PDA

Виж пълната версия на : Тренер-горноплощник с тикащ винт.



Николай
15.10.2013, 22:06
Тази концепция я обмислям от доста години, поне 4. След първият ми тренер, с който стъпих в RC света, мислех да правя нещо такова, но го отлагах. Просто до сега нямах подходящ мотор и мотивация, а и повече ме привличат акробатичните самолети.
Преди няколко месеца се сдобих с моторче Aeolian 2822-1400, а в един магазин видях рибарски телескоп от 3 части за 4.50. Та с малко фибран 20 и 30 мм, депрон 6 мм и няколко дена, сътворих това самолетче.
Размах - 1100, хорда - 180 мм. 2 сервомашинки - 9 и 5 грама, мотор около 120-140 вата, 25А спид и батерия 1300 - 1500 мАч.
Колесникът е 3-точков, неуправляем. Съчетано с липсата на вертикално кормило - сериозен недостатък, но не ми се усложняваше конструкцията.
Ето какво се получи:















Профилът на крилото е плоскоизпъкнал, 11% дебелина. Крилото е изрязано с кантал от фибран, има 2 надлъжника 12х1.5 мм от балса до средата на полукрилото. Облечено е с тиксо, диедърът е много малък.

Самолетчето лети много послушно, удоволствие е да се пилотира. Поради малките елерони не е много пъргав на ротация, но е изключително стабилен в спазването на пправа линия на полета. Планира стархотно, по-добре от предишните ми тренери.

Това са клипчета от днес, снимани са със статив, че оператора ми е зает.
http://www.youtube.com/watch?v=mf8hwcs9-wU&feature=c4-overview&list=UUBmKgBl3ZzUIgX79uE8o5Jg
http://www.youtube.com/watch?v=nqPbvMWWuRI&feature=c4-overview&list=UUBmKgBl3ZzUIgX79uE8o5Jg

Bruchpilot
16.10.2013, 12:06
Браво изглежда страхотно! Със здраве да си го хвъркаш!

Николай
16.10.2013, 12:49
Благодаря!

Може би ще го кача и на поплавъци, искам да пробвам как ще е излитане и кацане на вода.

smarty
16.10.2013, 21:01
Поздравления!
Отново изчистен и добре изпипан модел - типично за теб :wink:

ajcinema
17.10.2013, 14:05
Моделчето е бижу! Много ми хареса концепцията.

Струва ми се, че елероните ще са доста по-ефективни ако се използват твърди тяги или две отделни машинки на елерон, вързани непосредствено до рогчето. Може би така ми се струва, но телчетата (ако са телчета) ми изглеждат като да се гънат. Май работи нормално само тогава, когато е в положение на опън. Ако греша - Ники да ме поправи!

Николай
17.10.2013, 16:19
Щангите на елероните наистина са заваръчна тел 0.8 и се гънат, но при по-голямо натоварване. Самолетчето лети с малка скорост и не му пречи това. Правя ги така, за да се избегне трошенето на машинка при евентуално циганско колело при кофти кацане. Затова правя и скосяване на външната част на елероните.



С 2 машинки се усложнява конструкцията. Трябва разклонител, а не обичам излишните връзки, или да ползвам миксер. 9-грамовата машинка е достатъчна като мощност даже за по-големите ми тренери.

nikolaicho4
14.11.2013, 16:15
Поздравления, изглежда много добре и съм сигурен, че лети още по-добре! Определено тикащият винт има своите предимства.

nickarsow
14.11.2013, 19:19
Самолетчето е трепач. Сложи му една щанга и едно серво за вертикалния стабилизатор и....си стискаме ръцете. :wink: :laughing:
Поздрави
Арсов

Николай
15.11.2013, 07:36
Сега му правя братчето, 2 метра размах. То ще си има всичко.