+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 2 от общо 2

Тема: КАТАМАРАН - помогнете за ремонт !

  1. #1
    Наблюдател Аватар на 4040
    Регистриран
    Jul 2012
    Живее в
    България
    Мнения
    3

    КАТАМАРАН - помогнете за ремонт !

    Здравейте,

    Купих настаро един катамаран почти като този на снимката :
    http://www.amazon.com/Gunther-Boats-...ords=katamaran
    Това "Гюнтер лодки" фирма ли е или са някакви модели (въобще не разбирам от лодки)?
    Моя обаче е използван, "поизветрял" е и ми се иска малко да го поосвежа, но не съм сигурен как, че да не взема да омажа нещо. Ето малко инфо за лодката:
    Корпусите са от пластмасово фолио, вероятно вакуумно формовано. Палубите са от шперплат 5мм. Платната са от плат, а въженцата са приятно мекички, може би памучни. Кормилата са пластмасови. Всички метални части са вероятно месинг, но са доста потъмнели.
    Габарити Д:515ммм, Ш:257мм, В:100+520мм с платното. Тегло 440г без и 500г с платната. Газене 5-6см , до палубата са 8см.

    Какво искам да оправя:
    1. Шперплата е загубил гланца, леко одраскан е и олющен тук-там. Мога ли да го лакирам с лак за дърво? Трябва ли преди това да се обработи с шкурка например? Фурнира има леко вдлъбнати нишки като текстура.
    2. Металните части са патинирани, потъмнели и леко "осолени" . Как да им върна блясъка? Имам водни шкурки, пилички и шлайфче - кой ще е най-безопасния начин ,защото някои части са направо забити по дървото и не искам да ги махам. Или нещо химично?
    3. Платната са в цвят мръсно бяло - не знам дали това е оригиналния цвят или са "слънчасали". Може ли да се избелят или да се боядисат в друг цвят?
    4. Боята по канта (синята) и червената по корпусите е леко надраскана - с какво може да се пребоядисат? Макар, че специално с корпуса не виждам как ще се справя - такава права линия нямам идея как се прави .
    5. Дървените пръчици на кормилото, носа и мачтата не са лакирвани - това нарочно ли е? Бърка ли ги ако ги лакирам и тях?
    6. Корпусите са захванати за палубата с по 2 винта, обаче така леко се клатят странично и изглежда сякаш малко паянтово - това дали е нарочно, касаещо движението? Ако се стабилизират с трети винт за палубата (триточково закрепяне) , ще се обърка ли нещо? Или да ги залепя леко?
    7. Лепенките са паднали - има ли лесен начин за поставяне на някакви емблеми по корпуса, платната, и знамето?
    8. Такелажа го свалих и сега не съм сигурен кое откъде минаваше - има ли някъде из нета ръководства за стъкмяване на платната на този вид катамарани, и как се настройват за ветроходство?

    Доста въпроси се събраха , обаче никога не съм се занимавал с моделизъм и всичко в тази област ми е непознато. Иначе имам доста инструменти и машинки и механиката не ми е проблем.
    Това нещо го глася за подарък на 7 годишния ми племенник , така ,че не целя супер майсторство - просто и на мен ми е интересно като техническо изпълнение. По-натам мисля да сложа и двигател с радиоуправление , но затова ще пусна нова тема в съседния раздел. Актуални снимки на катамарана ще кача до няколко дена.

    Ще съм благодарен за всякакви съвети и идеи.

    Click image for larger version

Name:	katamaran0.jpg
Views:	2182
Size:	78.6 KB
ID:	5102

  2. #2
    Наблюдател Аватар на 4040
    Регистриран
    Jul 2012
    Живее в
    България
    Мнения
    3

    Намерих им сайта на тези Гюнтери - някаква немска фирма за играчки. Даже продават и резервни платна. От снимките ми се изясниха някои детайли. Ето линк:
    http://shop.strato.de/epages/6123927.../Products/5074



    ..... Добавям и актуалните снимки:

    Click image for larger version

Name:	kat01.jpg
Views:	1054
Size:	46.2 KB
ID:	5144Click image for larger version

Name:	kat07.jpg
Views:	1055
Size:	97.9 KB
ID:	5145Click image for larger version

Name:	kat06.jpg
Views:	1113
Size:	85.0 KB
ID:	5146Click image for larger version

Name:	kat12.jpg
Views:	1066
Size:	134.2 KB
ID:	5147Click image for larger version

Name:	kat08.jpg
Views:	1105
Size:	85.1 KB
ID:	5148Click image for larger version

Name:	kat02.jpg
Views:	1033
Size:	40.8 KB
ID:	5149Click image for larger version

Name:	kat11.jpg
Views:	1022
Size:	43.1 KB
ID:	5150Click image for larger version

Name:	kat16.jpg
Views:	1070
Size:	134.3 KB
ID:	5151Click image for larger version

Name:	kat03.jpg
Views:	1037
Size:	95.3 KB
ID:	5152Click image for larger version

Name:	kat04.jpg
Views:	1046
Size:	134.4 KB
ID:	5153Click image for larger version

Name:	kat15.jpg
Views:	1045
Size:	74.4 KB
ID:	5154Click image for larger version

Name:	kat05.jpg
Views:	1046
Size:	82.1 KB
ID:	5155Click image for larger version

Name:	kat09.jpg
Views:	1023
Size:	104.2 KB
ID:	5156Click image for larger version

Name:	kat14.jpg
Views:	1056
Size:	91.3 KB
ID:	5157Click image for larger version

Name:	kat10.jpg
Views:	1064
Size:	87.6 KB
ID:	5158
    Последна редакция от 4040; 05.08.2012 на 03:43.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен