PDA

Виж пълната версия на : Моля помогнете за избор на турбина....



nickarsow
02.08.2010, 19:21
Здравейте момци,
Имам следния проблем:
На стари години си подновявам хобито - авиомоделизъм ( започнах с авиомоделизъм през 1967г. )
Имам няколко електро-планера с 540 двигател на 7,4V и сгъваемо витло 8х6. Проблема е, че доста витла счупих и още не съм свикнал да го управлявам добре ( планера е Happy 2000 ).
Искам да заменя текущия двигател 540 и витло 8х6 с турбина, изнесена над крилото, но не мога да изчисля/преценя каква да бъде ( диаметър/двигател/захранване).
Моля помогнете ми за избора, за което предварително благодаря.

de_kata
02.08.2010, 23:53
Какво е полетното тегло на модела със сегашната конфигурация?

nickarsow
03.08.2010, 17:19
Полетното тегло е около 1650-1700 грама. По документи е 1435, но съм добавил елерони, 2бр. 9г. машинки за тях и акумулатор в защитен корпус, който вдига още малко, за да стане 1650гр.
Между другото дали бих могъл да ползвам 540-ката за турбината, тоест да закупя турбина без двигател?

de_kata
03.08.2010, 20:45
За това полетно тегло ти трябва турбина с тяга минимум 500гр, а с нея старта ще е голям мъка. За да имаш лесен старт трябва да имаш тяга поне 1000гр. Проблема обаче е следния- ако направиш сравнение между тягата на витло (с даден диаметър и стъпка) със тягата на турбина, ще разбереш че за една и съща мощност на двигателя, турбината има много по малка тяга, но затова скоростта на изходящият въздух е по-голяма.
На кратко искам да кажа, че ако искаш да ползваш турбина вместо перка, моторчето ти трябва да консумира около 2-3пъти повече енергия. Прост пример- турбинка с диаметър 65мм, при захранване 3-липо клетки мотрчето и консумира около 25А и дава тяга около 500гр. Моторче с витло 8х3.8 при захранване с 3 ли-по клетки и консумация 10-15А два тяга около 800гр.
Защо не си вземеш хубаво витло, например такова http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5272&Product_Name=Folding_Propeller_w/_Alloy_hub_-_8x6 или http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5328&Product_Name=Folding_Propeller_w/_Alloy_hub_-_9x5 и разбира се едно безчетково мотрче около 200-250 вата. Комбинацията ще е перфектна.

Преди време имах едно планерче 2 метка размах и полетно тегло към 800-900гр. С мотор 180вата катерише вертикално на горе.

nickarsow
03.08.2010, 20:53
Тоя електро планер е голям кютук, ама пипнах една промоция и взех няколко. Излязоха ми с доставката по 60 лв. оборудвани с двигател и контролер. Изработката на крилата и стабилизаторите е перфектна, но тялото е от полипропилен и от честите удари се посмачква. Измъчи ме и проблема с постоянното чупене на витла....явно са пълен боклук. Е...и аз забравям да спра двигателчето овреме, та....комбинацията е отчайваща :laughing:
Явно ще потърся по-качествени витла и с упоритост ще станат нещата.
Още веднаж благодаря за съвета.

de_kata
03.08.2010, 21:26
Аз с моя планер също имах проблеми с карето защото не го виждах. Няколко пъти го позабучих:cool:, но никакви поражения, нито витло съм чупил нито нищо. Тези които ти ги показах, с конус от алумин са много добри.

nickarsow
03.08.2010, 21:39
Чупят се по един и същи начин - през средата на отвора за щифта. Проблема е, че имам доста алуминиеви конуси, а витлата са ми кът. Не мога да намеря само чифтове витла 8х6 или 9х5 . Ако знаеш къде има ще ти бъда много благодарен.

de_kata
03.08.2010, 22:41
Разбира се. В ХК продават и само лопати
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=208&curPage=6&v=&sortlist= . Потъси си подходящи в този раздел.:wink: Цените са народни.