PDA

Виж пълната версия на : USB кабел за симулатор



Gogo55
17.04.2011, 16:19
Повода за тази тема е че преди няколко седмици си направих подобен кабел.След като направих десетина часа на AEROFLI и се убедих че кабела работи безотказно реших че трябва да го споделя.Всичко започна с това че си купих кит на хели TZ-50, и идеята че трябва да симулирам малко литкане с хеликоптер на симулатор.Търсенето на схемно решение из българския нет не даде никакъв резултат.На въпросите ми за схема ми отговаряха че е по лесно да си го купя вместо да си губя времето, което ме амбицира още повече че трябва сам да си го направя защото не си падам много купешки моделист.Верно е че загубих около три дена да се ровя из нета но както знаем при братята руснаци има всичко.След като намерих схемата и .Hex файла се оказа че не мога да намеря подходяща платка която да е с минимални размери,по руския нет се мотат няколко платки но всичките който успях да намеря са за големи елементи в стандартен DIP корпус което налага използването на кутиика за тях.Това не ми хареса да се мандахерца някаква кутиика по кабела затова набързо си проектирах една платка която да е с минимални размери и за SMD елементи, платката се получи с размер 14х40мм и затова само я омотах с тиксо и почти не личи че на кабела има сложена и електроника..Схемното решение е реализирано с микроконтролер на Атмел ATMega8, като си има драивер за вина които да се разпознава като обикновен джоистик и от контрол панела да може да се вижда и да се калибрира при нужда.Входния сигнал трябва да е РРМ и се взима или от стандартната букса която е отзад на всяко едно радиоуправление , или се намира със осцилоскоп на едно от крачетата на чипа които е на самата платка на радиуправлението, или от едното краче на кварца-кой от където го намери,най-лесно е разбира се от буксата за тренер-ученик. Качвам снимки така че да може да се повтори от всеки лесно и бързо без да се губи излишно време за ненужно сърфиране из чуждестранския нет.Нех фаила не знам как да го кача защото не взима .рар фаилове...

Gogo55
18.04.2011, 16:04
Както някои са забелязали има два елемента в повече на платката.Това е подпиране на ресет крачето на атмела което е препоръчително да бъде с един резистор със стоиност от 4к7 до 10К, и един бърз диод примерно 1N4148 към плюс3,3V.Също така е добре да има и един кондер от 100н между ресета и масата.Източника на тези 3,3V може да бъде всеки един стабилизатор или регулатор на напрежение-аз лично използвах един от стара платка от твърд диск на които на корпуса му не пишеше нищо.Просто включих платката към +5V и със волтметъра намерих от къде излизат 3,3V:laughing:, всичките елементи ги изкормих от стара платка освен мега8 която само купих от магазина.Прикачам схемата където съм сложил допълнително три елемента за подпиране на ресета.Пак казвам те не са задължителни, но са препоръчителни при всеки един атмел без значение в каква схема ще се използва.
ПС:Важно! Руснака който е писал сорса изрично споменава че не трябва да се използва за комерсиална цел а само за индивидуално ползване!Човека е писал този сорс в името на хобито, и разбира се за благото на народа!Това не означава че които не може да програмира атмели и не може да запоява не може да не си плати на някой които да му го направи :cool:.
Тук е качен и сорса:
http://rc.bovyanski.com/files/anatoli/elektronika/Gogo sim USB kabel.rar

Bovyanski
18.04.2011, 18:32
Пробва ли го дали работи със Phoenix RC

Gogo55
18.04.2011, 19:46
Играл съм си само на аерофли професионал делух,четох че бил наи добрия и така натам все хубави работи за него, дръпнах инсталнах- хареса ми графиката и поведението затова не съм дърпал и качвал други симулатори на тази тема.По принцип ще работи на всичко което иска джоистик който джоистик се вижда от старт - контрол панел-игрови контролери.От там през своиства може да се прави тест и калибровка на дадения джоистик-в този случаи апаратурата за радиоуправление.Може да се лети на всякакви симулатори според братята руснаци.В момента в които се боцне кабела в усб буксата се появява съобщение че съм включил джоистик и че тои е готов и настроен за работа.

smarty
20.04.2011, 00:41
Здравей,

моля те да публикуваш платката страна писти - чисто черно/бяло без солдермаска.
Най -добре би било PDF , или ако е растерно изображение да е поне 600dpi

Поздравления за работата!

Gogo55
20.04.2011, 03:35
Ето го и в ПДФ, а в рара който Bovyanski любезно качи на неговия саит има платката в програмата СЛ5 която програма се чете от всяка една уважаваща себе си платкаджииница.Спокоино може да се начертае обаче и със маркер на ръка директно върху текстолита и да се ецва, маркера не се разява от железния трихлорид.За тези които искат да си направят платка "почти" като фабрична съм описъл как става тук:
http://forum.gogobg.net/viewtopic.php?f=5&t=83

sevo
25.04.2011, 12:28
AeroFly Professional Deluxe - как тръгна с крак или без ?

Gogo55
25.04.2011, 12:43
AeroFly Professional Deluxe - как тръгна с крак или без ?
Хи хи егати въпроса, които отговори със крак значи е пират:laughing:

sevo
25.04.2011, 21:41
От простичкият отговор на този въпрос става ясно дали има смисъл от цялото упражнение по правенето на този "кабел". Или да си купи готов за 10лв.

Gogo55
16.02.2014, 20:21
Качих всичко нужно да се направи кабела в този .зип прикачен към това мнение. По нагоре се оказа че липсвал хех файла.