+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 10

Тема: Универсална стартерна кутия "всичко в едно"

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Универсална стартерна кутия "всичко в едно"

    Всеки моделист, използваш алкохолни двигатели с вътрешно горене, независимо от вида модел - самолет, лодка, количка или хеликоптер, рано или късно се сблъсква с проблеми, касаещи зареждането с гориво и паленето на двигателя. Съществуват доста и най-разнообразни решения на тези проблеми и бих искал да споделя едно такова решение.

    В миналото съм използвал какви ли не прийоми и измишльотини, за да осигуря безпроблемно палене на двигателите и най-вече достатъчно ток за целта. Уви, всяко от тези решения е било удачно само в някои аспекти и особено неудачно в други. Например, носенето на голям акумулатор е чудесно, защото има достатъчно ток за всичко, но теглото му в немалко случаи ми е било проблем.
    Генераторите също са добро решение, но там обемът е значителен.
    Следвайки някаква логика, изграждала се с годините, стигнах до извод, че е добре да обединя всички нужни ми аксесоари в един, който да е малък, лек и компактен. Уви - мисия невъзможна.
    Няколко години за тази цел ми служеше компактен UPS с монтирана отгоре дръжка, а отстрани малък захранващ панел за свещи и изводи за стартер. Смятам това решение за особено успешно, защото е удобно, а зареждането е автоматично - просто включвам в контакта. При това разполагам и с 220V на полето.
    Усъвършенствайки тази идея, преди две години закупих един немски туристически уред, предназначен да захранва дребни туристически консуматори - лампа, зарядно за телефон и прочие. Допаднаха ми компактния размер и удобната форма. Веднага, след като го видях у един приятел (използваше го, за да си зарежда запалката през него), реших, че това нещо може да послужи успешно за създаване на стартерна кутия. На другия ден си купих същото от Практикер (още ги има) на цена около 49 лева.

    Ето какво представлява самото устройство:



    Индикатори за зареждане, за състояние на акумулатора, защити на входа-изхода, няколко вида напрежения и два солидни куплунга за запалка.
    Вътре има оловен акумулатор 12V 7Ah, който си беше заминал, както всички други техники с подобни акумулатори, закупени от големите вериги.
    За да освободя място реших да поставя по-малък по капацитет акумулатор, който за нуждите ми е предостатъчен. Ето какво подготвих за присаждане:




    След като разглобих уредчето и извадих стария и негоден акумулатор, се освободи доста място:




    Първата работа беше да намеря най-доброто възможно положение на пауър-панела, за да бъде удобен при работа, в комплект със стартера. Тоест, изходите на пауърпанела да сочат назад към опашката на модела, а тези за стартера - напред. Дефактно стартерната кутия да бъде по средата и да предпазва влизане на някои от кабелите във витлото (ако е самолет).

    След това - рязане:



    И напасване:






    Поставих предварително приготвените помпа, защити и изходи и вътрешността започна да придобива вид:






    А също и външността:




    Това, което всъщност най-много ми хареса в това устройство (в първоначалния му вид) бе наличието на глупава "кутийка" или по-скоро капаче в задната му част. Там оригинално се мъдреше силов изход за 12V, неминаващ през никаква електроника. Така или иначе, вече изведох този изход на друго място (горе) с доста по-дебели и здрави кабели от оригиналните, реших да използвам тази ниша точно за това, което две години умувах:



    А именно: отсек за тръбичките на помпата. На това място те са защитени от прах и мръсотия и винаги на разположение.

    Тампонирах по стария метод (с тампончета от старо CD):




    И ето колко приятно се получи:
    Отворено:




    Затворено:



    Виждат се и гумените крачета, които поставих между другото за да не се жули корпуса.


    Дръжката, най-удобния елемент е сгъваема/прибираема, а лепенката от помпата преместих на предния панел за фасон.





    Ето го и готовото устройство на фона на модел:



    А тук може да се направи сравнение на габаритите, спрямо "старата" стартерна кутия - фрефасониран UPS:






    Ами... това е. Получи се малка и лека стартерна кутия, с която лесно се зарежда гориво, подава се ток на свещта и стартера, разполага с удобна дръжка и достатъчно други изходи за различни нужди.
    Зареждането на вградения акумулатор е автоматично.
    Георги Русинов

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Личи си, че и в Пловдив тези дни е валял дъжд, и си се чудил какво да правиш у вас. Поздравления. Станало е страхотно.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Изклучително Впечатляващо

    Георги
    като гледам с къкво професионално отношение подхождаш към всеки детайл здраво се замислям дали въобще моето е моделизъм.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Иво, благодаря за добрите думи и комплиментите!

    Уви, далеч не е професионално. Щеше да е такова, ако всички куплунзи ми бяха еднакви, с еднакви цветове, подредени в една посока и вътре всичко да е по-пригледно...
    Но времето ми напоследък е по-ценно и от злато, а средствата се топят като пролетен сняг. Всъщност то (времето) изцяло липсва и потопен в останалата мизерия се чудя как изобщо успявам да свърша каквото и да било.
    Щеше да е перфектно, ако не ме бяха викали по спешност цели 6 пъти, докато в рамките на ден и половина се опитвах да направя кутията... Така мислите ми се разводняват и допускам грешки и компромиси, но няма друг начин поне в близките година и половина. Така че работата по тоя проект е леко претупана и всичко е събрано колкото да мяза на нещо и да работи. Можех да подредя и преокабеля оригиналните свръзки, но не остана време.
    Нищо, нека има малко кусури за кадем.

    Росимир позна - тия дни е дъждовно и се занимавам с глупости... Разбира се, че при наличието на един стартер Align и една свястна запалка от същата марка, цялата тая галимация е ненужна, но при тяхно отсъствие си е удобничко.
    Георги Русинов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Добрата стара стартерна кутия ми служи вярно по отношение на моделите. Но все пак тя по оригиналния си замисъл е къмпинг-оборудване. Затова днес се снабди с мощен диод, който да служи като аварийна лампа когато няма ток вкъщи (да цикля акумулатора) и за осветление когато лагеруваме семейно на палатка.

    Като видя един почивен ден и започвам да мисля дивотии...

    Click image for larger version

Name:	18.04.14 - 1.jpg
Views:	1140
Size:	71.3 KB
ID:	6808Click image for larger version

Name:	18.04.14 - 2.jpg
Views:	1098
Size:	45.9 KB
ID:	6809Click image for larger version

Name:	18.04.14 - 3.jpg
Views:	1120
Size:	41.1 KB
ID:	6807
    Георги Русинов

  6. #6
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    Това с диода си е перфектно решение за такова устройство като допълнение, ниска консумация и мощен поток фотони. Но ми се струва, че по-правилното място на диода би било отстрани на кутията, /ако има подходящо място, разбира се/. Понеже така ще ти свети повече в очите ми се чини, като гледам фотото.
    - Поздравления за устройството! Хареса ми.
    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Радвам се за забележката!

    В интерс на истината доста мислих къде да разположа диода. В горната страна на кутията има изваждаща се дръжка. Мислех да е някъде в предната част или отстрани, но кутията е "боец" - тя има задача да обслужва палене и зареждане на модели, да се търкаля в багажника и да се подрежда сред други аксесоари към моделите - куфари с апаратури, генератор, туби, столове, маси и т.н. Все твърди предмети, някои с остри краища. Отстрани диодът би бил незащитен и може да се счупи или надраска. Затова реших да го сложа отгоре под дръжката. Така при транспортиране няма как да се повреди, а кутията има гумени крачета и на гърба - тя може да стои легнала.
    Принципно кутията е предвидена да се закача в горната част на палатка и може да свети дифузно нагоре или насочено надолу. Към диода разработих бяла "шапка", която се щраква за него и така светлината става мека, дифузна и осветява много добре средноголяма стая така, че да може да се чете книга.

    Ще направя читави снимки тия дни. Аз доста си падам по подобни джаджи.
    Георги Русинов

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    колко вата е диода?
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Между според измерването ми консумацията е около 8,5 вата. Чипът на пръв поглед е около 30-ватов, може би и 50, но драйверът го ограничава. Иначе му е нужно охлаждане. В този си вид загрява почти до границата на поносимост на пръстите ми - около 55 градуса. Върви си с фабричен драйвер, който е доста малък и не го разгледах подробно.
    Георги Русинов

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Стартерната кутия ми служи вярно цели 8 години и затова реших да я "наградя" с поредния ъпгрейд - литиево "сърце".

    За целта използвах 6 клетки 18650 и 100 амперов BMS.
    Добавих и кондензатор, за да мога да ползвам кутията като джъмпстарт за мотоциклет (едно от другите ми хобита).
    Материалите:



    Пакетът, подготвен за конфигурация 3S2P:



    Подредбата на новата батерия:



    Преди да сглобя пакета, трябваше да реша как да свържа клетките. Първоначалната ми идея беше да ги заваря точково. За целта изработих малък апарат за точкови заварки специално за малки клетки (ще го покажа в отделна тема). Впоследствие реших свръзките да бъдат осъществени чрез спойки и дебел кабел (4 квадрата) с цел максимално голяма контактна площ:




    Ето как изглежда готовият акумулатор:





    Спестени точно 2 килограма тегло!!!


    Ето и готовата (за кой ли път) кутия:



    Добавих и нови куплунзи, а някои стари подмених с по-здрави:



    Добавих и нов бутон за диода.
    Сред ъпгрейдите са и нови уплътнения на горивната помпа - устойчиви на бензин, както и нови шлаухи и филтър - също устойчиви на бензин.

    Допълнителните аксесоари са:
    - помпа с голям дебит за течности, която ползвам за пълнене на вода от/в туби или от водоеми (за къмпингуване)
    - духалка за разпалване на барбекю.
    - комплект самоделни диодни осветителни тела за различни нужди - от 1, та до 300 вата.
    - портативна преносима еспресо-машинка, работеща на 12V.
    Ще ги снимам тези дни, тъй като са в колата.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Replies: 13
    Последно мнение: 28.02.2015, 13:00
  2. "Карибски пирати"
    от steysi_gb във форум: Други плаващи модели
    Replies: 5
    Последно мнение: 25.04.2011, 23:59
  3. Акумулатори за класове" М"
    от steysi_gb във форум: Радиоуправляеми модели
    Replies: 12
    Последно мнение: 24.03.2010, 11:07

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен