+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 10

Тема: Тънки алуминиеви или месингови тръбични

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Тънки алуминиеви или месингови тръбични

    Някой знае ли откъде могат да се намерят тънки алуминиеви и/или месингови тръбички. Трябват ми такива с размери от 3 до 6-7 милиметра и сравнително малка дължина (20-30 см) за направата на полувълнови диполи (антени) за 433 MHz, 900, 1000, 1100, 1200, 1300 MHz, 2.4GHz и 5.8 GHz. При FPV-то за постигане на максимални обхвати на предаване на видеоизображението е необходимо да се направи точната антена за точната честота. Обикновенно купешките предаватели пристигат с някаква стандартна антена, която е с добро усилване само за центъра на диапазона, а за страничните канали има отслабване до 2 пъти (3 dB), Колкото и да е малко това, от гледна точка на обхвата е значително. Ако със стандартната антена се постигне обхват напр. 10 km, с прецизираната антена този обхват може да нарастне до 14-15 km. Ако и двете антени са оптимизирани (предавателна и приемна), то тогава на практика обхвата може да се удвои. От тука идва и идеята, че една собствена антена може да бъде направена много по-добра от купешката. Другото нещо, което навява на идеята човек сам да си прави антените, е мърляшкото изпълнение на китайските антени. Разпарал съм 2-3 такива и съм се ужасявал на мазала вътре в тях. Спойките все едно са правени в часовете по трудово обучение на някои първокласници. Има мъртви спойки или стърчащи незапоени жички. Разстоянията между тръбичките не се спазени. Ограничители или няма или са от някакъв мек материал, който се смачква при набутване на цялата конструкция на антената вътре в корпуса. Самият факт на мърляво изпълнение означава, че антената има друга диаграма и друго усилване от това, което е било проектирано. А това е изключително важно при честоти 2.4 или 5.8 GHz, където дори десетата от милиметъра е от изключителна важност.

    Втория вид тръбички или квадратни профили, които търся, са алуминиеви или дори от друг метал, с които мисля да направя сглобяема мачта с колкото се може по-голяма височина. Интересуват ме външни диаметри от 8 до 25мм (тръбички или квадрати) с дължина 1 или 2 метра. Идеята е във всяка една тръбичка да сложа коаксиален кабел и след това да заработя куплунзи в двата края. И след това там на поляната за секунди да може да се сглоби мачта от 4, 6 или дори 8 метра, като последователно се закачат една за друга тези тръби-удължители с постепенно намаляващ диаметър. А най-отгоре на върха се куплунгира прецизираната антена точно за тази честота, с която ще се работи.

    Надявам се само с тези две мероприятия (точната антена за честотата и повдигането високо над земята) да постигна утрояване и дори учетворяване на обхвата.

    Ако някой има информация къде могат да се намерят тънкостенни тръбички с диаметър до 25 милиметра и дължина 1-2 метра, нека да каже.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Колкото до въпроса как се конструират и изчисляват антени - оказва се, че литературата е доста ограничена. На български език не можах да намеря нито една книга. На руски намерих, но е писана преди 17 години от Карл Ротхамел. При това имам само том 1 под формата на djvu файл. Търся том 2, както и всякакви други книги в областта на антените.

    Ако някой има такива книги, нека да ги сподели с останалите. Но не ги публикувайте на страниците на форума, за да не нарушим авторските права. Можем да си ги разменяме по скайп или с ЛС. Тази книга, която я имам, според мене е безценна. Чета я вече втора нощ подред. Там на разбираем език и с прости формули е описано на практика всичко, от което се нуждая. Не мога да и се накефя. Моето копие е превод на руски език и мога да го пратя по скайп на всеки, който пожелае.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Тънкостенни тръбички - от антени радио и ТВ стайни. Също в Практикер и Бриколаж има месингови тръби.
    За мачта - рибарски прът няма ли да стане? Избираш колкото може по-дълъг и махаш крайните меки секции.

  4. #4
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Аз имам три ел.книги на български ''Любителски телевизионни антени''-Димитър Македонски , ''Качествено ТВ приемане'' -Васил Петков 1991 , ''Как да си направим антена''-Александър Петров , .ако някой ги иска,по скайп
    Даниел Георгиев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Искам ги рабира се. Скайпа ми е Mateev6012. Довечера ще се чуем, че сега тръгвам към поляната.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by muns View Post
    Тънкостенни тръбички - от антени радио и ТВ стайни. Също в Практикер и Бриколаж има месингови тръби.
    За мачта - рибарски прът няма ли да стане? Избираш колкото може по-дълъг и махаш крайните меки секции.
    Може да стане, ако е кух, за да скрия вътре коаксиалния кабел. Ще отида в ловно-рибарския, да видя дали нещо няма ми да свърши работа.

    Има и още един проблем - единичното парче не трябва да е по-дълго от 2 метра, за да мога да го транспортирам вътре в буса. Така че пак ще се наложи да са няколко секции с намаляващ диаметър, завършващи с някакви куплунзи от двете страни.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В Практикер и Бриколаж имат месингови тръбички 2mm и 4mm със сигурност. Всякакви други алуминиеви тръби можеш да откриеш във всеки склад за метали. Наблизо до нас има огромен такъв:

    http://www.astoilov96.com/

    Мога да проверя точно за каквито те интересуват, а можеш да ги питаш и по телефона.

    Мачта съм си правил с тръби, купени от магазин на Алумина. Мисля, че прътът беше 6 метра, но ги режат колкото пожелаеш. Моята мачта е с 4 звена, влизащи плътно едно в друго и в краищата са прорязани. На прорезите отгоре има по 2 скоби. Елементарно и много надеждно. Разтяга се за минута-две.

    Не виждам смисъл да куплираш антената чрез мачтата!!! Много по-просто, безопасно, а и сигурно е просто да имаш кабел от антената до земята.
    Георги Русинов

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Капилярите на хладилниците и термостатите са с тънки медни тръбички около 2 мм.За мачта може да се използва телескопична дръжка от рибарски манчок,разпъва се до около 5 м.Продават се в рибарските магазини и са точно толкова дебели около25 мм.Тези тръби са шестостени.
    Пламен Първанов

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    Антени

    Пълно ръководство по изработване на антени в Djvu формат.
    Прикачени файлове
    Димитър Иванов Тодоров

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    рибарски прът

    Вече се каза по горе - поддържам мнението че той е много по добър от алуминия за телескопична мачта.Правят се и по 10 м. и са кухи и леки и супер здрави и на секции под 1.5 м.
    Атанас Георгиев

    0878640251 soton@mail.bg

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен