+ Ново Мнение
Страница 14 от 15
ПърваПърва ... 4 10 11 12 13 14 15 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 131 до 140 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

  1. #131
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    ...Стигнах момента, в който вече не ми хрумват нови идеи.
    Ще се радвам, ако някой от четящите даде идея, дори да е безумна на пръв поглед.
    За мен удоволствието е повече в правенето, отколкото в използването.
    Една безумна идея от мен:
    ВЕТРОГЕНЕРАТОР
    Като ВЕИ за през нощта или мрачни дни.
    Последна редакция от Пулевски; 07.08.2021 на 00:07.
    Стоян Пулевски '71 набор.

  2. #132
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Идеята е много интересна. Минавало ми е през ума да търся алтернативи в случай на прекомерно изчерпване на енергията. Дори няколко месеца в оборудването присъстваше миниатюрен агрегат 1kW.
    Оказа се, че на практика е невъзможно да изчерпя тока, колкото и да се опитвам. Затова прибрах генератора и се замислих какви други джаджи да наблъскам, тъй като никога не успявам да разредя акумулаторите на повече от 50%, дори през зимните месеци, когато слънцето е оскъдно.
    Все пак добре е чат-пат да се прави по един цикъл.

    Дори замених барбекюто на въглища с електрическа скара:





    След два часа печене на пържоли вчера по тъмните часове, плюс 6 часа осветяване на поляната с общо 500 вата диоди, плюс цяла нощ с включено отопление... успях да смъкна само 40% от капацитета, който в момента е възстановен, а е едва 10:30 сутринта...
    Всичко това, плюс стандартните интернет, телевизия, музика, наблюдение, хладилник-фризер и други всевъзможни джиджавки.
    Георги Русинов

  3. #133
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Едно допълнение към екипажа, което доскоро помагаше в служебната работилница:

    Георги Русинов

  4. #134
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    ...

    Здравей!

    Изключваш си предпазителя на таблото на EVN или вътрешен ако имаш, подаваш напрежение от буса, към домашната ел. мрежа. Така хем ще си правиш редовни цикли, хем ще си помагаш в семейният бюджет.

    Последна редакция от Lock-on; 24.05.2022 на 19:12.
    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

  5. #135
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Вкъщи си имам соларна електроцентрала. Стига за бойлер, хладилник, климатици, осветление и телевизия. За готварската печка, в комбинация с бойлера се задъхва, но аз рядко я ползвам. А и нека енергото види малко "гювеч". Догодина ще я разширя.

    В интерес на истината, в службата на два пъти съм давал ток за един или два от цеховете. Случвало се е заради авария да ни спрат тока за по 4-5 часа и тогава освен да пуснем работниците да си ходят, нямаме друг вариант. Благодарение на буса, при последните две аварии успях да спася поне ръчния пакетаж. Той не изисква много ток и въздух. Около 20-25 машинки по стотина вата и малък компресор за въздуха - същия като за окачването. Когато ръчните машинки са загрели, не харчат повече от 25-30 вата.

    Следващото, което планирам да направя по буса е фоново (дифузно) LED осветление, монтирано на страничните лайсни на панелите. Не ми остава време, защото започнатите проекти са много, а напоследък тялото (здравето) започна да ме предава...
    Георги Русинов

  6. #136
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    По-добре на тавана ги монтирай, да пада светлината от горе, че отстрани на лайсните може да ти свети в очите и да ти е некомфортно от това, на тебе или на пътниците. По студена светлина по-добре осветява! 6500К е перфектно, става като ден в купето.

    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

  7. #137
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Това осветление не е за вътре. Вътре имам доста добро осветление.
    Купих едни доста мощни диодни лайсни - по 24 вата на метър. Чиповете са налепени на алуминиева подложка, а отделно купих и подходящи канали с матов капак. Искам да ги монтирам отвън, по дължина на соларните панели. Вечерно време закачам на висок 6 метра разтегателен прът една 240 ватова самоделна диодна лампа с вградено охлаждане. Ще я снимам тези дни. Тя осветява цялата поляна, когато сме на къмпинг. Искам да я заместя с общо 12 метра от тези лайсни, които да бъдат поставени на страните на соларните панели. Доста са тънки - заедно с каналите са около 3 милиметра. Така ще мога да използвам самия бус като лампа. Идеята е да светвам само от едната или и от двете страни - зависи къде сме седнали. Разбира се със смарт реле плюс дистанционно за местата, където няма интернет.

    Аз предпочитам топлата светлина. Между 3 и 4к келвина. Бялата и студената не ми харесват. Бусът има много добри и силни фарове. Изкуших се да купя едни супер качествени и скъпи диодни крушки (H1 за къси и H4 за дълги), които така и не монтирах. Причината е, че от няколко години карам МПС-та само с диодни фарове с бяла светлина. Ако настилката е черна (нова) или мокра, просто не я виждам. Не знам защо се получава така, но и други приятели са се оплаквали. Виждам маркировката перфектно, знаците "греят" от няколкостотин метра, но самия път се вижда много трудно.
    Георги Русинов

  8. #138
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    А, така ли било. Супер, тъкмо няма да ти се налага да разнасяш пръта с лампата. Много е добра идеята даже и това да си избираш страната на осветяване. Ако пък и включиш веригата с отделно реле към алармата на буса, ще става интересно когато се включи. Относно асфалта, по-добре е да виждаш добре маркировката и препятствията по пътя, паднали камъни и др. затова колкото повече фотони , по-добре. Но то и с обикновени лампи във фаровете, мокрият асфалт пак си поглъща светлината. То и аз си карам всичките машини с диодни лампи и съм много доволен, не бих върнал повече, нажежаеми жички в рефлекторите.

    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

  9. #139
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Може би е чисто субективно, но наистина при мен се получава този ефект. Често ми се случва да карам по пътища без макировка или с много избледняла. С диодни фарове това много ме изморява. Проблемът е, че не се случва само с допълнително монтирани, а и със заводски.
    От няколко месеца се каня да сложа новите крушки за проба, но все не мога да се наканя. Тези дни ще се престраша, тъй като ми предстои дълго нощно пътуване и ще споделя резултата.

    А иначе за аларма не съм мислил. Бусът няма такава, тъй като има GPS-контрол и доста камери. Засичат всякакво движение и човешки фигури. На моменти дори е дразнещо.

    Това лято смятам да наблегна повече на летене с моделите. Натрупаха се няколко нови и трябва да пусна съответните теми и да ги облетя.
    Георги Русинов

  10. #140
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    То и аз така, след малко даже ще излизам да раздвижа някое и друго хвърчило, че от бая време не съм пипал стикове, все някакви други ангажименти. Понякога имам чувство че ще съм забравил да пилотирам, но не е така, то вероятно е като с колелото.



    Алармата е полезна при определени случаи. На моя бус имам и даже съм ѝ добавил обемен датчик, целта е да охранява ремаркето. Държи външен периметър (може да се настройва) и до определени метри предупреждава с един доста силен стресиращ сигнал и светлини и при по-близък контакт с возилото включва. Но то всичко е според потребностите.

    Приятни полети и да няма крашове!

    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен