PDA

Виж пълната версия на : ако има маниаци на тема ЕЛЕКТРОНКА нека пишат



MadBoy
14.03.2012, 17:26
Здравейте колеги = много време не съм писал - ама нямаше нищо интересно
В Ямбол съм сам моделист със самолет - или поне не знам никой друг който да се занимава със самолети.
Надявам се скоро това да се промени .

Искам да си направя един цифров измервателен уред но ми трябва вашата подкрепа .Който ще бъде монтиран към един лабораторен захранващ уред - направен от мен .

Понеже търся много , а резултат никакъв - това което искам да имам.

Да измерва до 50 волта - но резолюцията да е колкото може по-малка . Защото срещам в нета схеми за такава стойност 100мВ - а това е много за мен .

Mateev
14.03.2012, 18:49
50 волта с резолюция 50 миливолта отговаря на 10 битово ACP, което има 1024 дискрети. Това от своя страна означава точност на резисторите 0.1% и в общия случай е максимума на възможностите на съвременната микросхемотехника (като точност и температурна стабилност).

По-висока точност предполага много по-скъпо оборудване + задължителните термостати, които да поддържат постоянна температура на АЦП-то и на еталонното напрежение.

Дори и да успееш да направиш по-точен уред, имаш ли някаква идея къде ще отидеш да го калибрираш?

Дискретизация, по-голяма от 10 бита, лесно ще получиш, но това не означава по-висока точност. Това означава по-голям брой разряди, като всички разряди след 10-тия са просто случайни числа.

soton
14.03.2012, 20:47
човека иска да мери ДО 50 в.така че 3 1/2 разряден кит ще му свърши идеална работа.Не ми се иска да вярвам че има намерение да мери 50 в. с резолюция 100 мв.Аз имам такъв уред - 5 разряден и снощи му обяснявах че го разменям за автомобил.

Bovyanski
14.03.2012, 22:50
Имам едно питане макар, че днес не е Петък ден за парламентарни питания.
Кажи какво ще правиш със тези 50В и такава точност ако не е тайна.
Направи си 30В захранване със стрелкови амперметър и цифров волтметър щом толкоз ти е мерак.
Стрелкови системи и шунтове има във http://vikiwat.com/search.php?mode=search&page=1

MadBoy
15.03.2012, 07:57
Ами наистина това двуполярно 2 х 50 волта е много малко използваемо за повечето експерименти , но искам да съм подготвен .
Относно Ампермера - мога да използвам цифров - мери до 10.00 А , с 0.01А резолюция .
Иска ми се и за Волтмера също да има такова показание - да измерва до 50.00 V - с резолюция 0.01V

MadBoy
15.03.2012, 08:12
човека иска да мери ДО 50 в.така че 3 1/2 разряден кит ще му свърши идеална работа.Не ми се иска да вярвам че има намерение да мери 50 в. с резолюция 100 мв.Аз имам такъв уред - 5 разряден и снощи му обяснявах че го разменям за автомобил.

Аз не съм човек който се заяжда - но питам където има народ занимаващ се с електроника .
Ако ти обикаляш навсякъде където аз пита тема с цел да ми бъде помогнато - не ми харесва .

Аз мога да сглобя 4 1/2 разряден с ICL7129 :
за 200mV - 10uV
200v - 10mV
Но се надявах да може да се намери и друго решение .

Mateev
15.03.2012, 08:19
Другото решение е автоматично да превключваш обхвата. Дефакто голяма резолюция ти трябва само когато мериш малки напрежения.

nickarsow
15.03.2012, 08:31
Наско,
Може би едно от по-простите решения е да си харесаш едно PIC-че за 3-4 левчета и да си спретнеш сам измервателната системка. Дори в сайта на Microchip имаше готова статия за волтметър барабар с асемблерския файл.
Поздрави

GMateev
16.03.2012, 11:22
А, не е ли най-лесно да си купиш един готов LCD модул за 6-7 лв. ? :smile:

soton
17.03.2012, 07:49
Защо мислиш че ако някой ти казва истината и тя не ти харесва този човек е лош?

Дали ти харесва или не точните уреди са скъпи не защото чипове като ICL7129 са скъпи ,а защото точността на мерене зависи от куп неща освен АЦП-то,например:температурен режим,опорен зточник,дълговременна стабилност,точност на елементите,изпълнение на монтажа и какво ли още не.и на края ако сглобиш такова нещо,за което дори и аз не се наемам,трябва да го калибрираш ,иначе не знаеш какво мериш.И на първо място ти трябва опит в схемотехниката ,а той се трупа с години.

Между другото,бих ти бил благодарен ако ми дадеш поне една причина да мериш 50 в. с точност 100 мв.Аз имам 37 години стаж в схемотехниката и до сега нито един път не ми се е налагало такова нещо,а не че намам такива уреди,но тях ги ползвам например да меря опорен източник или да калибрирам други уреди.