 10 GHz, със сила на сигнала от нивото на космическия шум до ниво 20W в точката на собствената му антена, като на всеки един предавател в зоната на видимост можеш прецизно да измериш посоката, напрегнатоста на полето и честотата. При това целия този процес се извършва почти едновременно за всички честоти и в паметта на уреда се логват по 1000 комплекта данни (спектъра) в секунда. После на лаптоп можеш да си загубиш живота всичко това да го гледаш и анализираш.

    И последно - има специална приставка за бързопроменящи се сигнали, като например WiFi мрежа или апаратура с Hopping Frequency.
    Росимир Матеев

  3. #33
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
    На мене ми е интересно буса, стоиките и закрепванията на телевизори и друга апаратаура. Аз също ще си направя подходящите стойки и закрепвания в моя бус, слънчев панел 100 вата съм взел вече , направих му контролер за подходящ заряд на бошовски акумолатор Л4-80А/Ч. Телеметрията ми работи отдавна и гледам на малко телевизорче което просто поставям където дойде. Все още нямам записвачка и голям телевизор, но и тях ще набавя това лято. Та затова ми е интересно подредба стойки и прочие крепежи ако може малко снимков материал че да взема да накупя нужните видове профили и квото там трябва, че самото оборудване в буса си иска сигурно поне месец докато да се постави както и където трябва.
    Има една стара тема, в която съм описал "тюнинга" на моя бус:

    http://modelist.bg/showthread.php?t=552

    В тази тема мисля да продължа и с всички нови екстри и нововъведения. Ще има и много снимки, но нека да направя нещо малко по-значимо от 3 алуминиеви профила на кръст.
    Росимир Матеев

  4. #34
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by worldchanger View Post
    Mateev, преди да започнеш да правиш нещата свързани с wi-fi, пробвай ако ти се намира под ръка апаратура Turnigy, да я включиш в близост до рутер и виж какво става. А относно анализатора .. дай малко инфо като марка, модел, резолюция..
    http://www.aaronia.com/Datasheets/Sp...000-Series.pdf

    Взел съм модела Spectran HF-60100 V4, заедно с всички опции, които се предлагат за този модел.

    Това е най-доброто в света, което се предлага към този момент за такива пари (колкото цената на 1 хеликоптер T-Rex 700).
    Росимир Матеев

  5. #35
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Я дай модел и производител, че ми е интересно кво е туй животно.
    Анатоли Бовянски
    София

  6. #36
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Гледайки параметрите открих една грешка в постингите ми по-горе. Точността на уреда, в комплект с антените, е 1 dB, а не 1%.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен