+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 11

Тема: Двутактов двигател с вентилатор

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2019
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6

    Двутактов двигател с вентилатор

    Здравейте,
    нов и пресен във форума ( днес си направих акаунта).
    Дирекнто на темата. Студент съм на стари години в ТУ-Пловдив- Авиационни технологии, със стара страст към авиомоделизма. Работя върху проект за самолет, и неизбежно се повдига въпроса със Силовата установка. Някога бях кувупал от www.towerhobbies.com двигателче, мисля че е .25 куб.инча, но не съм сигурен. Това на снимката е най-близко като визия.



    И както е известно на всички реактивните двигатели са безбожно скъпи, а бюджета е стиснат като кокоши г@з.. попаднах на ето този юнак:

    https://www.youtube.com/watch?v=pFnC...el=GaryFlymore

    някой правил ли е нещо подобно (освен него де) и дали може да сподели (ако е) впечетления и опит ?

    Благодаря. :)

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Здравей и добре дошъл!

    Това решение се нарича "импелер" и е сравнително лоша алтернатива, когато се куплира с ДВГ.
    Много по-удачен е варианта импелер с електродвигател.

    Можеш да споделиш повече информация за проекта си, а ние с каквото можем ще помагаме.

    Моделните "реактивни" двигателчета не са чак толкова скъпи. Цената е най-малкият проблем.
    Георги Русинов

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2019
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6

    много работа, малко отпуска. уви.



    ето базата върху, която бих искал да поработя.

    https://www.wallpaperup.com/250519/M...e_mig_(7).html

    точно за това и първият въпрос беше за "импелер". конструкцията ще е от балза и 3мм липов шперплат. предполагам, че теглото ще се завърти около 2кг ( само дървенийкта).

    Щом цената на реактивният двигател е най-малкият проблем, какъв е Големият?

    за такава маса, спекулирам че батериите ще са проблем (тегло), отколкото ел.мотора.


  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В такъв случай естествено се пораждат няколко въпроса:

    1. В какъв мащаб е този "модел"?
    2. По чертежи на модел ли ще работиш или не?
    2а. Ако работиш по чертежи, които са изрично правени за авиомодел, тогава в тях трябва да е посочен вида на двигателя.
    3. При тегло на детайлите за корпуса 2 килограма, би следвало моделът да не е особено голям. В такъв случай теглото на готовия за полет модел не би следвало да е повече от 5 - 6 килограма. Т.е. това е модел, който не е много голям, но не и съвсем малък. Следователно за импелер би трябвало да се подбере двигател с поне 15 кубически сантиметра. Не съм сигурен, че ще е достатъчен. В този случай газова турбина би била брутално и безсмислено мощна. Газовите турбини обикновено имат около 12-18 килограма тяга и си тежат... имат и допълнително оборудване, което никак не е малко, нито просто.
    С две думи ДВГ импелер ще е тежък и сложен, газовата турбина ще е прекалено мощна и сложна. Не виждам причина да отхвърляш електрическият импелер?

    И конкретно - за модел с такова тегло най-подходящ откъм размер, тегло и бюджет би бил електродвигателя. За сравнително малко пари може да се подбере двигател, импелер, контролер и батерия. Това ще се отрази доста по-добре и на теглото! Не мисля, че комплект силова установка (мотор, импелер, батерия и контролер) ще надвиши килограм и половина.
    Георги Русинов

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2019
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6

    подновяване на проекта

    Здравейте,
    доста време мина от последният пост (очевидно). Да дам малко ъпдейт по темата.
    Моделът, който възнамерявах да правя беше МиГ-29. Още след като публикувах въпроса си тук, намерих доста сериозни доводи да Не използвам импелера с двутактовият двигател. Бензин + скъпа електроника, мисля че не е добра комбинация.
    Така време мина, обстоятелствата се промениха. Догодина, живи и здрави, по това време си приключвам обучението в ТУ-Пловдив - Авиационна техника и технологии. Също с времето стана по-ясно, че работещ модел за дипломна работа се презентира доста по-ефективно, отколкото само "плоска" академика.

    Самият модел ще бъде принитран на 3D принтера, там където мога, ще използвам EXP или депрон. Ориентировъчни размери 180-190см дължина и 180-200см размах.

