+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 6 от общо 6

Тема: помощт

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    гр. Смолян
    Мнения
    40

    помощт

    Проблема е следня
    При ремонт на композитно тяло по неизвестни за мен причини смолата не се въвърди/епоксидна/
    реших че ако приготвя нова ще помогне на предишната да се активира и така да си реша проблема.
    За по сигурно/поне аз така сметнах/с помоща на топъл въздух накарах възможно най голямо количество от смолата да се оттече и нанесох нов слой смола/точно приготвена с втвърдител/ въпреки това отново нямам втвърдяване ---а остатъка в чашката се втвърди
    Дайте идеи какво да правя. По точно как да премахна не втвърдената смола или нещо друго.

    Коцето

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Сложи под крушка около 60 вата на има няма 5-10см невтвърдяващата се смола за една нощ-трябва да се втвърди. Идеята е да има температура от поне 30 и не повече от 60 градуса за да започне и завърши процеса. При 20 градуса, или по-малко почти не се втвърдява, или иска много дълго време.
    Аз често когато ми остане смола след като съм разбъркал за нещо си овивам съда в найлон и слагам в хладилника на ниска температура от около 6-8 градуса. Така остава невтвърдена до месец може би. После на водна баня леко затоплям докато да стане течна и се загрее на около 30-40 градуса, и си я ползвам пак.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
    Аз често когато ми остане смола след като съм разбъркал за нещо си овивам съда в найлон и слагам в хладилника на ниска температура от около 6-8 градуса. Така остава невтвърдена до месец може би. После на водна баня леко затоплям докато да стане течна и се загрее на около 30-40 градуса, и си я ползвам пак.
    Бате Гого

    Това валидно ли е за всички смоли?

    В службата за да фундираме с чок фаст някъкъв механизъм забъркахме смола. После се оказа че нещо още не е направено преди ползването. Вкарах смолата в хладилната камера за млякото (+3 +4) за съхранямане. И на другия ден втечних и смесих смолата с пълнежа. Въпросните чок-фасти се изпонапукаха за има няма 10 работни часа. И повторихме упражненинето.

    Сбъркахме ли нещо или смолата е била кофти или непригодна за този трик?
    Ползваме Araldite,
    както и в играчките си за които ми пука ако се напука смолата.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Аралдита е велика смола. На времето неин аналог бе Ухо Плус. Втвърдяването е желателно при високи температури дори до 120гр, ( внимава се да не се получат мехури и за това нагряването е желателно да става бавно), като така се увеличават якостните характеристики на лепилния слой,и се постигат стойности до 300 кг/кв. см.Лепил съм с него преди 30-35 г. и залепеното функционира и до сега. Желателно е лепилния слой между детайлите на слепване да не превипава няколко десети. Ниските температури на втвъдяване водят до (лигавост) на лепилото и ниска здравина. Лепилния слой издържа до около180- 200 градуса за кратко и се разрушава.
    За Иво- навярно е започнала някаква полимеризация и след окончателното втвърдяване тя се е оказала концентратор на вътрешни напрежения, които са напукали смолата - така поне на мен ми се струва.

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Иво, по-принцип всяка смола си иска нейните градуси и време-правим си пещ за втвърдяването и там си правим експериментите със всяка една смола. Иска се разбира се години опит и работа с много смоли, или просто някои който да ни светне за да не хабим ресурси и години време. Не на последно място и староста на смолата, или времето което е изложена на ултравиолета от слънцето оказва доста голямо влияние преди да се разбърка, а и след това. И също не на последно място нали сме Българи, тоест сме най-умни, и най красиви разбираме от всичко та затова колкото хора толкоз и мнения за едно и също нещо ще срещнем, ще се лутаме и така докато открием собствената си технология тоест топлата вода

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Весо
    благодаря за идеята добре звучи като аргумент за пред чорбаджиите!!
    Те нямат време да задават въпроси ама....
    Гого
    Благодаря за мнението.
    На работното си място избягвам да демонстрирам отличетелните черти на манталитета си. Нямам практика с композити, подобна операция е рядко явление при нас. А и няма как да разбирам от всичко нито ми трябва.
    А и за един фундамент не си струва да командироваме специалист да идва.
    Така че квото стане.

    За моделите не съхранявам смола, че там нямам време да го правя два пъти!

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен