Някое предприятие си беше изхрълило старата техника. Техниката очевидно е изхвърлена поради подмяна с друг тип. Имаше скъпи контролери и секции Сименс симатик, които най-вероятно си работеха... Всичкото пневмо беше Фесто и Камоци... абе беше си висша лига. Сред останките можеше да се сглоби и цяла цифрова фреза... не можах да определя дали са произвеждали метални детайли или някакви заготовки, но определено точността е била приоритет.
Взех това инструментче заради микрометричната част. Много е запазена и след като я почистих е като нова. Няма износвания и работи идеално. Не ми трябва, имам си. Просто сефте виждам вграждане по този начин. Жълтата пръчка е скъп цилиндър Фесто с единично действие и полиамиден накрайник. Очевидно е специално изделие. Цената му е около 250-270 лева нов. Демпферът е също скъпо удоволствие. По-скъп е от цилиндъра. Не съм виждал толкова малък. Регулира се по ход, по усилие и има втори демпфер в края на хода. Луда работа... Цената на това малко агрегатче (ако трябва да го направя с днешна дата) гони хилядарката.

А люлката е изработена изключително прецизно. Вградени са и кълбовидни лагери в зоните на допир... По всичко личи, че това агрегатче е служело за обработка на някакви детайли в серия. От микрометричната секция се е коригирал размера, а другото е служело да подава с определено усилие режещия инструмент. А може и да е било за проверка на готови изделия (което ме съмнява).

Не е кой знае каква находка, но ми задържа вниманието. Обмислям вариант да му намеря приложение.