    Обекта на разработка е насочен към създаването на модел, доказващ аеродинамичната концепция заложена в него. Не само да лети ами да е способен на изключителна маневреност.
    За целта започвам да събирам системно нужният хардуер.

    За радио съм се спрял на Flysky FS-i6X i6X 10CH 2.4GHz AFHDS 2A RC Transmitter със FS-iA10B Receiver.
    Name:  flysky fs-i6x.jpg
Views: 556
Size:  29.9 KB
    Name:  FS-iA10B Receiver.jpg
Views: 560
Size:  124.5 KB

    За ESC съм се спрял на Skywalker 2-6S 80A UBEC Brushless ESC With 5V/5A BEC
    Name:  Skywalker 2-6S 80A UBEC Brushless ESC With 5V-5A BEC.jpg
Views: 562
Size:  80.2 KB

    Възнамерявам да има 2 x EDF- 90mm със минимум 10 лопатки. Съществува възможност да си ги принтирам на 3D принтера, колкото до моторчетата- има доста опции- т.к. моделът ще е доста голям (габаритно) разглеждах интересни предложения в нета.
    Двете опции са MAMBA TOKA 1404 4000KV или iFlight XING2 1404 4600KV.
    Name:  MAMBA TOKA 1404 4000KV.jpg
Views: 566
Size:  37.2 KB
    Name:  iFlight XING2 1404 4600KV.jpg
Views: 556
Size:  678.3 KB

    За серво съм се спрял на Racerstar MG90S 9g Mini с метални зъбчатки.

    Name:  Racerstar MG90S 9g Mini.jpg
Views: 563
Size:  20.3 KB

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2019
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6

    Пример за модела. Тук има само един двигател, но това може да се преработи.

    Name:  experimental.jpg
Views: 576
Size:  146.0 KB

    Ще съм благодарен ако, ветераните във форума, споделят опит за какво трябва да се внимава.

  7. #7
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Избраното оборудване не отговаря на масово-габаритните данни от заданието.
    За модел почти 2х2 метра с избраната аеродинамична схема и желани способности трябва много повече...
    EDF - над 90мм, прецизни, забрави за принтирани;
    Двигатели - два по над 1000 вата всеки;
    ESC - два по над 100А на поне 6 клетки;
    Серва - с над 4 килограма тяга;
    Батерии - 2 х поне 5000 мАч на 6 клетки;
    Стабилизираща система.
    Има фабрични подобни авиомодели. Потърси документацията на някой от тях.
    Много ще ти е полезна, за да те ориентира за оборудването.
    Една примерна тема:
    https://www.rcgroups.com/forums/show...ate-conversion
    И един примерен модел. Има и ПДФ:
    http://www.blackhorsemodel.com.vn/?product=mig-29
    Стоян Пулевски '71 набор.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2019
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6

    работа по модела

    След почти 2 дневно лутане в дебрите на софтуерният канибализъм, трябваше да преправя модела по дългата процедура. Не е довършен - липсват контролните плоскости по крилото, вертикалният стабилизатор, всички врати по корема на модела, няма колесник.. накратко има Още Много Работа.


    Name:  1.jpg
Views: 541
Size:  61.6 KB
    Name:  2.jpg
Views: 477
Size:  52.5 KB
    Name:  3.jpg
Views: 549
Size:  51.2 KB
    Name:  4.jpg
Views: 550
Size:  49.6 KB
    Name:  5.jpg
Views: 538
Size:  53.0 KB

    В преработката на модела е предвидено да се задвижва с две 120мм EDF. ( По препоръка на колегата Пулевски).

  9. #9
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Така и така е творение...
    Изтвори му два вертикала, че да ти улеснят стабилността и управлението.
    Разнесените гондоли ще ти вгорчат живота откъм настройка по курс... поне.
    Ще ти трябва опция на апаратурата за два двигателя и трим между двата двигателя.
    Следя с интерес.
    Стоян Пулевски '71 набор.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2019
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6

    Пакета пристигна

    Чакането на стоки от CN е убийствено, без значение дали поръчката е от BangGood, Aliexpress или Alibaba. Имат хъб в Чехия, и това което идва от там пътува най-много 10 дни.

    Важното е, че моите играчки пристигнаха.

    Name:  hardWare.jpg
Views: 525
Size:  765.2 KB

    Самият самолет малко изостава.. но се надявам след седмица да имам необходимото време, за да се фокусирам върху самата конструцкия.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен