+ Ново Мнение
Страница 8 от 15
ПърваПърва ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 71 до 80 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

  1. #71
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Тази седмица бусът е в бокса.
    Използвах валежното време, за да подготвя хардуера за пневматичното окачване.
    Така и така е на подемника, реших да сменя още няколко неща. Подмених цялата спирачна система, както и изпускателната. Бяха се поизносили. Добавих и 4 нови свещи, пълна диагностика с оригинален софтуер и хардуер на Мерседес на двигателя и трансмисията. Всичко е идеално. Подмених охладителната течност и спирачната течност.
    Направих и пълна ревизия на ходовата част.
    Бусът е в перфектно техническо състояние.
    Последна редакция от ajcinema; 13.08.2020 на 22:10.
    Георги Русинов

  2. #72
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    След няколко дни и безсънни нощи... бусът (като превозно средство) е възстановен механически до състоянието, в което е бил като нов. Отне ми повече време (и "бимберици") от предвиденото, но резултатът си заслужава всяка похарчена секунда и стотинка!!!
    Отново БЛАГОДАРЯ на Матеев, който успя да открие оригиналният завършек на спалнята, който вече е при мен и работя по възстановяването на оригиналния му крепеж.

    Време е за глезотиите! Както обещах, бусът ще има... ТОПЛА ВОДА!

    Започвам "отзад напред" - душът, който ще вградя в задната врата. Идеята е да бъде "скрит" дискретно в нея като "декоративен", "невидим" елемент, но в същото време функционален.
    Ето заготовките. Изработих 3 броя, за да имам право на грешки при заварките:



    Отворите са съобразени за максимална икономичност на използваната вода - 0,35mm, като повърхността ще бъде полирана до огледален блясък:



    Кафевите оцветявания ще бъдат премахнати. Ще използвам качествени цангови съединения, както и дросели с двойно действие, за да осигуря нужния дебит:



    А за необходимото налягане от 5 бара ще се грижи специална миниатюрна помпа с вграден пресостат. Ще я снимам като пристигне.

    Душът, помпата, както и нагревателят, ще бъдат интегрирани в задната врата. Естествено, управлението ще бъде осъществено чрез SSR.


    Ето така трябва да изглежда "банята", когато я завърша:



    Силно се изкушавам да изработя 80 литров резервоар за вода, който да бъде монтиран под пода, до горивния... но още го обмислям. В момента, за разни битови нужди, пълня вода в туби. Неудобно, непрактично и заемат много място. Толкова много държа на оптимизирането, защото дълбоко вярвам, че оползотворяването е един от най-водещите фактори в битието ни.
    Последните оптимизации по отношение на електрическата инсталация са толкова ефективни, че след осъществяването им, повечето от "снаряжението", което мъкнех по поляните, вече е ненужно.
    "Приключението" се очертава да стане сериозно...
    Георги Русинов

  3. #73
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Всички необходими части вече са при мен. Някои изработих от нулата, други поръчах.



    Има и такива, които ще получат ново предназначение. Като този миниатюрен нагревател.



    Оригинално той беше вграден в парочистачка. След интервенцията, ще получи самостоятелна термо - и хидроизолирана кутия.
    Снощи навързах пробно всички елементи. Резултатът е: имам топла вода В РЕАЛНО ВРЕМЕ с температура от 40 до 60 градуса и регулируем дебит от 0 до почти 3 литра в минута.

    Ето елементите отблизо:
    Душът:





    Помпата с вградения пресостат. Купих я за 9 лева...







    Георги Русинов

  4. #74
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    След подобаващо почистване на неръждавейката и полиране на заварките, душът е готов за монтаж. Освен него, бусът ще има и "чешма" за битови нужди (измиване на ръце, посуда и т.н.), като ще може да се избира между студена и топла вода. Предвидени са общо 4 защити -за електричеството, за налягането и срещу течове.

    Планирам да свърша всичко това през уикенда. Всъщност самият монтаж на "питата" и "чешмата" не са толкова трудоемки, колкото останалата инсталация. Ще покажа всичко в снимки. Крайната цел е да не се вижда нищо и всички компоненти да са скрити.

    Миналия уикенд успях да изпробвам спалнята в планината. При температура навън от около 7 градуса, вътре спах само с одеало. Използвах и печката. Цяла вечер компанията се радваше на силна светлина и музика, а през нощта оставих и "дежурно" осветление. Въпреки всичките тези консуматори (обикновено ми костват между 2 и 5 литра бензин за агерегата, който боботи цяла нощ), на сутринта още в 10 часа бусът се беше заредил до 100%.
    Георги Русинов

  5. #75
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Честита баня!
    Топлата вода официално е открита!

    Георги Русинов

  6. #76
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето и подробностите:



    Малката ръчка селектира откъде да тече водата - от душа или от "чешмата". Селектирането е интуитивно - в съответната посока.
    Чешмата е малката оранжева цанга.
    До ръчката има врътка, която регулира дебита. Чрез нея се настройва желаната сила на струята:



    Пускането става с това къстъм мейд копче, което изработих от две непотребни копчета. Комбинирах ниско и високо напрежение в едно ключе със съответните лампички:



    Всички компоненти са скрити във вратата и са надлежно обезопасени.
    Също така мястото им е строго съобразено с естествените кухини и ергономичността. Идеята е да са едновременно удобни, ергономични и обезопасени срещу случайно включване при различните трансформации на буса. Получи се идеално!!!
    Отне ми 12 часа да навържа и подредя всички кабели, тръби, връзки...

    Поръчах 60 литров резервоар, който ще бъде монтиран под колата пред горивния резервоар. Има подходяща ниша, а резервоарът следва нейните форми.
    За наливане на вода ще бъде поставена специална кемперска гърловина с ключ.
    Междувременно демонтирах фабричната нафтова печка, която ще бъде преработена. Ще й добавя електрическа водна помпа и дистанционно "смарт" управление. Така ще имам парно при неработещ автомобил, а зимъс двигателят ще бъде подгрят преди палене.

    Заиграх се...
    Георги Русинов

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Цялата галимация в действие:
    https://youtu.be/bS1jkoFlOy4
    Георги Русинов

  8. #78
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Следващата силно необходима за лятото "екстра" е сянката. Досега мъкнех шатра, а през годините накупих няколко. Всяка с различни предимства, но всички с един и същ недостатък - тежки, обемни и времеемки за разпъване и прибиране.
    Тук искам да споделя и основната си идея. А тя е - да оборудвам возилото с всички необходими неща за хобитата ми, които да са "вградени" и да не изискват товарене, разтоварване и сглобяване/разглобяване. Искам всичко да е винаги "под ръка" и максимално лесно.
    По този начин силно редуцирам багажа. Миналата година си купих голяма и луксозна палатка, която тежи 20 килограма. Сега тя просто не ми е необходима.
    Затова реших да постъпя така и с шатрата.

    Първоначалната ми идея беше да монтирам маркиза. Две неща не ми допаднаха - теглото и цената.
    Подходящата за буса маркиза тежи около 30 килограма и струва 1800 лева. Идеята за такова тегло, добавено към покрива, който и бездруго е натоварен с панели изобщо не ми допадна. Третият негатив е размера на стандартните маркизи. Те могат да са дълги само колкото е широчината им...

    Затова реших да изработя псевдомаркиза (нещо като тента) по своя идея. Тя ще бъде с размери 2,60 х 4 метра, ще се прибира под соларните панели над страничната врата и ще тежи само 3,5 килограма. Ще представлява парче качествен винил с капси, което ще се навива ръчно, а за подпори ще използвам телескопични дръжки за рибарско кепче. Подпорите ще се закотвят с въженца от неръждаема стомана, като всички елементи на навеса ще се навиват във винила и ще се транспортират като всяка истинска маркиза - на покрива.

    Тентата ще има едно много полезно свойство за вечерите навън. То е свързано с осветлението, което направих и ползвам вече 2 години. Ще го покажа в някой от другите постове, заедно с мачтите и котвите. То е изключително силно, а на последния излет успешно изпробвах и въпросното "свойство" - мека дифузна светлина под "покрива", силно осветен район наоколо и... нито едно насекомо под винила!!!

    Започвам от него (винила). Продължението - утре.
    Георги Русинов

  9. #79
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Скицата е готова и я изпратих на печатарите. Добавих инструкции за ушиването, както и за местата на капсите. Те трябва да са абсолютно точни. Следобед покривалото ще бъде готово.
    Добавих и един "джоб", в който да се прибират мачтите.



    В последния момент направих малка корекция с цел удобство . Навесът ще е с размери 245 х 350 сантиметра.
    Георги Русинов

  10. #80
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес ме изненадаха неприятно - навесът ще е готов чак във вторник.
    Имах нагласата да го пробвам в събота на летището, но няма да е готов...
    Нищо, за сметка на това си набавих нужния крепеж. Купих и "скрити" болтове за душа. На снимките се виждат временни крепежи, които ще бъдат подменени този уикенд. Освен това самат "пита" на душа ще бъде прибрана още 5 милиметра навътре и обкантена с фин холкер от полиуретан-лепило в цвета на кората.

    До края на седмицата трябва да е тук и резервоарът за вода. За всеки случай ще поръчам още един. Друго си е да разполагаш със 120 литра вода при нужда. Вторият резервоар ще бъде демонтируем (на бързи скоби) и ще се поставя при необходимост под задното сепаре. Докато дойде, ще тествам скачането на двата съда с 45 литрова туба със сходни размери.

    Следващото, което ще покажа е външното осветление. То е съставено от общо 9 осветителни тела, които могат да работят самостоятелно, в групи или кръгове.
    Впрочем, отворен съм за всякакви идеи за джаджи и принадлежности, които могат да се вградят. Ако на някой му хрумне интересна идея - ще се радвам да я сподели.
    Последна редакция от ajcinema; 16.07.2020 на 21:15.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен